Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Ukrajinskými separatistami prepustení inšpektori OBSE sú už v Berlíne

Vojenskí inšpektori OBSE z Ukrajiny - zľava - Alexander Matvienko, Igor Turanskij, Andrew Kolodka a Valrij Udod sa účastnia brífingu na letisko na okraji Kyjeva 3. mája 2014. Foto: TASR/AP

Okrem štyroch Nemcov bol v skupine aj jeden Čech, Poliak a Dán.

Berlín 3. mája (TASR) - Sedem inšpektorov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých týždeň zadržiavali separatisti vo východoukrajinskom Slovjansku, pricestovalo v sobotu večer do Berlína.

Okrem štyroch Nemcov bol v skupine aj jeden Čech, Poliak a Dán. Ako informovali české médiá, českého plukovníka na berlínskom letisku Tegel privítal minister obrany ČR Martin Stropnický, ktorý ho ešte dnes v noci dopraví do Prahy vojenským špeciálom.

Proruskí separatisti prepustili inšpektorov OBSE a ďalšie zadržiavané osoby z ich tímu dnes dopoludnia. Podľa ruských médií najväčšiu zásluhu na tom má mať vyslanec ruského prezidenta Vladimir Lukin. Podľa vyhlásenia viacerých západných politikov i OBSE hlavnú zásluhu na ich prepustení má civilná misia OBSE, ktorá na Ukrajine pôsobila paralelne s vojenskými pozorovateľmi.

Samozvaný primátor Slovjanska Viačeslav Ponomariov pre agentúru Interfax vyhlásil, že prepustenie tímu OBSE nariadil vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v meste. V posledných dňoch podľa neho totiž v meste a jeho okolí zahynuli štyria ukrajinskí vojaci - dvaja z nich boli piloti zostrelených vrtuľníkov, ako aj najmenej desať civilistov. Pre agebntúru AP Ponomariov neskôr povedal, že pozorovatelia OBSE "neboli prepustení, ale odišli do nás, ako sme im to aj sľúbili". Na viacerách tlačových konferenciách Ponomariov o pozorovateľoch OBSE hovoril, že sú to jeho hostia.

Vojenskú misiu OBSE proruskí separatisti zadržali 25. apríla neďaleko Slovjanska. Označili ich za vojnových zajatcov a obvinili zo špionáže v prospech Ukrajiny.

Pôvodne bolo zadržiavaných pozorovateľov osem - jedného z nich - Švéda - však separatisti prepustili na slobodu o zdravotných dôvodov - kvôli cukrovke.

Proruskí separatisti sa zmocnili ďalších budov na Ukrajine

Proruskí demonštranti ničia nápis Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) vedľa pobočky SBU v Donecku v sobotu 3. mája 2014, ktorú obsadili na počesť kamarátov, ktorí zahynuli počas piatkových potýčok s proukrajinskými aktivistami v Odese
Foto: TASR/AP
Prívrženci tzv. Doneckej ľudovej republiky dnes na východnej Ukrajine obsadili ďalšie objekty patriace vláde alebo organizáciám, ktoré sú na ňu napojené.

V meste Doneck separatisti obsadili budovu oblastnej správy tajnej služby SBU, ako aj sídlo Priemyselného zväzu Donbasu, ktorému do vymenovania za gubernátora Doneckej oblasti predsedal Serhij Taruta. Podľa očitých svedkov z budovy vynášajú napríklad kancelárske stoličky, ale aj fľaše šampanského. Podobne ako v uplynulých dňoch polícia sa rabovaniu prizerala a nezasiahla.

V meste Horlivka sa proruskí aktivisti dnes podvečer zmocnili sídla oddelenia pre boj s organizovaným zločinom, ktorú po nedávnom obsadení svojej budovy používala aj poriadková polícia.

Napätá situácia v Luhansku

Ako informovala agentúra UNIAN, situácia je napätá aj v Luhansku, kde sa skupina ozbrojencov pokúsila zaútočiť na budovu vojenskej správy. Z oblasti sa rozlieha streľba a počuť výbuchy, tvrdili očití svedkovia.

