Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

V Turecku je štátny smútok. Pri výbuchoch v Istanbule zahynulo 38 ľudí

Hasiči sú v nedeľu 11. decembra 2016 na streche futbalového štadióna Besiktas Istanbul, na ktorej je turecká vlajka po dvoch sobotňajších explóziách, ku ktorým došlo neďaleko futbalového štadióna. Foto: TASR/AP

Turecký minister vnútra spresnil, že o život prišlo 30 príslušníkov polície, siedmi civilisti a jedna osoba, ktorej totožnosť sa zatiaľ nepodarilo určiť.

Istanbul 11. decembra (TASR) - Počet obetí dvoch výbuchov, ku ktorým došlo v sobotu večer v tesnej blízkosti futbalového štadióna v Istanbule, stúpol na 38. Informoval o tom dnes turecký minister vnútra Süleyman Soylu.



Spresnil, že o život prišlo 30 príslušníkov polície, siedmi civilisti a jedna osoba, ktorej totožnosť sa zatiaľ nepodarilo určiť.

Minister súčasne korigoval aj počet zranených pri výbuchoch, ktorých je podľa najnovších informácií 155. Hospitalizovaných je stále 136 zranených, pričom 14 z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Ďalší piati v čase Soylovho vyhlásenia pre tlač podstupovali chirurgický zákrok.

V súvislosti s výbuchmi, ktoré turecké vedenie označuje za teroristické útoky, bolo zadržaných spolu 13 podozrivých osôb.

Na policajných staniciach v Istanbule sa dnes uskutočnilo niekoľko rozlúčkových obradov s príslušníkmi polície, ktorí pri sobotňajších explóziách prišli o život. Zúčastnili sa na nich aj prezident Recep Tayyip Erdogan, premiér Binali Yildirim a ďalší členovia vlády.

Policajt stráži na mieste výbuchov.
Foto: TASR/AP


Erdogan dal pri tejto príležitosti prísľub, že Turecko nad terorizmom zvíťazí. "Opäť sme sa raz túto noc pozreli v Istanbule do ohavnej tváre terorizmu, ktorý pošliapava všetky morálne hodnoty," uviedol najvyšší turecký predstaviteľ.

V Turecku bol na dnes vyhlásený štátny smútok a vlajky na území celej krajiny i na tureckých vyslanectvách v zahraničí zvesené na pol žrde.

Bombové útoky spáchali Sokoli odlobodenia Kurdistanu

K zodpovednosti za bombové útoky sa dnes prihlásila militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK).

Turecká polícia a justícia pokračujú vo vyšetrovaní sobotňajšej tragédie. Úrad istanbulského prokurátora tak dnes nariadil zadržať v Turecku tri osoby za vyhlásenia, ktoré zverejnili na sociálnych sieťach v súvislosti so sobotňajšími výbuchmi pri futbalovom štadióne v Istanbule.
Na snímke zdravotníci a policajné jednotky na mieste výbuchov na futbalovom štadióne Besiktasu v Istanbule 10. decembra 2016. Dve explózie, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu, si vyžiadali 29 obetí a 166 zranených. Medzi obeťami je 27 príslušníkov polície a dvaja civilisti.
Foto: TASR/AP

Traja zadržaní sú podozriví z pokusu o schvaľovanie terorizmu alebo teroristických organizácií, legalizácie terorizmu či jeho propagovania. Okrem nich polícia zadržiava aj ďalších 13 osôb podozrivých v súvislosti s výbuchmi, ku ktorým po futbalovom zápase medzi miestnym klubom Bešiktaš a mužstvom Bursaspor.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v Istanbule predsedal zasadnutiu vlády, ktoré bolo venované sobotňajším útokom. Prezident apeloval na prísne potrestanie páchateľov útokov.

Vláda Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), opozičné subjekty: Republikánska ľudová strana (CHP) a Strana národného hnutia (MHP), dnes v parlamente prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili terorizmus.

Útok v Istanbule dnes odsúdila aj prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP), ktorá vo svojom vyhlásení zdôraznila, že "v domácej i zahraničnej politike Turecko musí byť príkladom alebo dokonca politickým aktérom mieru, demokracie a ľudských práv. Je dôležité, aby politika, jazyk, tón alebo činy, ktoré vyvolávajú napätie, polarizáciu, nepriateľstvo a (ozbrojené) zrážky, okamžite prestali."

Ešte pred tým, ako sa TAK prihlásili k zodpovednosti za sobotňajšie útoky, turecký minister vnútra Süleyman Soylu dnes v jednom zo svojich príhovorov na pohreboch obetí útoku obvinil z jeho spáchania kurdských povstalcov a ich spojencov na Západe.

Povstalci zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) útočia na turecké policajné a vojenské ciele od vlaňajšieho júla, keď skolaboval krehký mierový proces.

PKK už niekoľko desaťročí bojuje za autonómiu tureckých Kurdov na juhovýchode krajiny. Odboj strany proti tureckej vláde si už vyžiadal približne 40.000 mŕtvych. Ankara i jej spojenci považujú PKK za teroristickú organizáciu.

TAK vyhlasujú, že sa odtrhli od Strany kurdských pracujúcich (PKK). Odborníci, ktorí sledujú činnosť kurdských militantov, však tvrdia, že obe skupiny si zachovávajú vzťahy.

Policajti na mieste výbuchov.
Foto: TASR/AP


Oba kluby útok odsúdili

Útok odsúdili oba futbalové kluby. Vedenie tureckého futbalového klubu Bešiktaš Istanbul ostro odsúdilo bombové útoky, ktoré sa udiali v sobotu večer neďaleko jeho štadióna po domácom ligovom zápase s Bursasporom (2:1).

"Teroristi zaútočili na naše hrdinské policajné sily, ktoré zabezpečujú, aby naši fanúšikovia, ako i priaznivci Bursasporu boli v bezpečí. Dôrazne odsudzujeme tento podlý čin útočníkov, ktorí nikdy nedosiahnu svoj cieľ," citovala agentúra DPA z oficiálneho vyhlásenia klubu.



Na snímke policajní vyšetrovatelia skúmajú miesto výbuchov na futbalovom štadióne Besiktasu v Istanbule 10. decembra 2016. Dve explózie, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu, si vyžiadali 29 obetí a 166 zranených. Medzi obeťami je 27 príslušníkov polície a dvaja civilisti.
Foto: TASR/AP


Na snímke zdravotníci a policajné jednotky na mieste výbuchov na futbalovom štadióne Besiktasu v Istanbule 10. decembra 2016. Dve explózie, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu, si vyžiadali 29 obetí a 166 zranených. Medzi obeťami je 27 príslušníkov polície a dvaja civilisti.
Foto: TASR/AP


Na snímke zdravotníci a policajné jednotky na mieste výbuchov na futbalovom štadióne Besiktasu v Istanbule 10. decembra 2016. Dve explózie, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu, si vyžiadali 29 obetí a 166 zranených. Medzi obeťami je 27 príslušníkov polície a dvaja civilisti.
Foto: TASR/AP


Záchranári na mieste výbuchov.
Foto: TASR/AP

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.