Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. február 2025Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Obama blahoželal Kolumbii, že s povstalcami po 50 rokoch uzavrela mier

Americký prezident Barack Obama (vpravo) sa na archívnej foto z roku 2013 rozpráva s kolumbijským prezidentom Juanom Manuelom Santosom. Foto: TASR/AP

Pol storočia trvajúca gerilová vojna bola jedným z najdlhších ozbrojených konfliktov na svete. Dohodu vlády s FARC musia však schváliť voliči v plebiscite, až potom vstúpi do platnosti.

Havana 25. augusta (TASR) - Kolumbijská vláda a najväčšia povstalecká skupina Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) v stredu večer v Havane oznámili, že dosiahli dohodu o ukončení pol storočia trvajúcej gerilovej vojny, ktorá bola jedným z najdlhších ozbrojených konfliktov na svete.

Obe strany podpíšu dohodu na slávnosti v septembri, ako uviedli pre tlačovú agentúru DPA vládne zdroje.

Dohodu vlády s FARC musia však schváliť voliči v plebiscite, až potom vstúpi do platnosti, napísala dnes agentúra AP. Plebiscit by sa mohol konať už na budúci mesiac, dátum stanoví kongres.

Oznámenie o dohode v kubánskej metropole Havana však znamená, že v Kolumbii sa otvára nová kapitola života - obyvatelia krajiny môžu zabudnúť na krviprelievanie, ktoré si vyžiadalo viac ako 220 000 ľudských životov a ktoré vyhnalo z domovov vyše päť miliónov ľudí.

Mierové rokovania medzi kolumbijskými vládnymi predstaviteľmi a zástupcami ľavicového povstaleckého hnutia FARC prebiehali v kubánskej metropole s prestávkami takmer štyri roky. Začali sa v novembri 2012, ale narušovala ich nedôvera vytvorená po desaťročiach vojnovej propagandy na oboch stranách.

"Dosiahli sme konečnú, celkovú a definitívnu dohodu" o ukončení konfliktu a o budovaní stáleho, trvalého mieru, napísali v spoločnom oznámení vláda prezidenta Juana Manuela Santosa a FARC.

"Koniec ozbrojeného konfliktu bude predovšetkým znamenať koniec nesmierneho utrpenia, ktoré konflikt spôsobil," uvádza sa v oznámení. "A po druhé, koniec konfliktu otvorí novú kapitolu v našich dejinách. Chceme, aby v Kolumbii nebola už žiadna ďalšia obeť."

Mierová dohoda zahŕňa reformu vidieka, opatrenia proti obchodovaniu s drogami, účasť bývalých povstalcov na politickom živote a tvorba systému prechodnej justície.



Za posledný týždeň obe strany pracovali celých 24 hodín na tom, aby vyriešili aj posledné detaily dohody. Tá zaväzuje kolumbijskú vládu, aby uskutočnila smelú pozemkovú reformu, prepracovala a zlepšila svoju protidrogovú stratégiu, ale tiež rozsiahlym spôsobom začala podporovať už tradične zanedbávané oblasti krajiny.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Kolumbijčanov má odpor k povstaleckého hnutiu FARC a bez váhania jeho členov označuje za "narkoteroristov", lebo sa vo veľkej miere podieľali na obchodoch s kokaínom v Kolumbii.

Kolumbijský prezident prevrátil kabát na mierotvorcu

Povstalecká armáda bola nútená sadnúť si za rokovací stôl po desaťročí ťažkých strát na bojovom poli - kolumbijskí vojaci podporovaní Spojenými štátmi zabili množstvo povstaleckých veliteľov a rady tejto armády sa zmenšili o polovicu na súčasných 7 000 bojovníkov.

Kolumbijský prezident Santos sa teda stal mierotvorcom, aj keď práve on začal vojenskú ofenzívu proti FARC.

Odporcovia Santosa a niektoré ľudskoprávne organizácie ostro kritizovali kľúčovú časť mierovej dohody: povstalci, ktorí sa priznali k zločinom, nestrávia vo väzení žiaden čas a namiesto toho odslúžia nie viac než osem rokov pri obnove obcí, ktoré krvavý konflikt poznačil.

Na ilustračnej foto rebeli FARC. (AP Photo/Fernando Vergara)
Foto: TASR AP


Prehltnúť bude treba aj ďalší ústupok, ktorý Santos pri vyjednávaní urobil - bývalí povstaleckí vodcovia obsadia kreslá v kongrese, osobitne vyhradené pre ešte stále nepomenované politické hnutie FARC-u.

Po podpise dohody začne FARC mobilizovať svojich vojakov do 31 zón roztrúsených po celej krajine a o 90 dní začnú podľa predpokladov odovzdávať svoje zbrane pozorovateľom OSN.

V uplynulých mesiacoch sa mierové rokovania prejavili aj na bilancii obetí konfliktu v Kolumbii, keď tam zaznamenali najmenej civilných obetí, zabitých povstalcov a násilných akcií od začiatku ozbrojených bojov v roku 1964, informovalo Centrum pre štúdie o konfliktoch (CERAC).

