Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

V núdzi poznáš priateľa, hovorí nepálsky diplomat

Nešťastní Nepálčania pri troskách po zemetrasení. Foto: TASR/AP

Nepál je vtesnaný medzi Indiu a Čínu a obe ázijské veľmoci využívajú už dlhé roky humanitárnu pomoc aj investície na to, aby si získali priazeň Káthmandu.

Dhading/Káthmandu 28. apríla (TASR) - Do nemocnice s 12 lôžkami hlboko v nepálskych Himalájach privážajú vrtuľníky indických vzdušných síl obete ničivého zemetrasenia, ktoré v sobotu 25. apríla usmrtilo vyše 4000 ľudí. Helikoptéry vyzdvihli ranených mužov, ženy a deti z vrcholov kopcov a neschodných údolí.

V nepálskom hlavnom meste Káthmandu zasa pomáhajú čínski záchranári v červených uniformách. Pátrajú v troskách po ľuďoch, ktorí mohli prírodnú katastrofu prežiť. Televízny záznam dnes zachytil jednu čínsku záchranársku skupinu, ako zo sutín hotela vyťahuje muža a opatrne ho ukladá na nosidlá.



Nepálska vláda bojuje zo všetkých síl s následkami najhoršieho zemetrasenia v krajine za takmer posledných 100 rokov, ale jej predstavitelia sa zväčša držia mimo pohľadu verejnosti. Nie však India ani Čína: oba štáty prisľúbili už do niekoľkých hodín záchranárov, pátracích psov, stany a potraviny, čím si vyslúžili chválu Nepálčanov uviaznutých v zničených oblastiach.

"Nedôverujeme našej vláde, pomáha nám iba India a (premiér Naréndra) Módí," povedal obyvateľ dediny Dhading, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. "Keby nebolo ich vrtuľníkov, ľudia v horách by v desiatkach umierali," dodal.

Nepál je vtesnaný medzi Indiu a Čínu a obe ázijské veľmoci využívajú už dlhé roky humanitárnu pomoc aj investície na to, aby si získali priazeň Káthmandu.

Čína v sobotu po zemetrasení urýchlene vyjadrila sústrasť a ponúkla pomoc. Oznámila, že poskytne Nepálu 3,3 milióna dolárov, teda toľko, ako celá Európska únia.

Oficiálny denník čínskej vládnucej komunistickej strany Žen-min ž'-pao napísal, že bežní Číňania organizujú finančné zbierky na pomoc Nepálu. Dodal, že majiteľ obchodu s čínskymi rezancami v nepálskej metropole Káthmandu robí ryžovú kašu a bezplatne ju rozdáva ľuďom.

Indický premiér Módí, ktorého krajinu tiež postihlo sobotňajšie zemetrasenie, vystúpil v médiách už do niekoľkých hodín po katastrofe. Zaviazal sa, že "zotrie slzy každému Nepálčanovi". Indická televízia venovala celé hodiny vysielaniu záberov, ako indické lietadlá, nákladné autá a autobusy rozvážajú pomoc.

"India a Čína nám posielajú špecializovaných záchranárov a tí veľmi tvrdo pracujú," povedal nepálsky minister zahraničných vecí Mahéndra Bahádur Pandej v dnešnom interview pre noviny The Indian Express a pochválil rovnako obe krajiny.

Minister dodal, že Nepál rozdelil oblasti medzi Čínu a Indiu a ich pomoc distribuuje podľa tohto plánu. Podrobnosti však neuviedol.

Predstavitelia odmietli tvrdenia, že ide o zástupnú "humanitárnu vojnu". Čínske ministerstvo zahraničných vecí dnes vyhlásilo, že je ochotné "iniciatívne koordinovať s Indiou pomoc" pre Nepál.

Bývalý čínsky veľvyslanec v Pakistane Čang Čchun-siang, ktorý bol ambasádorom počas pakistanského zemetrasenia v roku 2005, povedal, že "nejde o žiadne súťaženie".

Obe strany, ktoré zápasia o prvé miesto v regióne, vedia, že zo situácie môžu diplomaticky vyťažiť.

"V núdzi poznáš priateľa," vyhlásil však nepálsky veľvyslanec v Číne Mahéš Kumár Maskej, ktorého citovala agentúra Sinchua.