Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Turecké úrady majú podozrenie, že pri útoku v Sýrii použili sarin

Na videosnímke z 4. apríla 2017 muž nesie na chrbte chlapca po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún. Najmenej 35 ľudí zahynulo a ďalšie desiatky osôb utrpeli zranenia pri útokoch, ku ktorým došlo v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Foto: TASR/AP

Vzorky odobraté pracovníkmi Organizáciou pre zákaz chemických zbraní budú skúmať v holandskom Haagu, uviedlo turecké ministerstvo zdravotníctva.

Istanbul 6. apríla (TASR) - Prvé zistenia z pitiev naznačujú, že obete útoku z utorka 4. apríla v sýrskej provincii Idlib "boli vystavené chemickej látke (sarin)", uviedlo dnes vo vyhlásení turecké ministerstvo zdravotníctva. V správe sa naň odvolala tlačová agentúra DPA.



"Tieto zistenia nás vedú k presvedčeniu, že zranenia boli dôsledkom použitia chemických zbraní," uvádzalo sa ďalej vo vyhlásení s dodatkom, že na to poukazuje krv v pľúcach a ďalšie príznaky.

Vo vyhlásení sa tiež píše, že pitvy troch tiel boli vykonané v tureckom meste Adana v spolupráci s Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Vzorky odobraté pracovníkmi OPCW budú skúmať v holandskom Haagu, dodalo ministerstvo.

Podľa organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) zahynulo pri údajnom leteckom útoku chemickými zbraňami v povstalcami ovládanom meste Chán Šajchún pri metropole Idlib v rovnomennej provincii najmenej 86 ľudí. Medzi obeťami je 30 detí a 20 žien, doplnilo SOHR. Ďalších približne 200 osôb je zranených alebo nezvestných.

Viacero západných mocností zo zodpovednosti za útok obviňuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko, ktoré je Asadovým najsilnejším spojencom, obvinenia z chemického útoku odmieta a tvrdí, že lietadlá sýrskych vzdušných síl zasiahli veľký sklad chemických zbraní a munície patriaci vzbúrencom, následkom čoho boli obyvatelia vystavení účinkom chemických látok. Toto ruské tvrdenie viacerí experti na chemické zbrane odmietli.