Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Vrtuľníky zvážajú ranených z dedín pri epicentre zemetrasenia

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zasiahlo dnes oblasť nepálskej metropoly Káthmandu, kde opäť vyvolalo paniku po sobotňajších mohutných otrasoch zeme, ktoré si vyžiadali v regióne vyše 1900 obetí na životoch a rozsiahle škody. Foto: TASR/AP

"V našej dedine je mnoho ďalších zranených ľudí," povedala Sangita Šresthová, ktorá je tehotná a bola očividne skľúčená, keď vystúpila z helikoptéry.

Káthmandu 28. apríla (TASR) - Vrtuľníky dnes križovali oblohu nad vysokými horami v okrese Gorkhá neďaleko epicentra sobotňajšieho zemetrasenia v Nepále, odvážali ranených do nemocníc a privážali núdzové potreby do odľahlých dedín zničených prírodnou katastrofou. Tá si v celom regióne vyžiadala vyše 4400 ľudských životov, pripomenula agentúra AP.

Okolo dnešného poludnia priviezli dva vrtuľníky z dediny Ranačur osem žien, dve z nich si pri hrudi držali bábätká a tretia bola vo vysokom štádiu tehotenstva.



"V našej dedine je mnoho ďalších zranených ľudí," povedala Sangita Šresthová, ktorá je tehotná a bola očividne skľúčená, keď vystúpila z helikoptéry. Rýchlo ju obklopili nepálski vojaci a policajti a odviedli do čakajúcej dodávky, ktorá ju mala odviezť do nemocnice.

Malé mesto Gorkhá, administratívne a obchodné centrum okresu, sa využíva ako zastávka na medzipristátie. Odtiaľ sa dostávajú záchranári a zásoby do odľahlých obcí, ktoré takisto tragicky postihlo sobotňajšie zemetrasenie. Do niektorých sa dá dostať iba vzdušnou cestou, pretože zosuvy pôdy zatarasili horské cesty.

Niektoré ženy, ktoré vystúpili z vrtuľníkov, mali na tvári skrivený výraz a plakali od bolesti. Nedokázali chodiť ani rozprávať - pri zemetrasení utrpeli zranenia a tak prežili tri dni utrpenia.

Sita Karkiová sa mykla, keď ju vojaci zdvihli. Zlomené a opuchnuté nohy jej priviazali pramienkami sena k provizórnym nosidlám. Pri zemetrasení na ňu spadol múr.

Hodinu sa nad hlavami v Gorkhe zbiehali temné mračná a hrozil dážď. Zdvihol sa vietor a potom začalo liať ako z krhly.



Geoff Pinnoci zo Svetového potravinového programu OSN riadil konvoj nákladných áut, ktorý smeroval k najhoršie postihnutým oblastiam, keď sa práve spustil lejak. Konvoj uviazol, lebo dážď spôsobil zosuv pôdy, ktorý im zablokoval cestu. Nákladné autá sa zrejme vrátia späť a núdzové potreby zrejme prepravia v stredu vrtuľníkom.

Humanitárni pracovníci, ktorí už dorazili na kraj epicentra, uviedli, že celé dediny sa zmenili na trosky.

"V niektorých dedinách sa zrútilo 90 percent domov. Sú proste zrovnané so zemou," povedala americká lekárka Rebecca McAteerová, ktorá sa ponáhľala do oblasti zemetrasenia zo vzdialenej nepálskej nemocnice, kde pracovala.

Lekárka však hovorila aj o šťastí v nešťastí. Zemetrasenie sa totiž vyskytlo práve v čase - takmer na poludnie - keď väčšina vidiečanov pracuje na poliach. To znamená, že väčšina dedinčanov unikla zraneniam, keď sa rúcali budovy. Zatiaľ je v okrese Gorkhá podľa slov polície 373 potvrdených úmrtí.

Väčšinu ranených podľa lekárky tvoria mladí a starší ľudia. Ostatní už dávno dediny opustili a išli si hľadať lepšie platenú prácu.

Dôležité je urýchlene dopraviť pomoc tam, kde je potrebná, ale čaká ich aj veľa rekonštrukčných stavebných prác. A tie budú podľa odborníka trvať ešte dlho. "Približne päť rokov. Ľuďom totiž nič nezostalo," povedal inžinier Thomas Meyer, ktorý sprevádzal lekárku.

OSN informovala, že uvoľňuje 15 miliónov dolárov zo svojho centrálneho fondu, určeného na núdzovú pomoc pre obete zemetrasení. Peniaze umožnia medzinárodným humanitárnym organizáciám zlepšiť záchranné operácie a poskytovať prístrešia, vodu, zdravotnícke potreby a logistické služby. Uviedol to v pondelok novinárom hovorca OSN Farhan Haq.

Nákladné autá vezúce potraviny sú už na ceste k oblastiam mimo najhoršie postihnutého a husto obývaného Údolia Káthmandu. Distribúcia potravín sa tam podľa očakávania začne dnes.

Hovorca OSN povedal, že podľa vládnych údajov postihlo sobotňajšie zemetrasenie približne osem miliónov ľudí v 39 nepálskych okresoch a vyše 1,4 milióna obyvateľov potrebuje potravinovú pomoc - vrátane 750.000 ľudí, ktorí žijú pri epicentre v domoch zlej kvality.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.