Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Z tureckej armády prepustili ďalších údajných gülenistov

Tureckí vojaci na vojenskej základni v tureckom meste Akcakale na hraniciach so Sýriou. Foto: TASR/AP

Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky.

Istanbul 7. septembra (TASR) - Velenie tureckých ozbrojených síl dnes prepustilo zo služby ďalších 73 osôb, ktoré sú podozrivé z napojenia na Fethullahovu teroristickú organizáciu (FETÖ) obviňovanú z pokusu o vojenský prevrat z 15. júla. Informovalo o tom dnes turecké ministerstvo obrany, ktoré spresnilo, že 66 prepustených slúžilo vo velení tureckého letectva ako dôstojníci a zvyšní siedmi boli poddôstojníkmi.

Ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že prepustilo ďalších 820 príslušníkov pozemných a námorných síl podozrivých zo sympatizovania s FETÖ, pričom 648 z nich bolo vzatých do väzby. Ako uviedla agentúra AP, po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat bolo z armády prepustených už viac ako 5000 jej príslušníkov, medzi nimi aj 151 generálov a admirálov.

Turecká vláda tvrdí, že prevrat zosnoval duchovný Fethullah Gülen, ktorý však tieto obvinenia rozhodne odmieta. Turecko však Spojené štáty žiada o jeho vydanie.

Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky. V roku 1998 odišiel do Spojených štátov a väčšinu času trávi vo svojom vidieckom sídle v Pensylvánii, no v Turecku má naďalej silný vplyv. Jeho hnutie Hizmet pokračuje v šírení Gülenových myšlienok umierneného islamu v rôznych sférach politického i spoločenského života.

Gülenovo meno zarezonovalo koncom roku 2014, keď sa prevalila a vyšetrovala korupčná kauza, do ktorej boli zapletení aj členovia vlády vedenej - vtedy ešte premiérom - Erdoganom. Vtedy sa objavili aj obvinenia na adresu hnutia Hizmet, že sa v Turecku snaží vytvoriť paralelný štát a zosadiť vládu.

Erdogan vtedy tvrdil, že Gülen stojí za sériou "vykonštruovaných" zvukových nahrávok zverejnených na internete, ktoré údajne odhalili korupciu v najvyšších vládnych kruhoch.

Gülen vtedy akúkoľvek účasť na zverejnení nahrávok poprel a odmietol aj obvinenia, že využíva sieť svojich chránencov na ovplyvňovanie politiky v Turecku.

Turecko po zmarenom prevrate prepustilo tisíce trestancov, aby odľahčilo väznice

Turecké orgány prepustili na slobodu takmer 36.000 trestancov, aby uvoľnili priestor v preplnených väzniciach v krajine. Z veľkej časti tak splnili augustové nariadenie vlády, ktoré médiá dávajú do súvislosti s hromadným zatýkaním po neúspešnom pokuse o prevrat v Turecku z polovice júla, informovala dnes agentúra DPA.

Podľa údajov prevzatých z tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu sa prepúšťanie dotklo 7450 odsúdencov z uzavretých nápravnovýchovných zariadení a ďalších 28.522 zo zariadení otvoreného typu.



Príslušný vládny dekrét, vydaný v rámci výnimočného stavu po zmarenom puči, rátal s prepustením 38.000 väzňov, ktorí boli odsúdení ešte pred touto udalosťou. Opatrenie sa nevzťahuje na páchateľov závažných trestných činov, ako sú vražda a sexuálne delikty.

Turecké médiá uviedli, že väznice v krajine sú preplnené v dôsledku rozsiahleho zatýkania osôb podozrivých z podporovania exilového kazateľa Fethullaha Gülena, ktorému Ankara pripisuje zodpovednosť za pokus o vojenský prevrat.