Skupinka separatistov v Luhansku dnes zaútočila najprv na policajné vozidlo a neskôr aj na dodávku na prepravu peňazí, z ktorej odcudzila vyše milión hrivien.

Vládne sily v piatok a dnes podnikli protiteroristickú operáciu v meste Kramatorsk, ktorá si vyžiadala dve obete na životoch a 12 zranených. Vládni ozbrojenci sa dnes zmocnili všetkých kontrolných stanovíšť, ako aj miestneho letiska a vysielača. V meste sa obnovilo vysielanie ukrajinských TV kanálov. Ukončená je aj blokáda miestnej pobočky SBU.

Agentúra Ukrinform v súvislosti s udalosťami v Kramatorsku informovala, že terčom lúpeže sa v noci nadnes stalo hračkárstvo, kde sa páchatelia zmocnili plastových napodobnenín strelných zbraní.

V neďalekom meste Slovjansk, kde sa v piatok tiež začala protiteroristická, dnes večer podľa agentúry Ukrinform ľudia - napriek odporúčaniu úradov, aby zostali doma - začali vychádzať na ulice a prevádzku obnovilo aj niekoľko obchodov.

Miestne samozvané vedenie mesta dnes na slobodu prepustilo skupinu pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržali 25. apríla. Tím OBSE sa zo Slovjanska presunul do Donecka a neskôr do Kyjeva, odkiaľ ešte dnes večer odcestujú do Berlína.

Po prepustení zadržiavaných západných pozorovateľov došlo na predmestí Slovjanska k nepokojom medzi prívržencami federalizácie Ukrajiny a prokyjevskými aktivistami, ktoré si podľa agentúry ITAR-TASS vyžiadali 15 obetí na životoch, z toho 11 civilistov.

Internetový server Gazeta.ua okrem toho informoval, že separatisti v Slovjansku vzali ako rukojemníka 18-ročného študenta kyjevskej univerzity.

Obetiam v Odese mohol zabrániť včasný a správny zásah polície

Na snímke záber z videa americkej agentúry AP ukazuje horiacu budovu odborov v juhoukrajinskom meste Odesa 2. mája 2014.
Foto: TASR/AP Photo
Prokuratúra Odeskej oblasti začala vyšetrovať postup príslušníkov polície mesta Odesa, lebo svojou nečinnosťou v piatok v centre mesta umožnili masové nepokoje, ktoré spolu s požiarom Domu odborov vyústili do desiatok obetí na životoch. Vo vysielaní televízie TSN o tom dnes informoval oblastný prokurátor Ihor Boršuľak.

Prokurátor vyjadril presvedčenie, že ak by polícia a ďalšie orgány konali včas, obetiam bolo možné zabrániť. V súvislosti s udalosťami z 2. mája bol už z funkcie odvolaný náčelník mestskej správy polície.

Rovnaký názor na príčinu tragédie v Odese má aj gubernátor Odeskej oblasti Volodymyr Nemyrovskyj. Stratám na životoch bolo možné sa vyhnúť, ak by "policajti nezapredali svoju vlasť, svoje svedomie a držali sa prísahy ukrajinskému ľudu".

Ukrajinské ministerstvo vnútra dnes vydalo vyhlásenie, podľa ktorého Dom odborov v Odese podpáli aktivisti, ktorí budovu obsadili. Podľa ruskej agentúry ITAR-TASS toto oficiálne vyhlásenie protirečí výpovediam očitých svedkov aj videozáznamom z miesta činu.

Na Ukrajine vyhlásili dnes dvojdňový štátny smútok za obete zrážok a požiaru v Odese, ako aj ľudí, ktorí prišli o život počas protiteroristickej operácie v Donbase. V meste Odesa, kde vyhlásili trojdňový smútok, dnes podvečer odslúžili smútočnú bohoslužbu za obete tragédie.

ITAR-TASS spresnila, že pamiatku obetí si dnes uctili aj v Moskve, kde ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril sústrasť príbuzných obetí zrážok a požiaru.

