Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Turecký denník bol terčom vyhrážok, v prílohe vydal časť Charlie Hebdo

Turecký denník vydal v prílohe časť Charlie Hebdo Foto: Facebook

Ako dnes spresnila francúzska spravodajská spoločnosť RTL, štyri strany preložené do turečtiny sú do dnešného čísla vložené osve, ako príloha.

Ankara 14. januára (TASR) - Turecký opozičný denník Cumhuriyet (Republika) prevzal do svojho dnešného čísla štyri strany z najnovšieho vydania francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo - vrátane titulky s karikatúrou proroka Mohameda.

Ako dnes spresnila francúzska spravodajská spoločnosť RTL, štyri strany preložené do turečtiny sú do dnešného čísla vložené osve, ako príloha. Strana s prorokovou karikatúrou je pritom vnútri prílohy, nie na jej prvej strane.

Politický komentátor denníka Hikmet Četinkaya v dnešnom úvodníku zopakoval svoj názor, že "terorizmus je zločinom proti ľudskosti bez ohľadu na to, čo je jeho príčinou". "Preto aj ja držím v ruke plagát s nápisom Je suis Charlie," vysvetlil.

Prípravu vydania štyroch strán časopisu Charlie Hebdo ako prílohy novín Cumhuriyet turecké úrady veľmi pozorne sledovali. Aj v minulosti tureckí predstavitelia tento francúzsky týždenník často odsudzovali za provokatívne" karikatúry urážajúce moslimov.

Turecký týždenník na svojej internetovej stránke uviedol, že v noci nadnes prišla do jedného z jeho distribučných skladov v Istanbule polícia, ktorá sa oboznámila s obsahom čísla a pred vydaním súhlasu na distribúciu telefonovala jednému prokurátorovi. Z obavy pred možnými protestnými akciami dnes sídlo redakcie v Ankare chráni polícia.

Vedenie Cumhuriyetu si bolo vedomé reakcií, ktoré satirické francúzske periodikum u mnohých moslimov vyvoláva. Aj preto redakcia prehodnotila pôvodný zámer preložiť a vydať celé nové číslo Charlie Hebdo.

Aj štvorstranová príloha však v Turecku, kde sa k islamu hlási 99 percent ľudí, vyvolala vášne: prostredníctvom odkazov na sociálnych sieťach sa mnohí Turci denníku vyhrážali útokom alebo redakciu kritizovali.

"Olej do ohňa" prilial aj primátor Ankary Melih Gökček, člen vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), keď počin redakcie Cumhuriyetu označil za závažnú provokáciu a obvinil ju, že pracuje pre cudzie mocnosti. Celú záležitosť označil za "zahrávanie sa nepriateľov islamu".

Gérardovi Biardovi, novému šéfredaktorovi francúzskeho týždenníka, však záležalo na tom, aby sa jeho najnovšie číslo objavilo aj v tureckej mutácii, lebo "Turecko prežíva ťažké obdobie a sekulárnosť je ohrozená". Tureckú verziu najnovšieho čísla Charlie Hebdo označil za najdôležitejšiu spomedzi všetkých nefrancúzskych.

Denník Cumhuriyet založil v roku 1924 blízky spolupracovník zakladateľa moderného laického tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka. Denník je ostrým kritikom režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V posledných rokoch redakcia zažila niekoľko súdnych procesov kvôli svojim článkom a jej sídlo bolo terčom viacerých atentátov.

Pri streľbe, ktorú minulú stredu rozpútali v redakcii Charlie Hebdo bratia Said a Chérif Kouachiovci, zahynulo spolu 12 ľudí vrátane kľúčových karikaturistov - Stéphana Charbonniera, publikujúceho pod menom Charb, Georgea Wolinského, Jeana "Cabu" Cabuta a Bernarda "Tignous" Verlhaca. Na útoku na redakciu v ďalších dňoch nasledovali v Paríži ešte dva útoky.

Troch páchateľov všetkých troch útokov polícia zastrelila minulý piatok pri takmer súbežných operáciách v Paríži a v obci Dammartin-en-Goele, kde sa Kouachiovci od piatkového rána skryli pred políciou. Predtým, než ich policajti zneutralizovali, sa všetci traja ešte pokúšali prestrieľať z objektov, kde sa skrývali.

Útoky islamistov v Paríži si vyžiadali celkovo 17 obetí na životoch.