Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 31. máj 2025Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Počas nočných protestov postrelili vo Fergusone dvoch policajtov

Vyšetrovateľ svieti na helmu postreleného policajta na mieste činu vo Fergusone vo štvrtok 12. marca 2015. Foto: TASR/AP/Jeff Roberson

Policajta z oddelenia vo Webster Groves zasiahla guľka priamo do tváre, zatiaľ čo policajta z okresu St. Louis postrelili do ramena.

Ferguson 12. marca (TASR) - Dvoch policajtov postrelili v noci nadnes pred policajnou stanicou počas protestu v americkom meste Ferguson v štáte Missouri, v ktorom vlani zabil belošský policajt mladého Afroameričana. Informácie priniesla agentúra Reuters.

Podľa šéfa policajného oddelenia v okrese St. Louis Colonela Jona Belmara, policajta z oddelenia vo Webster Groves zasiahla guľka priamo do tváre, zatiaľ čo policajta z okresu St. Louis postrelili do ramena.

Belmar zároveň potvrdil, že obaja zranení sú pri vedomí a pod lekárskym dohľadom v miestnej nemocnici.

Dôstojník hliadkuje pred sídlom polície vo Fergusone po protestoch v noci na štvrtok 12. marca 2015, počas ktorých postrelili dvoch policajtov.
Foto: TASR/AP/Jeff Roberson


Policajtov vo Fergusone postrelili okolo polnoci počas demonštrácie pred policajnou stanicou. Po vypálení najmenej troch výstrelov utieklo niekoľko desiatok ľudí z miesta činu s výkrikmi "Zasiahli policajta!", uviedol fotograf agentúry Reuters, ktorý sa v tom čase nachádzal na mieste protestov. Polícia sa dosiaľ k presnému priebehu udalostí nevyjadrila.

Desiatky demonštrantov sa zhromaždili pred fergusonským policajným oddelením len niekoľko hodín po tom, ako odstúpil zo svojho postu miestny policajný šéf Thomas Jackson.



Jackson je pritom ďalším miestnym predstaviteľom, ktorý odstúpil v reakcii na správu z vyšetrovania ministerstva spravodlivosti USA, ktorá odhalila rasovú zaujatosť polície vo Fergusone.

Pred Jacksonom rezignovali aj manažér mesta Ferguson John Shaw a sudca mestského súdu Ronald Brockmeyer.



Zastrelenie 18-ročného Michaela Browna vyvolalo v USA vlnu protestov a násilia. Afroameričania a ďalší obyvatelia Fergusonu žiadali trestné stíhanie policajta Darrena Wilsona za vraždu alebo zabitie. Jeho zástancovia však tvrdili, že strieľal v sebaobrane.

Blanár nevidí dôvod, prečo by ho mal na jeho poste niekto nahradiť

Na otázku stretnutia slovenskej a ukrajinskej vlády vyjadril Blanár predpoklad, že by mohlo nastať na jeseň.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu údajne reagovalo na americký návrh na prímerie a výmenu rukojemníkov pozitívne, zdôraznilo však svoju požiadavku na trvalé prímerie.

- Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu.

- Hádzanári Tatrana Prešov vybojovali svoj 19. titul majstra Slovenska.

- Až 25 percent detí považuje obmedzenie mobilov na školách za problém.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok (2. 6.) zúčastní na samite Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa uskutoční v litovskom Vilniuse.

- Na severe Slovenska treba v sobotu počítať s búrkami.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje v nedeľu (1. 6.) na zahraničnú pracovnú cestu do Španielska.

- Záchranné zložky aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel, ktorá sa stala v obci Orávka v okrese Rimavská Sobota.

- Trenčianska posádka leteckých záchranárov zasahovala v sobotu predpoludním na cyklochodníku v Považanoch v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde pri zrážke viacerých cyklistov dvaja z nich utrpeli zranenia.

- Polícia vykonala v piatok (30. 5.) celoslovenskú dopravnú akciu zameranú na nákladné vozidlá.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v piatok 30. mája 2025 veľvyslanca Francúzskej republiky Nicolasa Surana.

- Úrady v ukrajinskom regióne Sumy na hraniciach s Ruskom v sobotu nariadili povinnú evakuáciu 11 dedín pre zosilnené ostreľovanie a obavy z ruskej ofenzívy.

- Organizáciám pribudnú od júna viaceré povinnosti. Budú musieť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami.

- Na poste starostu bratislavskej Petržalky končí v sobotu Ján Hrčka. Petržalskej miestnej samospráve šéfoval od roku 2018.

- Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov.

- V strednej Nigérii zahynulo pri prívalových povodniach už najmenej 115 ľudí a mnohí ďalší sú nezvestní, uviedli v piatok tamojšie záchranné zložky.

- Slovenská republika a Čierna Hora majú oveľa väčší potenciál pre spoluprácu a práve piatkové podnikateľské fórum v Podgorici bolo krokom k jeho naplneniu.

- Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach v piatok vypovedala zmluvu poisťovni Dôvera.

- Izrael v piatok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa vydal na križiacku výpravu proti židovskému štátu.

- Úrady v Hongkongu v piatok prepustili druhú skupinu prodemokratických aktivistov odsúdených na základe sporného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti na štyri roky väzenia za podvratnú činnosť.