Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Vrtuľníky evakuujú horolezcov uviaznutých na Evereste

Na snímke evakuácia horolezcov a nepálskych šerpov zo základného tábora na Mount Evereste v sobotu 26. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Odhadom 100 horolezcov a ich sprievodcov je v bezpečí, ale po sobotňajšom zemetrasení uviazli v táboroch.

Káthmandu 27. apríla (TASR) - Záchranné vrtuľníky využili dnes jasný deň a začali evakuovať horolezcov uviaznutých už dva dni vysoko na Mount Evereste po tom, ako silné zemetrasenie spustilo lavínu, ktorá zabila najmenej 17 ľudí.

Rumunský horolezec Alex Gavan informoval na Twitteri, že do táborov 1 a 2, ktoré sa nachádzajú vo výške 6000 metrov nad morom, dorazili tri vrtuľníky. Každý z nich je vzhľadom na riedky vzduch schopný odviezť vždy naraz len dvoch horolezcov, citovala Gavana agentúra Reuters.



Dánsky horolezec Carsten Lillelund Pedersen zavesil na Facebook videozáznam, na ktorom pristáva vrtuľník, aby evakuoval dvoch horolezcov, a o 30 sekúnd na to opäť vzlietne. Poveternostné podmienky sú dobré.

Preživší na Evereste opísali, ako základný tábor zasiahla v sobotu lavína z kameňov a ľadu, ktorú spustilo zemetrasenie. Vyše 60 ľudí utrpelo zranenia, čo prinútilo horolezcov, aby poslali žiadosť o naliehavú evakuáciu zranených vrtuľníkmi.



Odhadom 100 horolezcov a ich sprievodcov je v bezpečí, ale po sobotňajšom zemetrasení s magnitúdou 7,9 uviazli v táboroch 1 a 2, pretože cesta k nim zo základného tábora cez ľadopád Khumbu je nepriechodná.

Celkový počet obetí zemetrasenia stúpol dnes na 3218. Ďalších 6538 ľudí utrpelo v dôsledku otrasov pôdy zranenia, uviedla dnes nepálska polícia.



Sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktorého epicentrum ležalo západne od nepálskej metropoly Káthmandu, bolo najhorším v tejto chudobnej himalájskej krajine za vyše 80 rokov. Zničilo mnoho budov v starých štvrtiach Káthmandu, vrátane historických pamiatok, a bolo dosť silné na to, aby ho pocítili v susednej Indii, Bangladéši, Tibete i Pakistane.