Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Vedci objavili vírus zika v slinách a moči nakazených pacientov

Zdravotníčka ukazuje vojakovi larvu komára druhu Aedes aegypti počas operácie proti šíreniu komárov druhu Aedes aegypti, ktoré prenášajú vírus Zika Foto: TASR/AP

Ide o doposiaľ prvý prípad, kedy boli stopy vírusu zistené práve v týchto dvoch telesných tekutinách.

Rio de Janeiro 6. februára (TASR) - Brazílski vedci objavili v piatok aktívne stopy vírusu zika v slinách a moči dvoch nakazených pacientov a uviedli, že sa chystajú prešetriť možnosť nákazy vírusom prostredníctvom týchto telesných tekutín. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vedci z brazílskej vládnej výskumnej Nadácie Oswalda Cruza známej aj pod skratkou Fiocruz objavili vírus vo vzorkách slín a moču dvoch pacientov, ktorým sa už predtým prejavili sprievodné príznaky nakazenia zikou. Ide o doposiaľ prvý prípad, kedy boli stopy vírusu zistené práve v týchto dvoch telesných tekutinách. Brazílski vedci však dodali, že vo veci je potrebný ešte ďalší výskum a až ten určí, či sa zika pomocou nich môže ďalej prenášať.

Riaditeľ Fiocruzu Paulo Gadelha však vyzval tehotné ženy, aby počas nadchádzajúcich bujarých zábav v rámci výročného päťdňového pouličného karnevalu v Riu de Janeiro nebozkávali cudzincov a preventívne sa vyhli aj samotným davom. Môže to znieť absurdne, no bozkávanie cudzincov je v rámci pouličných osláv, ktoré sa v Riu začali v piatok, úplne bežné, približuje Reuters.

Väčšina prípadov nakazenia vírusom zika je spôsobená komárím uštipnutím. Podľa informácií, ktoré sa však na verejnosť dostali v uplynulom týždni sa zika môže prenášať aj krvnou transfúziou či pohlavným stykom.

Nakazenie vírusom zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvyčajne len zvýšenou teplotou, vyrážkami na koži, bolesťami kĺbov, prípadne zápalom očných spojiviek. Tieto symptómy však odznejú v priebehu niekoľkých dní, maximálne jedného týždňa.

Novorodencom však vírus pravdepodobne spôsobuje aj rôzne poruchy, v dôsledku ktorých viacerí zomrú alebo ostanú mentálne postihnutí. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.

Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri celým americkým svetadielom a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok na mimoriadnom zasadnutí v Ženeve v súvislosti s ním vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, aký naposledy vyhlásila po vypuknutí eboly v západnej Afrike v roku 2014.