Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Vrtuľníky zvážajú ranených z dedín pri epicentre zemetrasenia

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zasiahlo dnes oblasť nepálskej metropoly Káthmandu, kde opäť vyvolalo paniku po sobotňajších mohutných otrasoch zeme, ktoré si vyžiadali v regióne vyše 1900 obetí na životoch a rozsiahle škody. Foto: TASR/AP

"V našej dedine je mnoho ďalších zranených ľudí," povedala Sangita Šresthová, ktorá je tehotná a bola očividne skľúčená, keď vystúpila z helikoptéry.

Káthmandu 28. apríla (TASR) - Vrtuľníky dnes križovali oblohu nad vysokými horami v okrese Gorkhá neďaleko epicentra sobotňajšieho zemetrasenia v Nepále, odvážali ranených do nemocníc a privážali núdzové potreby do odľahlých dedín zničených prírodnou katastrofou. Tá si v celom regióne vyžiadala vyše 4400 ľudských životov, pripomenula agentúra AP.

Okolo dnešného poludnia priviezli dva vrtuľníky z dediny Ranačur osem žien, dve z nich si pri hrudi držali bábätká a tretia bola vo vysokom štádiu tehotenstva.



"V našej dedine je mnoho ďalších zranených ľudí," povedala Sangita Šresthová, ktorá je tehotná a bola očividne skľúčená, keď vystúpila z helikoptéry. Rýchlo ju obklopili nepálski vojaci a policajti a odviedli do čakajúcej dodávky, ktorá ju mala odviezť do nemocnice.

Malé mesto Gorkhá, administratívne a obchodné centrum okresu, sa využíva ako zastávka na medzipristátie. Odtiaľ sa dostávajú záchranári a zásoby do odľahlých obcí, ktoré takisto tragicky postihlo sobotňajšie zemetrasenie. Do niektorých sa dá dostať iba vzdušnou cestou, pretože zosuvy pôdy zatarasili horské cesty.

Niektoré ženy, ktoré vystúpili z vrtuľníkov, mali na tvári skrivený výraz a plakali od bolesti. Nedokázali chodiť ani rozprávať - pri zemetrasení utrpeli zranenia a tak prežili tri dni utrpenia.

Sita Karkiová sa mykla, keď ju vojaci zdvihli. Zlomené a opuchnuté nohy jej priviazali pramienkami sena k provizórnym nosidlám. Pri zemetrasení na ňu spadol múr.

Hodinu sa nad hlavami v Gorkhe zbiehali temné mračná a hrozil dážď. Zdvihol sa vietor a potom začalo liať ako z krhly.



Geoff Pinnoci zo Svetového potravinového programu OSN riadil konvoj nákladných áut, ktorý smeroval k najhoršie postihnutým oblastiam, keď sa práve spustil lejak. Konvoj uviazol, lebo dážď spôsobil zosuv pôdy, ktorý im zablokoval cestu. Nákladné autá sa zrejme vrátia späť a núdzové potreby zrejme prepravia v stredu vrtuľníkom.

Humanitárni pracovníci, ktorí už dorazili na kraj epicentra, uviedli, že celé dediny sa zmenili na trosky.

"V niektorých dedinách sa zrútilo 90 percent domov. Sú proste zrovnané so zemou," povedala americká lekárka Rebecca McAteerová, ktorá sa ponáhľala do oblasti zemetrasenia zo vzdialenej nepálskej nemocnice, kde pracovala.

Lekárka však hovorila aj o šťastí v nešťastí. Zemetrasenie sa totiž vyskytlo práve v čase - takmer na poludnie - keď väčšina vidiečanov pracuje na poliach. To znamená, že väčšina dedinčanov unikla zraneniam, keď sa rúcali budovy. Zatiaľ je v okrese Gorkhá podľa slov polície 373 potvrdených úmrtí.

Väčšinu ranených podľa lekárky tvoria mladí a starší ľudia. Ostatní už dávno dediny opustili a išli si hľadať lepšie platenú prácu.