Pozorovatelia OBSE sú už v Donecku, večer ich čakajú v Berlíne

Zľava generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland, osobitný vyslanec ruského prezidenta Vladimir Lukin a guvernér Doneckej oblasti guvernér Serhij Taruta
Foto: TASR/AP
Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť s spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých od 25. apríla zadržiavali proruskí separatisti v Slovjansku, dorazili dnes popoludní do Donecka, kam ich v rámci spoločnej humanitárnej misie sprevádzal aj osobitný vyslanec ruského prezidenta Vladimir Lukin a generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland.

Ako informovala agentúra ITAR-TASS, presun zo Slovjanska do Donecka sa nezaobišiel bez incidentov, keď ukrajinské vládne sily údajne kvôli Lukinovi zadržali celý konvoj a odvolali sa na protiteroristickú operáciu.

Samotný Lukin v telefonickom rozhovore pre ITAR-TASS, že pozorovatelia OBSE nemohli opustiť Slovjansk bezprostredne po prepustení kvôli prestrelke na jednom z kontrolných postov.

Ak pôjde všetko podľa plánu, už dnes v neskorých večerných hodinách by na palube lietadla Bundeswehru mali prepustení pristáť vo vojenskej časti berlínskeho letiska Tegel.

Reakcie na prepustenie pozorovateľov OBSE

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier
Foto: TASR/AP
Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), švajčiarsky minister zahraničných vecí Didier Burkhalter, sa dnes všetkým zúčastneným stranám poďakoval za pomoc pri vyjednávaní o prepustení pozorovateľov OBSE zadržiavaných od 25. apríla proruskými separatistami vo východoukrajinskom Slovjansku.

Vo vyhlásení pre médiá Burkhalter súčasne vyjadril hlboké obavy, že vývoj situácie na východe a juhu Ukrajiny sa môže ešte ďalej prudko zhoršiť.

"Je nevyhnutné spoločne podniknúť opatrenia na zastavenie eskalácie napätia a hľadanie ciest k obnoveniu dialógu," zdôraznil. Šéf OBSE ďalej vyjadril pripravenosť dať prostredníctvom kontaktov na najvyššej úrovni nový impulz realizácii nedávno podpísanej ženevskej dohody o riešení politickej krízy na Ukrajine.

Nemecká spolková vláda prijala s úľavou informáciu o prepustení vojenských pozorovateľov OBSE, vrátane štyroch nemeckých občanov, zadržiavaných od 25. apríla na východe Ukrajiny. Uviedol to dnes v Berlíne v reakcii minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.

Pred novinármi vyjadril radosť nad tým, že došlo aj k prepusteniu piatich ukrajinských sprievodcov členov medzinárodnej pozorovateľskej misie OBSE. Všetci sú podľa jeho slov v rámci možností v poriadku.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová konštatovala, že je výslovne šťastná, že sa tím ocitol na slobode bez ujmy.

Minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek v reakcii osobitne vyzdvihol mimoriadny podiel Nemecka, najmä kancelárky Angely Merkelovej a šéfa diplomacie Steinmeiera, na prepustení rukojemníkov, bez ktorých by to bolo veľmi náročné. Ocenil aj zásluhy civilného tímu OBSE.

Samotné zajatie pozorovateľov označil v rozhovore pre verejnoprávnu Českú televíziu za prejav banditizmu. Súčasne spochybnil deklaráciu o tom, že prepustenie tímu OBSE bolo prejavom dobrej vôle separatistov. Tí si podľa jeho názoru skôr uvedomili, že by sa stali kriminálnikmi, ak by sa pozorovateľom čokoľvek prihodilo.

Český člen misie OBSE, dnes na slobodu prepustený podplukovník Josef Přerovský sa priznal, že najhoršie prežíval prvých osem hodín v zajatí, keď mali i zviazané ruky. Uviedol, že prvé dva dni strávili vlastne rukojemníci v pivničných priestoroch, kde boli prísne strážení.

Ruské a proruské úrady na Kryme nepovolili vstup lídrovi krymských Tatárov

Ruské a proruské úrady na Kryme dnes nedovolili jednému z vodcov krymských Tatárov vstup na územie polostrova. Parlament krymských Tatárov v súvislosti s tým prijal rozhodnutie, že Mustafa Džemilev, ktorému nedovolili návrat na Krym, sa vráti do Kyjeva.