Prezident usporiada 2. októbra referendum o mierovej dohode s FARC

Santos dnes oznámil, že referendum, v ktorom budú občania hlasovať o historickej mierovej dohode s najväčším povstaleckým hnutím Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), usporiada 2. októbra. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Santos uviedol, že konečnú dohodu s FARC predloží ešte na posúdenie kolumbijskému kongresu.

Zákonodarcovia budú mať mesiac na vyjadrenia k dohode, ale nemôžu zastaviť Santosove plány usporiadať ľudové hlasovanie. Voliči budú mať posledné slovo pri schvaľovaní dohody, dosiahnutej v stredu večer po štyroch rokoch vyjednávania v kubánskej Havane.

Americký prezident Barack Obama už zatelefonoval v stredu kolumbijskému lídrovi a zablahoželal mu k dosiahnutiu historickej dohody, uviedla dnes svetová agentúra DPA.

Kolumbijská vláda a Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) podpísali dohodu o prímerí. Na snímke sprava nórsky minister zahraničných vecí Borge Brende, líder FARC Timoleon Jimenez, kubánsky prezident Raúl Castro, kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun si vymieňajú dokumenty v Havane 23. júna 2016.
Foto: TASR/AP


Biely dom v oznámení uviedol, že Obama "pokladá tento historický deň za dôležitý okamih, ktorým sa začína dlhý proces úplného uplatnenia spravodlivej a trvalej mierovej dohody" v praktickom živote.

Obama prisľúbil, že bude naďalej pomáhať pri posilňovaní kolumbijských inštitúcií a pri zlepšovaní životov kolumbijského ľudu, a to prostredníctvom mierového programu, ktorý oznámil vo februári.

Obaja prezidenti sa dohodli, že budú udržiavať úzku spoluprácu a budú sa naďalej spoločne snažiť bojovať proti organizovanému zločinu aj proti obchodovaniu s drogami.

Fico na konferencii CPAC: Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov

Fico zároveň zdôraznil, že teší na spoluprácu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú proti prúdu sú odsúvaní na okraj a trestaní, uviedol vo Washingtone slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Slovenské futbalové reprezentantky vstúpili víťazne do 1. skupiny C-divízie Ligy národov. Slovenky v Trnave potvrdili úlohu favoritiek a zdolali Faerské ostrovy 3:0.

- Argentínska metropola Buenos Aires vysvietila na počesť svojho rodáka pápeža Františka svoj Obelisk, ktorý je symbolom mesta.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyhlásil, že Európa je odhodlaná chrániť suverenitu Ukrajiny.

- V priestore medzi veľvyslanectvom USA a pamätníkom holokaustu v berlínskej štvrti Mitte zatiaľ neznámy páchateľ alebo páchatelia vážne zranili nožom jednu osobu.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok počas pracovnej cesty v USA vzdal úctu Michalovi Strenkovi, rodákovi z rusínskej obce Jarabina, ktorý v marci 1945 vztýčil počas bojov na kopci Suribači na japonskom ostrove Iwo Džima americkú vlajku.

- Siedme výročie vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v piatok pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí.

- Zdravotný stav pápeža Františka sa síce zlepšil a nenachádza sa v ohrození života, stále však nie je mimo nebezpečenstva.

- V západnej Etiópii vypukla epidémia cholery, pre ktorú tento mesiac zahynulo doposiaľ 15 osôb a ďalších viac ako 200 ľudí sa nakazilo, uviedol v piatok regionálny zdravotnícky úrad.

- V niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja treba počas sobotňajšej (22. 2.) noci počítať s nízkymi teplotami. Klesnúť môžu až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Slovenská atlétka Viktória Forsterová získala na halových M-SR v Ostrave double. Po štvrtkovom triumfe na 60 m zvíťazila v piatok aj na 60 m prek. časom 8,12. Pripísala si v tejto disciplíne štvrtý triumf za sebou.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nepovažuje za nevyhnutné, aby sa jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj zúčastnil na rokovaniach o ukončení takmer tri roky trvajúcej vojny Ruska na Ukrajine.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy došlo v piatok podvečer k dopravnej nehode auta, ktoré narazilo do zvodidiel. Na mieste sú ľahko zranení.

- Nemecká vláda v piatok opätovne zdôraznila svoju podporu pre Ukrajinu v ozbrojenom konflikte s Ruskom.

- Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v piatok vyhlásil, že Kyjev dohodu o nerastných surovinách na Ukrajine podpíše v najbližšej dobe.

- Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

- Nemecká polícia v piatok uviedla, že zadržala 18-ročného muža z Čečenska pre podozrenie z plánovania politicky motivovaného útoku v hlavnom meste Berlín.

- Pri zrážke autobusu s nákladným autom v brazílskom štáte Sao Paulo na juhovýchode krajiny zahynulo 12 univerzitných študentov a ďalších najmenej 21 utrpelo zranenia, informovali v piatok brazílske úrady.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo stredajšie (19. 2.) výberové konanie na riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) za neplatné. Dôvodom je zistený konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie. Vyhlási nové výberové konanie.

- Domáca lyžiarka Federica Brignoneová triumfovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom Sestriere.