Dôležité je urýchlene dopraviť pomoc tam, kde je potrebná, ale čaká ich aj veľa rekonštrukčných stavebných prác. A tie budú podľa odborníka trvať ešte dlho. "Približne päť rokov. Ľuďom totiž nič nezostalo," povedal inžinier Thomas Meyer, ktorý sprevádzal lekárku.

OSN informovala, že uvoľňuje 15 miliónov dolárov zo svojho centrálneho fondu, určeného na núdzovú pomoc pre obete zemetrasení. Peniaze umožnia medzinárodným humanitárnym organizáciám zlepšiť záchranné operácie a poskytovať prístrešia, vodu, zdravotnícke potreby a logistické služby. Uviedol to v pondelok novinárom hovorca OSN Farhan Haq.

Nákladné autá vezúce potraviny sú už na ceste k oblastiam mimo najhoršie postihnutého a husto obývaného Údolia Káthmandu. Distribúcia potravín sa tam podľa očakávania začne dnes.

Hovorca OSN povedal, že podľa vládnych údajov postihlo sobotňajšie zemetrasenie približne osem miliónov ľudí v 39 nepálskych okresoch a vyše 1,4 milióna obyvateľov potrebuje potravinovú pomoc - vrátane 750.000 ľudí, ktorí žijú pri epicentre v domoch zlej kvality.

M. Šutaj Eštok: Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Minister pripomenul, že pri ochrane našich pracovných miest a slovenských národnoštátnych záujmov nemusíme ostať sami, pretože sme členmi EÚ, ktorá je stále ekonomicky silným zoskupením.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Vo veku 88 rokov zomrela americká R&B speváčka Roberta Flacková, držiteľka ceny Grammy za cover verziu piesne "Killing Me Softly with His Song", oznámili jej zástupcovia.

- Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

- Severské a pobaltské krajiny sa tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazali zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane výcviku, zbraní a investícií do ukrajinského obranného priemyslu.

- Európska komisia (EK) ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou.

- Slovensko je na čele rebríčka Byrokratický index 2024, ktorý porovnáva krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Gruzínsko a Ukrajinu.

- Cena zlata naďalej láme rekordy. Podporujú ju obavy týkajúce sa obchodnej politiky USA a nárast geopolitickej neistoty.

- Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

- Dosiahnutie mieru na Ukrajine zostáva prvoradým cieľom, ale tento mier musí byť spravodlivý, vyjadrila sa Veronika Remišová.

- Poľský prezident Andrzej Duda na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (RBN) vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

- Irak má 46,1 milióna obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu, ktoré tam prebiehalo v novembri 2024, a to prvýkrát po takmer 40 rokoch.

- Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová verí, že lídri členských štátov sa zhodnú na novom balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu, o ktorom sa bude rokovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

- Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala na Medzinárodný trestný súd (ICC) novú žalobu proti Rusku pre zatknutie a deportáciu 19 ukrajinských novinárov.

- Horskí záchranári v Nízkych Tatrách pomáhali v pondelok na rázcestí Pod Krúpovou hoľou uviaznutému 35-ročnému českému turistovi. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Šéf nemeckého konzervatívneho bloku CDU/CSU a kandidát na post spolkového kancelára Friedrich Merz v pondelok vyhlásil, že zabezpečí, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu "mohol prísť na návštevu" do Nemecka.

- Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je európskou záležitosťou, pričom bez rozhodnutia Maďarov Ukrajina do Únie nevstúpi.

- Šesť slovenských študentov sa minulý týždeň zúčastnilo na treťom ročníku simulácie rokovaní Európskej rady a Rady Európskej únie (#ConSIMium).

- Polícia v Sabinove vyšetruje trestný čin nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť 29-ročný muž. V sobotu (22. 2.) zavolal na linku 158 a oznámil, že ak nezasiahne policajná hliadka, zabije prvého človeka, ktorého stretne.

- Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Zvolene hovorili v pondelok poslanci o znečistení mesta čiernymi mastnými sadzami.