Incident medzi Džemilevom a príslušníkmi ruských jednotiek ministerstva vnútra a proruskou krymskou políciou sa odohral dnes dopoludnia na hraniciach Krymu a Ukrajiny, pri kontrolnom stanovišti neďaleko mesta Armjansk, kde asi 5000 krymských Tatárov vytvorilo živý štít, aby Džemilovovi umožnili vrátiť sa na Krym po tom, ako mu ruské úrady návrat zakázali kvôli jeho nesúhlasu s anexiou Krymského polostrova k Ruskej federácii.

Napriek ich akcii sa Džemilev na Krym nedostal. V nárazníkovej zóne medzi ukrajinskou a krymskou hranicou zostalo na krátky čas zablokovaných asi 1000 príslušníkov tatárskej komunity. Ruské sily potom vytvorili koridor, ktorým sa Tatári vrátili na polostrov.

Krymskotatársky parlament v súvislosti s prípadom vyzval príslušníkov etnika, aby na polostrove prehradili všetky cesty, kým ruské a proruské úrady na Kryme Džemilevovi nedovolia návrat do vlasti. Predseda parlamentu Refat Čubarov súčasne vyslovil presvedčenie, že Džemilovova kauza bude vyriešená do 18. mája, keď si krymskí Tatári pripomínajú výročie stalinských deportácií.

Proruské krymského vedenie pred časom Džemilevovi na päť rokov zakázalo vstup na polostrov.

Ukrajinské MZV dnes na margo tohto opatrenia uviedlo, že ruská strana opäť "hodila rukavicu" celému krymskotatárskemu národu. Ukrajinská diplomacia vyjadrila presvedčenie, že ide o pomstu za Džemilevov jasný postoj v podobe "neuznania pseudoreferenda" o štatúte Krymského polostrova a jeho anexie Ruskom, ako aj o pokus o potlačenie národno-oslobodzovacieho hnutia krymskotatárskeho národa.

Ukrajinské MZV konštatuje, že "provokácia" proti Džemilevovi je hrubým porušením všetkých medzinárodných a rusko-ukrajinských zmlúv, prejavom xenofóbie, šovinizmu a netolerantnosti - "svojských súčasnému ruskému režimu".

Rusko považuje za nevyhnutné odvolanie protiteroristickej operácie na Ukrajine

Sergej Lavrov
Foto: TASR/AP
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v rozhovore so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym vyhlásil, že USA by mali využiť svoj vplyv a primať "kyjevský režim", aby okamžite zastavil vojenské operácie na juhovýchode Ukrajiny.

Lavrov upozornil, že "trestná operácia" ukrajinských bezpečnostných síl na juhovýchode Ukrajiny vrhá krajinu do "bratovražedného konfliktu". Ruský minister preto vyzval vedenie USA, aby využilo svoj vplyv na "nimi ochraňovaný kyjevský režim" a "prinútilo ho okamžite zastaviť bojové operácie na juhovýchode, stiahnuť svoje jednotky a prepustiť na slobodu" účastníkov konfliktu.

Lavrov súčasne apeloval na posilnenie roly sprostredkovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), s ktorej úradujúcim predsedom, švajčiarskym ministrom zahraničných vecí Didierom Burkhalterom sa dnes v telefonáte zhodli na nevyhnutnosti dôsledného plnenia ženevskej dohody o situácii na Ukrajine.

"Šanca na to stále existuje," uvádza sa vo vyhlásení ruského MZV, ktoré pripomína, že predpokladom úspechu je účasť všetkých ukrajinských oblastí na celonárodnom dialógu o ústavnej reforme a vylúčenie z neho "teroristov" z radikálneho hnutia Pravý sektor.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes vo vyhlásení uviedlo, že Burkhalter a Lavrov odsúdili stupňovanie násilia na Ukrajine, najmä vyčíňanie radikálov v Odese.

Lavrov naliehal aj na Burkhaltera, aby OBSE využila svoj vplyv na vládu v Kyjeve a žiadala odvolanie prebiehajúcej "vojenskej operácie proti civilistom" na juhovýchode Ukrajiny.

