Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Toto sú reakcie západných krajín: Brutálny útok v Ankare odsúdili

Policajti stoja pred telami obetí prikrytých vlajkami a transparentmi po bombovom útoku v centre tureckej metropoly Ankara 10. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že "pre takýto príšerný útok na ľudí pochodujúcich za mier nemôže byť žiadne ospravedlnenie.

Washington/Berlín/Paríž 10. októbra (TASR) - Spojené štáty odsúdili dnešný bombový útok v tureckej metropole Ankara s desiatkami obetí s tým, že jeho zameranie na demonštráciu za mier zdôrazňuje nemorálnosť páchateľov tohto ohavného teroristického činu.

"Vo svetle pokračujúceho násilia v Turecku a regióne je v tomto čase mimoriadne dôležité, aby sa všetci tureckí občania opätovne prihlásili k mieru a spoločne postavili proti terorizmu," citovala z vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí USA agentúra Reuters.



Hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ned Price dodal, že USA budú stáť pri tureckej vláde a obyvateľoch krajiny v boji proti terorizmu - a že otrasné činy ako dnešné výbuchy v Ankare len zvýšia odhodlanie krajín v tomto úsilí, píše agentúra AP.

Sústrasť Turecku vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá útoky v Ankare označila za "mimoriadne zbabelé činy, ktoré boli zamerané priamo proti občianskym právam, demokracii a mieru". "Je to pokus o zastrašenie a pokus šíriť strach," uviedla Merkelová.



Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že "pre takýto príšerný útok na ľudí pochodujúcich za mier nemôže byť žiadne ospravedlnenie... Všetci spojenci NATO držia spolu v boji proti pohrome terorizmu".

Po útoku v Turecku sa dnes zišli stovky ľudí v uliciach viacerých nemeckých miest na spontánnych demonštráciách. Podľa agentúry DPA sa konali okrem iného v Berlíne, Hamburgu, Frankfurte nad Mohanom, Stuttgarte, Mannheime, Freiburgu či Karlsruhe. Polícia hovorili o pokojnom priebehu prokurdsky zameraných protestov.

Približne tisíc ľudí, prevažne Kurdov, prišlo vyjadriť podporu postihnutým aj v Paríži, kde žije veľká a aktívna kurdská komunita. Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril medzitým sústrasť obyvateľom Turecka a odsúdil "útok, ktorý si vyžiadal životy desiatok protestujúcich v Ankare".