Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

V Indickom oceáne ukončili pátranie po stratenom malajzijskom boeingu

Na archívnej snímke ľudia kráčajú na pláži v Saint Andre na ostrove Réunion 30. júla 2015, ponad ktorou prelietava francúzsky vrtuľník v snahe nájsť ďalšie trosky nezvestného letu Malajzijských aerolínií MH370. Foto: TASR/AP Photo

Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zmizlo z obrazoviek radarov 8. marca 2014, na palube sa nachádzalo 239 ľudí. Príbuzní ľudí zo strateného malajzijského lietadla kritizujú ukončenie pátrania.

Sydney 17. januára (TASR) - Pátranie po stratenom malajzijskom lietadle, ktoré zmizlo pred necelými tromi rokmi počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, dnes ukončili po prehľadaní vytýčenej zóny v Indickom oceáne bez toho, aby sa našla po ňom akákoľvek stopa.

Austrálske centrum, ktoré koordinovalo pátracie akcie, oznámilo ich oficiálne zastavenie, keďže nasadené zložky neboli úspešné ani v odľahlej časti oceánu s rozlohou 120.000 štvorcových kilometrov. Odporúčanie vyšetrovateľov, aby sa pátranie presunulo do ďalšej oblasti, austrálska vláda neprijala.

Lietadlo linky MH370 spoločnosti Malaysia Airlines zmizlo z obrazoviek radarov 8. marca 2014. V Boeingu 777 sa nachádzalo 239 ľudí, pričom väčšinu cestujúcich tvorili čínski občania.

Osud tohto nezvestného stroja patrí medzi najväčšie záhady v dejinách civilného letectva. Predpokladá sa, že lietadlo sa po vyčerpaní paliva zrútilo do odľahlej oblasti na juhu Indického oceánu, ďaleko od západného pobrežia Austrálie.

Na snímke policajti nesú časť lietadla 29. júla 2015 v meste Saint-André na severovýchode ostrova Réunion patriaceho k Francúzsku. Francúzske úrady 30. júla 2015 vyhlásili, že v prípade časti krídla, ktorá sa našla na ostrove Réunion a mohla by pochádzať z nezvestného Boeingu 777 malajzijských aerolínií, ktorý zmizol pre takmer rokom a pol nad Indickým oceánom, nemožno vylúčiť nijakú hypotézu. Približne dva metre dlhú časť krídla našli podľa správ miestnych médií pri pobreží neďaleko mesta Saint-André na severovýchode ostrova patriaceho k Francúzsku.
Foto: TASR/AP Photo


"Napriek všemožnému úsiliu s využitím najlepších dostupných vedeckých poznatkov, najmodernejšej technológie, ako aj modelovania a poradenstva vysoko kvalifikovaných profesionálov, ktorí sú najlepší vo svojej sfére, toto pátranie, nanešťastie, neviedlo k určeniu polohy lietadla," uviedlo austrálske koordinačné centrum v zverejnenom vyhlásení.

Náklady na pátranie v hlbokých vodách oceánu dosiahli 160 miliónov dolárov, pričom išlo o najdrahšiu a najzložitejšiu operáciu tohto druhu v doterajších dejinách letectva. Austrália, Malajzia a Čína ako krajiny, ktoré pomáhali túto operáciu financovať, sa vlani dohodli, že pokiaľ sa neobjavia nové dôkazy poukazujúce na konkrétne miesto, kde by sa mohlo lietadlo nachádzať, bude pátranie po prehľadaní vytýčenej zóny zastavené.

Príbuzní ľudí zo strateného malajzijského lietadla kritizujú ukončenie pátrania



Skupina podporujúca príbuzných obetí zmiznutia malajzijského lietadla na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu protestuje proti dnešnému rozhodnutiu ukončiť po necelých troch rokoch pátranie vo vodách Indického oceánu, ktoré bolo napriek vynaloženému úsiliu bezúspešné.

Skupina Voice370 krátko po oznámení zastavenia pátracích prác vydala vyhlásenie, kde skritizovala Austráliu, Čínu a Malajziu za to, že nesúhlasili s prehľadaním oblasti ležiacej severne od zóny doterajšieho pátrania, ako vyšetrovatelia odporučili na základe novej analýzy okolností osudného letu.

Uviedla, že pokračovanie v hľadaní vraku lietadla je pre tieto štáty "nevyhnuteľnou povinnosťou", ktorej splnenie "dlžia" verejnosti využívajúcej leteckú dopravu.

Príbuzní čínskych pasažierov nezvestného letu Malajzijských aerolínií MH370 čakajú na tlačovú konferenciu Malaysia Airlines v Pekingu 18. marca 2014.
Foto: TASR/AP Photo


Skupina vyzvala vlády uvedených troch krajín, aby svoje rozhodnutie zmenili, aj keď na druhej strane uznáva "ohromné úsilie", ktoré doteraz v tejto veci vynaložili.

Manžel jednej z letušiek zo strateného lietadla, Lee Khim Fatt, sa dnes vyjadril, že ukončenie pátracej operácie v Indickom oceáne ho mimoriadne sklamalo, keďže malajzijská vláda predtým sľubovala, že sa tak nestane, kým nebude lietadlo nájdené. Dodal, že stále nestratil malú nádej, že jeho žena Foong Wai Yueng je nažive.

Ukončenie pátrania po lietadle linky Malaysia Airlines MH370, ktoré sa stratilo 8. marca 2014, oznámili po prehľadaní celej vytýčenej zóny v Indickom oceáne bez toho, aby sa našla akákoľvek stopa. V Boeingu 777 sa nachádzalo 239 ľudí, pričom väčšinu cestujúcich tvorili čínski občania.

Osud tohto nezvestného stroja patrí medzi najväčšie záhady v dejinách civilného letectva. Predpokladá sa, že lietadlo sa po vyčerpaní paliva zrútilo do odľahlej oblasti na juhu Indického oceánu, ďaleko od západného pobrežia Austrálie.