Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

V Maďarsku prijali zákon znemožňujúci fungovanie Sorosovej univerzity

Poslanci maďarského parlamentu, archívne foto. Foto: TASR/AP

Po novom zahraničná univerzita na maďarskom území bude môcť existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou.

Budapešť 4. apríla (TASR) - Maďarský parlament dnes hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) schválil vládnu novelu vysokoškolského zákona. Podľa nových pravidiel zahraničná univerzita na maďarskom území bude môcť existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou.

Podľa servera eduline.hu za návrh, ktorý vyvolal ostrú kritiku v Maďarsku i v zahraničí, a proti ktorému v nedeľu protestovali v Budapešti tisíce ľudí, hlasovalo 123 poslancov. Proti bolo 38.

Novela sa najviac dotkne Stredoeurópskej univerzity (CEU) založenej americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom v roku 1991. Na podvečer avizovali odporcovia novely vytvorenie živej reťaze okolo budovy CEU. Kritici vyčítajú vláde, že ohrozuje slobodu vzdelávania a demokraciu.

Príslušná medzinárodná dohoda o principiálnej podpore, ktorá je podmienkou vydávania diplomov danou univerzitou, musí byť uzatvorená do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely. V prípade krajín s federálnym zriadením musí byť zmluva uzatvorená s federálnou vládou, píše agentúra MTI.

Minister ľudských zdrojov Zoltán Balog v zdôvodnení návrhu novely uviedol, že je záujmom Maďarska, aby na jeho území fungovalo čo najviac autonómnych, medzinárodne uznávaných vysokoškolských zariadení, ktoré napomáhajú maďarskému vzdelávaniu. Krajina ale nemá záujem na tom, aby vytvorila priestor medzinárodným pokusom o znemožňovanie legitímne zvolenej vlády či jej predsedu.

Podľa slov ministra Soros stojí za "organizáciami agentov, maskovanými za občianske organizácie". "Sme odhodlaní zamedziť takejto činnosti všetkými právnymi prostriedkami," zdôraznil Balog.

CEU vyzve Ádera, aby nepodpísal novelu vysokoškolského zákona



Rektor Stredoeurópskej univerzity (CEU) Michael Ignatieff vo Washingtone vyjadril sklamanie, že maďarský parlament schválil dnes novelu vysokoškolského zákona, ktorá podľa neho dostáva túto školu do zložitej situácie. Podľa spravodajského servera index.hu rektor avizoval, že sa obráti na maďarského prezidenta Jánosa Ádera so žiadosťou, aby zákon nepodpísal.

Ignatieff konštatoval, že ustanovenia novely nie je možné dodržať, pretože sú v rozpore s ústavou Spojených štátov. Rektor pripomenul, že Áder by mal prijatú legislatívu predložiť ústavnému súdu, pretože maďarská ústava zaručuje slobodu výskumu a vedeckých inštitúcií.

Podľa nových pravidiel bude môcť zahraničná univerzita na maďarskom území existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. Ďalej bude potrebné do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely uzatvoriť príslušnú medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou. V prípade krajiny s federálnym zriadením, akou sú aj Spojené štáty, musí byť zmluva uzatvorená s federálnou vládou.

Novela sa najviac dotkne CEU založenej v roku 1991 americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom.

Odporcovia novely chcú dnes podvečer v Budapešti vytvoriť okolo budovy CEU živú reťaz. Maďarskej vláde vyčítajú, že ohrozuje slobodu vzdelávania a demokraciu.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduje Alternatíva pre Nemecko (AfD) a sociálni demokrati (SPD).

- Kuba koncom tohto týždňa slávnostne otvorila v Havane prvý solárny park. Ten je súčasťou väčšieho projektu vyše 90 fotovoltických parkov podporovaného Čínou, ktorý by mal zmierniť energetickú krízu v ostrovnej krajine.