Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Zahraničie

SLEDUJEME: V Turecku sa uzatvorili volebné miestnosti

Turecká volička hádže do urny hlasovací lístok počas hlasovania v referende o ústavným zmenách vo volebnej miestnosti v Istanbule 16. apríla 2017. Foto: TASR/AP

Dvoch mŕtvych a troch zranených si dnes vyžiadal spor pred volebnou miestnosťou na juhovýchode Turecka

Ankara 16. apríla (TASR) - V Turecku sa dnes uzatvorili volebné miestnosti v referende o ústavných zmenách, ktorých schválenie by znamenalo faktickú zmenu parlamentného politického systému na prezidentský.

Hlasovanie v 32 východotureckých provinciách sa skončilo o 15.00 h SELČ. Vo zvyšku krajiny sa volebné miestnosti zatvorili o hodinu neskôr, uviedla agentúra Anadolu.

V priebehu dnešného dňa mohlo odovzdať svoje hlasy 55,3 milióna tureckých voličov. Výsledky budú postupne zverejňované v priebehu večera a noci.

V Turecku sa začalo referendum o ústavným zmenách



V Turecku sa dnes koná referendum o ústavným zmenách, ktorých schválenie by znamenalo faktickú zmenu parlamentného politického systému na prezidentský. Prieskumy verejnej mienky signalizujú tesný súboj stúpencov a odporcov reformy.



Podľa prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tieto zmeny zaistia Turecku politickú stabilitu, bezpečnosť a ekonomickú prosperitu. Kritici naopak hovoria o likvidácii tureckej demokracie, zavedení autokratického režimu a koncentrácii politickej moci v rukách Erdogana, ktorý v krajine vládne - najskôr ako premiér a potom prezident - už od roku 2003.

Referendum prebieha v podmienkach výnimočného stavu vyhláseného po pokuse o štátny prevrat z vlaňajšieho júla. Hlasovaniu predchádzala značne asymetrická kampaň, v ktorej jednoznačne dominoval Erdogan a jeho vládny tábor stúpencov zmien. Tí takmer úplne ovládli mediálny priestor a zaplavili krajinu svojimi plagátmi.

Odporcovia návrhov sa naopak stali terčom zastrašovania, fyzického násilia a svojvoľného väznenia. Samotný Erdogan obviňoval svojich kritikov zo snáh o destabilizáciu Turecka a zo spolčovania sa s teroristami, ktorí podľa neho stáli za vlaňajším pokusom o prevrat.

Prezident Recep Tayyip Erdogan počas hlasovania v referende o ústavným zmenách vo volebnej miestnosti v Ankare 16. apríla 2017.
Foto: TASR/AP


Voliči sa majú paušálne vyjadriť k 18 navrhovaným ústavným zmenám. Prezident má byť podľa nových pravidiel nielen hlavou štátu, ale aj vlády. Funkcia premiéra zanikne. Prezident, ktorý už nebude nadstranícky ako doteraz, dostane právomoc bez súhlasu parlamentu vydávať dekréty so silou zákona a získa aj výrazný vplyv na súdnictvo.

V prípade schválenia vstúpia navrhované zmeny plne do platnosti s parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať v roku 2019. Akékoľvek rozhodnutie voličov bude právne záväzné. Prípadné "nie" by podľa pozorovateľov vyvolalo politickú neistotu, ktorá by mohla viesť aj k predčasným voľbám.

V priebehu dnešného dňa môže odovzdať svoje hlasy 55,3 milióna tureckých voličov. Prvé volebné miestnosti na východe krajiny sa otvorili o 06.00 h SELČ a posledné sa zatvoria o 16.00 h. Výsledky budú postupne zverejňované v priebehu večera a noci.

Na hlasovacom lístku nie je vytlačená žiadna otázka, iba dve slová "áno" a "nie". Voliči označia jednu z možností podľa toho, či podporujú navrhované ústavné zmeny.



Na priebeh referenda dohliada len malý počet medzinárodných pozorovateľov. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyslala do Turecka približne 35-členný pozorovateľský tím.

Turci žijúci v zahraničí, mohli hlasovať počas dvojtýždňového obdobia, ktoré sa skončilo 9. apríla. V konečnom súčte však hlasovalo len 47 percent (1,3 milióna) z takmer troch miliónov zahraničných Turkov oprávnených voliť. Hlasovacie lístky už previezli do Turecka, kde ich sčítajú spolu s ostatnými.

Čavušoglu kritizoval nemenované krajiny za pokus ovplyvniť referendum



Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu kritizoval dnes nemenované krajiny za pokus ovplyvniť prebiehajúce historické referendum o posilnení právomocí hlavy štátu.

Čavušoglu po odvolení v provincii Antalya pred novinármi vyhlásil, že niekto "zo zahraničia sa pokúšal hovoriť tureckému národu, čo má robiť... Dnes ale rozhodne náš národ".

Turecký minister nespresnil, o kom sa zmieňuje. Agentúra AP ale pripomenula, že Turecko má napäté vzťahy s niektorými európskymi krajinami, najmä Nemeckom a Holandskom.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.
Foto: TASR/AP


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil obe tieto krajiny za nacistické, pretože nedovolili tureckým ministrom agitovať na svojom území za referendum.

Turecký premiér Binali Yildirim po odvolení v provincii Izmir novinárom povedal, že "bez ohľadu na výsledok ho budeme brať s veľkou úctou. Rozhodnutie nášho národa je najkrajším rozhodnutím". Dav prítomný vo volebnej miestnosti odmenil Yildirima skandovaním: "Turecko je na teba hrdé."