Obaja diplomati vyslovili spokojnosť s výsledkom misie ruského emisára Vladimira Lukina, ktorej cieľom bolo dnes prepustenie pozorovateľov OBSE zadržiavaných od 25. apríla samozvaným proruským vedením v meste Slovjansk.

Ruské MZV ocenilo odvahu a humanizmus "síl domobrany Slovjanska", ktoré Lukinovi odovzdali členov misie OBSE bez ohľadu na eskaláciu konfliktu zo strany vládnych síl, na ktorých strane sú aj aktivisti Pravého sektora oblečení do uniforiem Národnej gardy. Obyvatelia Slovjanska - "obrancovia mesta" - prejavili obavu o bezpečnosť občanov cudzích štátov - aby sa nedostali do ohrozenia počas "trestnej operácie", uvádza sa vo vyhlásení ruského MZV.

Na Ukrajine vyhlásili dvojdňový smútok za obete z Odesy a Donbasu

Hasiči odnášajú zraneného muža z horiacej budovy domu odborov v juhoukrajinskom meste Odesa 2. mája 2014.
Foto: TASR
Na Ukrajine vyhlásili dnes dvojdňový štátny smútok za obete zrážok a požiaru v Odese, ako aj zosnulých pri realizácii antiteroristickej operácie v Donbase. Príslušný dekrét podpísal dočasný prezident Oleksandr Turčynov, informovala tlačová agentúra UNIAN.

Mesto Odesa vyhlásilo už skôr trojdňový smútok za obete krvavého piatka.

Ukrajinské oficiálne zdroje súčasne potvrdili, že všetci vinníci za obete na životoch ponesú trestnoprávnu zodpovednosť a že mierou ich previnenia sa bude zaoberať už zriadená špeciálna vyšetrovacia pracovná skupina.

Počet obetí piatkových pouličných zrážok v Odese a požiaru tamojšieho Domu odborov sa podľa miestnych úradov vyšplhal na 46, všetkých zosnulých medzičasom identifikovali. Dnes v skorých ranných hodinách zomrel na následky zranení v nemocnici aj poslanec tamojšieho oblastného zastupiteľstva Vjačeslav Markin (Strana regiónov).

Lekársku pomoc potrebovalo okolo 200 ľudí, 25 z nich sa nachádza v ťažkom stave. Medzi zranenými boli aj dve desiatky príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Napriek výzve veliteľa odeskej polície obyvateľom, aby po piatkových násilnostiach medzi stúpencami kyjevskej vlády a ich protivníkmi zostali pokojní, prišla dnes popoludní z prístavného mesta správa, podľa ktorej sa neznáme ozbrojené osoby v "maskáčoch" zmocnili v jednom z autosalónov 17 motorových vozidiel. V nich potom smerovali neznámym smerom.

Väčšina zadržaných v Odese je z Ruskej federácie a Podnesterska

Väčšinu zadržaných v súvislosti s masovými nepokojmi v uliciach juhoukrajinského prístavného mesta Odesa tvoria občania Ruskej federácie a obyvatelia Podnesterska.

Informácie priniesla dnes tlačová agentúra UNIAN s odvolaním sa na oficiálne zdroje rezortu vnútra v Kyjeve.

Podľa nich došlo v Odese k zadržaniu celkove 172 ľudí, 127 z nich zostáva za mrežami pre dôvodné podozrenie z aktívnej účasti na nepokojoch.

Šéf miestnych policajných zložiek Petro Luciuk už skôr uviedol, že za piatkové pouličné boje, ktoré vyústili do podpálenia Domu odborov, môžu zadržaní čeliť obvineniam pohybujúcim sa v rozmedzí od účasti na nepokojoch až po úmyselnú vraždu.

Separatisti z Luhanskej oblasti vyhlásili vojnu Kyjevu

Separatisti v Luhanskej oblasti vyhlásili dnes vojnu Kyjevu. Podľa slov predstaviteľov tzv. Štábu armády juhovýchodu ešte 29. apríla o 14.00 h vypršalo ultimátum, ktoré samozvaný gubernátor oblasti Valerij Bolotov dal ukrajinskému vedeniu, a tak mienia aktívne konať.

