Na potrubí, na ktorom došlo v pondelok k výbuchu a malo byť prázdne, robotníci urobili vrt. Pri oddelení časti potrubia došlo k výbuchu a plamene zasiahli jedného z tam pracujúcich robotníkov.
Autor TASR
Frankenthal 21. októbra (TASR) - Na potrubí, na ktorom došlo v pondelok v areáli chemického koncernu BASF v nemeckom meste Ludwigshafen k explózii, pracovala externá firma, ktorá tam mala vymeniť jeho časť, informoval dnes Hubert Ströber z prokuratúry vo Frankenthale, ktorá sa podieľa na vyšetrovaní kauzy. Píše o tom dnes agentúra DPA.
Spomínaná časť potrubia mala byť prázdna, čo písomne potvrdila chemička. Zainteresovaní robotníci sa však o tom mohli presvedčiť aj skúšobným vrtom, vyplynulo z jeho slov. Pri oddelení časti potrubia však došlo k výbuchu a plamene zasiahli jedného z tam pracujúcich robotníkov, uviedol Ströber. Odvolal sa pritom na výpoveď jedného zamestnanca, o ktorej hovoril bez podrobností už v uplynulých dňoch.
Predmetom vyšetrovania bude teraz, ako mohlo k tomu dôjsť, povedal Ströber a dodal, že svedok presne neuviedol, o aké vedenie ide a kde presne sa nachádza.
Kým však prokuratúra už uvoľnila bránu koncernu, cez ktorú prechádza množstvo nákladných vozidiel, vedenie chemičky tak neurobilo.
Explózia a následné požiare si vyžiadali životy dvoch pracovníkov firemného protipožiarneho zboru a pravdepodobne jedného námorníka z cisternovej lode kotviacej v prístave - súčasti areálu.
Obyvatelia neboli v nebezpečenstve
Štyri dni po nešťastí mesto Ludwigshafen zverejnilo hodnoty meraní znečistenia ovzdušia, ktoré si detailne možno pozrieť na webe.
Podľa mesta ani v deň výbuchu, ani v nasledujúci deň neboli obyvatelia na severe mesta - v štvrtiach Oppau, Edigheim, Pfingstweide a Friesenheim - vystavení žiadnemu nebezpečenstvu.
Zvýšené hodnoty znečistenia namerali iba v bezprostrednom okolí dejiska explózie a v štvrti Nachtweide. Aj v spomínanej štvrti medzičasom zrušili platnosť odporúčaní pre obyvateľov, aby neotvárali dvere a okná a radšej dlho nepracovali pod holým nebom. Kvalitu ovzdušia kontrolujú v meste aj naďalej, a to i s pomocou mobilného zariadenia.
Ochranári z Greenpeace kritizovali v uplynulých dňoch informačnú politiku a požadovali neodkladné zverejnenie hodnôt nameraných po nešťastí.
Koncern BASF pri tom pôvodne avizoval, že hodnoty zverejní až v priebehu troch až štyroch týždňov.
Jeden zo zásobníkov v koncerne museli vo štvrtok popoludní chladiť v dôsledku technickej poruchy hasiči, aby zabránili prípadnej explózii. Pre zamestnancov platil dočasne špeciálny režim, pričom mimoriadne bezpečnostné opatrenia uviedli aj pre striedaní pracovných smien. O štvrtkovom incidente, ktorý sa napokon podarilo zvládnuť, informoval koncern zainteresované miesta, uviedla regionálna rozhlasová a televízna stanica SWR.