Agentúra AP oslovila niekoľkých ľudí pred volebnými miestnosťami v Istanbule.

"Sme tu preto, aby sme povedali 'nie' pre našu krajinu, pre naše deti a vnúčatá," uviedol bývalý daňový úradník Murtaza Ali Turgut.

"Nechcem nastúpiť do autobusu, ktorý nemá brzdy. Systém jedného muža je práve takýto," povedal Husnu Yahsi, ďalší z voličov.

"Áno, áno, áno! Náš vodca je pre nás darom od Boha. Vždy ho budeme podporovať. Dobre vládne," zdôraznil zas stúpenec reforiem Mualla Sengul.

Opozícia tvrdí, že polícia bráni jej pozorovateľom v práci



Polícia bráni volebným pozorovateľom prokurdskej opozičnej Ľudovodemokratickej strany (HDP) v ich práci počas dnešného referenda o ústavných zmenách v Turecku.

Poslankyňa Ziya Pirová agentúre DPA telefonicky z volebnej miestnosti v prevažne kurdskom meste Diyarbakir povedala, že policajti vyviedli pozorovateľov HDP a takisto opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) z jednej z volebných miestností. Argumentovali, že na identifikačných štítkoch mali okrem mena aj logo svojej strany, používanie symbolov strán vo volebných miestnostiach je však v deň volieb je zakázané.

Podobné prípady boli hlásené aj z iných miest v juhovýchodnom Turecku, kde žije kurdská menšina. "Cielene idú voči HDP a CHP, teda proti táboru 'nie'. Hľadajú dôvody, aby pri urnách nemohli byť žiadni pozorovatelia," uviedla Pirová.

Podľa nej sú všade vo volebných miestnostiach a na všetkých poschodiach policajti, ktorí by tam vôbec nemali byť. "Prehľadávajú vrecká a hľadajú karty volebných pozorovateľov. Na kartách CHP je jej logo, na našich pečiatka HDP. Pozorovateľov vezmú na policajnú stanicu a spíšu zápisnicu. Potom ich prepustia, ale to môže trvať niekoľko hodín. Za ten čas nie je nikto z HDP a CHP pri urnách," opísala situáciu Pirová. Obe strany sa preto snažia zmeniť podobu identifikačných kariet.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyslala do Turecka 11 zahraničných odborníkov. V krajine okrem toho od 25. marca pôsobí na pozvanie vlády 24 dlhodobých medzinárodných pozorovateľov OBSE.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) je zastúpené 20 pozorovateľmi. Predstavitelia oboch organizácií však môžu robiť iba náhodné kontroly. OBSE a PZRE zverejnia v pondelok v Ankare svoju správu o priebehu referenda.

Prvé obete

Dvoch mŕtvych a troch zranených si dnes vyžiadal spor pred volebnou miestnosťou na juhovýchode Turecka. Podľa agentúry Dogan boli pri konflikte v meste Čermik v provincii Diyarbakir použité nože a strelné zbrane. Polícia zadržala jednu osobu.

BUDÚ KONTROLY: Polícia upozorňuje vodičov na opatrenia počas sviatkov

Vodiči by sa na opatrenia mali pripraviť už vo štvrtok.

- Holandský futbalový obranca Virgil van Dijk bude pokračovať v Liverpoole aj po skončení prebiehajúcej sezóny. Kapitán anglického tímu vo štvrtok podpísal nový dvojročný kontrakt do roku 2027.

- Odložený zápas 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy medzi MŠK Žilina a FC Košice už pozná náhradný termín. Riadiaca organizácia súťaže Únia ligových klubov (ÚLK) rozhodla, že duel sa odohrá v stredu 23. apríla o 18.00 h.

- Polícia vo východonemeckom Sasku vo štvrtok prehľadala dom, v ktorom žije 16-ročný mladík podozrivý z výroby a prechovávania smrteľne jedovatého ricínu.

- Obal LP-platne Nevermind od americkej grungeovej skupiny Nirvana sa na stredajšej dražbe v Británii predal za 18.600 libier (21.700 eur).

- V severnom Taliansku sa po silných dažďoch vyliali viaceré rieky z brehov. Postihnutý bol najmä región Piemont s hlavným mestom Turínom, kde zosuvy pôdy zastavili premávku na viacerých cestách i železničných tratiach.

- Zásahové tímy pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR zintenzívnili hliadkovú činnosť v oblastiach, kde v minulosti zaznamenali zvýšený výskyt medveďa. Opatrenie prichádza v súvislosti s blížiacimi sa voľnými dňami.

- Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné prostredie v hlavnom meste, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

- Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozila prestížnej Harvardovej univerzite zákazom prijímať zahraničných študentov, pokiaľ inštitúcia nebude súhlasiť s vládnymi požiadavkami.

- Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pred univerzitnými študentmi ocenil amerického miliardára Elona Muska a prirovnal ho k legendárnemu sovietskemu raketovému konštruktérovi Sergejovi Koroľovovi.

- Najmenej dve obete a 28 zranených si vyžiadal ruský dronový útok na mesto Dnipro, uviedol na platforme Telegram gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

- Žiaci základných a stredných škôl majú od štvrtka veľkonočné prázdniny . Do školských lavíc sa vrátia opäť v stredu 23. apríla.

- Sociálna sieť TikTok zrušila účet muža, ktorý pomocou umelej inteligencie (AI) zostavil a zverejnil mém tzv. starter kit zosmiešňujúci Francúzku Gisele Pelicotovú, ktorá sa stala symbolom boja proti sexistickému a sexualizovanému násiliu.

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.