Medzi ich plánmi figuruje zavedenie zákazu vychádzania a mobilizácia mužov. Informácie priniesol pôvodne internetový server 0642.ua, z ktorého ich prevzali aj ďalšie ukrajinské médiá.

Medzi požiadavkami proruských aktivistov neboli iba otázky, týkajúce sa štatútu ruského jazyka a práv rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine, ale aj prerušenie antiteroristickej operácie vládnych síl, rozpustenie všetkých ozbrojených zoskupení typu Pravého sektora či amnestia pre všetkých ozbrojencov zadržiavaných orgánmi Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU).


Kramatorsk: Ukrajinské sily kontrolujú už aj letisko a miestne sídlo SBU

Muž prechádza okolo vraku dodávky pred budovou miestneho hotela v centre Kramatorska neďaleko Slovjanska na východe Ukrajiny 3. mája 2014.
Foto: TASR/AP
Sídlo pobočky Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kramatorsku neďaleko Slovjanska na východe krajiny je opäť pod kontrolou ukrajinských síl, konkrétne príslušníkov Národnej gardy Ukrajiny.

K oslobodeniu objektu, ktorý obsadili a okupovali proruskí separatisti, došlo v rámci aktívnej fázy antiteroristickej operácie prebiehajúcej v regióne a sprevádzanej ťažkými bojmi.

Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

Už v skorých ranných hodinách získali ukrajinské jednotky kontrolu nad televíznou vežou v Kramatorsku a neskôr aj nad miestnym letiskom a kontrolnými stanoviskami rozmiestnenými v okolí mesta.

Ulice mesta však aj dnes popoludní pripomínajú bojisko, horia v nich autobusy a trolejbusy, ktoré miestni obyvatelia podpálili s cieľom narušiť postup ukrajinských jednotiek a ich ťažkej techniky. Navyše je počuť streľbu, informovala ukrajinská agentúra.

Podľa materiálu internetového serveru lifenews.ru prišli v Kramatorsku o život traja ľudia, ďalšia osoba utrpela zranenia.

Západných pozorovateľov z OBSE v Slovjansku prepustili

Na snímke jeden z prepustených pozorovateľov, nemecký plukovník Axel Schneider, odpovedá na otázky novinárov vo východoukrajinskom meste Slovjansk 3. mája 2014.
Foto: TASR
Vojenskí pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), zadržiavaní na východnej Ukrajine proruskými separatistami, boli v meste Slovjansk prepustení, informovala dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie ruského vyslanca Vladimira Lukina.

"Prepustili všetkých... (z tých,) ktorí boli na mojom zozname," povedal splnomocnenec ruského prezidenta, monitorujúci situáciu v regióne.

Prepustenie západných pozorovateľov v Slovjansku, zadržiavaných vyše týždňa, potvrdil podľa agentúry Reuters aj vodca proruských separatistov Viačeslav Ponomariov, ktorý zároveň uviedol, že na ich prepustenie neboli stanovené nijaké podmienky.

"Ako som im sľúbil - včera sme oslavovali moje narodeniny a oni odišli. Ako som povedal, boli mojimi hosťami," uviedol Ponomariov s tým, že bolo prepustených všetkých 12 ľudí - sedem Európanov a päť Ukrajincov.

Jedného z pozorovateľov, nemeckého plukovníka Axela Schneidera, videl na slobode spolu s jeho ukrajinským tlmočníkom aj reportér agentúry AP.

Vzbúrenci v Slovjansku, srdci východnej Ukrajiny, zajali tím európskych pozorovateľov 25. apríla.

Na snímke ruský vyslanec na Ukrajine Vladimir Lukin (vľavo), šéf vojenskej pozorovateľskej misie OBSE, plukovník Axel Schneider (druhý vľavo) a ďalší členovia vojenskej pozorovateľskej misie OBSE sa objímajú po prepustení v Slovjansku 3. mája 2014.
Foto: TASR/AP Photo


OBSE prepustenie svojich pozorovateľov v Slovjansku potvrdila

Skupina vojenských pozorovateľov, ktorých minulý mesiac zajali vo východoukrajinskom meste Slovjansk proruskí separatisti, bola prepustená, potvrdila dnes vo svojom hlavnom sídle vo Viedni Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

"Prepustenie vojenských pozorovateľov môžeme teraz potvrdiť," povedala podľa agentúry Reuters hovorkyňa OBSE, pod ktorej záštitou vojenskí kontrolóri vedení tímom nemeckého ministerstva obrany boli na Ukrajine, a to na vyžiadanie samotnej Ukrajiny.

V okolí Slovjanska prišli v piatok večer o život dvaja vojaci

Ukrajinskí vojaci sú na moste počas blokády cesty proruskými aktivistami do dediny Andrijivka.
Foto: TASR/AP
Pri ozbrojenom útoku miestnych radikálov na ukrajinských výsadkárov zahynuli v piatok večer v katastri obce Andrijivka v okolí Slovjanska dvaja príslušníci ukrajinských ozbrojených síl. Informuje o tom tlačová agentúra UNIAN.

V regióne pokračujú ozbrojené boje medzi miestnymi extrémistami a príslušníkmi ukrajinskej armády.

Už včera v noci došlo v oblasti k zostreleniu dvoch ukrajinských armádnych vrtuľníkov typu Mi-24. Dve osoby pri tom prišli o život, viacero ďalších vyviazlo so zraneniami. Tretia ostreľovaná helikoptéra typu Mi-8 bezpečne pristála.

Po útokoch zadržali vládne jednotky podľa ukrajinského rezortu obrany štyroch podozrivých.

Ukrajinské bezpečnostné sily spustili včera v meste Slovjansk v Doneckej oblasti operáciu proti ozbrojeným proruským aktivistom.

Fotogaléria: Nepokoje v meste Odesa


Nepokoje v Odese vyprovokoval Pravý sektor, 37 mŕtvych

Piatkové výtržnosti v Odese, vyprovokované radikálmi z Pravého sektora a skupinami domobrany z Kyjeva, si vyžiadali 37 obetí na životoch a približne 200 zranených. Napísala to agentúra ITAR-TASS na základe dnes zverejnených špecifikovaných údajov hlavného policajného veliteľstva Odeskej oblasti.

Pri zrážkach bolo "zabitých 37 ľudí a asi 200 ďalších utrpelo zranenia, vrátane 22 policajtov", uviedlo v komuniké policajné velenie.

Okrem toho bezpečnostné zložky zadržali viac než 130 ľudí, ktorí sa podieľali na masových nepokojoch, a začalo sa vyšetrovanie celkovo desiatich trestných činov, dodáva policajná správa.

Šéf miestnych policajných zložiek Petro Luciuk spresnil, že väčšina z obetí sa buď zadusila dymom podpálenej budovy odborov, alebo zomrela po páde z okna, ktorým sa chcela zachrániť, potvrdili oficiálne zdroje.

Ruská televízia dokonca uviedla, že tých, čo v snahe zachrániť si život vyskočili z okien horiacej budovy a pád prežili, obkľúčili po dopade na zem futbaloví ultras a radikáli z Pravého sektora a dobili ich.



Odeská polícia vyzýva na pokoj v meste, kde zahynuli desiatky ľudí

Veliteľ polície v ukrajinskom prístavnom meste Odesa vyzval obyvateľov, aby po piatkových násilnostiach a zrážkach medzi stúpencami kyjevskej vlády a ich protivníkmi, ktoré si vyžiadali desiatky obetí na životoch, zostali pokojní.

Agentúra AP píše, že pri potýčkach, ktoré sa začali pouličnými bojmi a vyústili do rozsiahleho požiaru budovy odborových zväzov, zomrelo 42 ľudí.

Budovu si vybrali za útočisko skupiny oponujúce vláde v Kyjeve. Objekt však nakoniec vzbĺkol, podľa AP sa údajne chytil od zápalných bômb vyhadzovaných oknami.

Miestny úrad ministerstva pre mimoriadne situácie uviedol, že vnútri budovy našli dnes 36 tiel. Ešte pred požiarom polícia informovala, že najmenej traja ľudia zomreli pri streľbe.

Ministerstvo vnútra podľa AP dnes bez podrobnejšieho rozboru oznámilo, že celkovo zahynulo 42 osôb. Agentúra ITAR-TASS sa zase odvolala na hlavné veliteľstvo Odeskej oblasti a uviedla dovedna 37 mŕtvych a okolo 200 zranených. Nepokoje podľa vrchného velenia vyprovokovali radikáli z Pravého sektora a skupiny domobrany z Kyjeva, uvádza ITAR-TASS.

Polícia zatkla po požiari v meste Odesa 130 osôb

Vyše 130 ľudí bolo v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa zatknutých po tom, čo pri požiari a pouličných prestrelkách medzi proruskými skupinami a demonštrantmi podporujúcimi vládu v Kyjeve zahynuli desiatky ľudí. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámila polícia.

Šéf miestnych policajných zložiek Petro Luciuk uviedol, že za piatkové pouličné boje, ktoré vyústili do podpálenia budovy odborov, môžu zadržaní čeliť obvineniam pohybujúcim sa v rozmedzí od účasti na nepokojoch až po úmyselnú vraždu.

Policajti v piatok stratili nad situáciou v Odese kontrolu, keď začali v meste medzi sebou bojovať stovky ľudí vrátane futbalových fanúšikov. Luciuk však zdôraznil, že polícia urobí všetko pre to, "aby v budúcnosti takýmto tragédiám zamedzila".

Kremeľ: Za krviprelievanie v Odese nesú zodpovednosť Kyjev i Západ

Za krviprelievanie v ukrajinskom meste Odesa nesú zodpovednosť rovnako vláda v Kyjeve, ako aj jej podporovatelia na Západe, vyhlásil dnes Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Kyjev a západní sponzori v skutočnosti vyvolávajú krviprelievanie a nesú za to priamu zodpovednosť. Oni musia pochopiť, že zodpovednosť leží práve na nich" citovala agentúra RIA Novosti z Peskovovho vyjadrenia pre novinárov ohľadne súčasnej situácie na juhovýchode Ukrajiny.

Peskov tiež uviedol, že myšlienka konania prezidentských volieb na Ukrajine koncom tohto mesiaca sa vďaka piatkovým násilnostiam, pri ktorých zomreli desiatky ľudí, stala absurdnou, vyberá agentúra Reuters z aktuálnej správy RIA Novosti.

Ozbrojené sily začali ofenzívu v Kramatorsku, jeden človek vraj zomrel

Jeden človek údajne zahynul a ďalších desať sa zranilo pri ofenzíve, ktorú ukrajinské ozbrojené zložky spustili v piatok neskoro večer proti proruským separatistom v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti. S odvolaním sa na informácie z miestnej nemocnice to uviedla rozhlasová stanica Hlas Ruska.

"Prijali sme desiatich ľudí so strelnými poraneniami. Niektorí sú zranení ťažšie, niektorí ľahšie. Je medzi nimi najmenej jedna žena, aktivistka, vo veku 36 rokov. Žiaľ, jeden človek zomrel," nemenovaný miestny lekár uviedol pre agentúru RIA Novosti.

Podľa lekára prišiel do nemocnice bližšie nešpecifikovaný počet dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o zranených ľudí. S poskytovaním prvej pomoci raneným pomáhali aj miestni obyvatelia.

Ukrajina informuje o bojoch pri Kramatorsku - nezastavujeme sa, hovorí Avakov

Vojenské operácie proti proruským separatistom na priemyselnom východe Ukrajiny pokračovali na úsvite dnešného dňa pri meste Kramatorsk, oznámil ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

Ukrajinské jednotky získali kontrolu nad televíznou vežou v Kramatorsku, ležiacom neďaleko bašty vzbúrencov - mesta Slovjansk, kde prebiehali v piatok ťažké boje.

"Aktívna fáza operácie pokračovala na úsvite. Nezastavujeme sa," napísal Avakov na svojej facebookovej stránke. Informácie o prípadných obetiach rannej operácie však nepodal, komentuje agentúra AP.