Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Zasadnutie ukrajinského parlamentu opakovane odložili

Prvý podpredseda pralamentu Andrij Parubij, archívne foto Foto: TASR/AP

Ukrajinský parlament začne dnes prerokúvať návrh zákona o osobitnom štatúte území v oblasti bojových operácií na východe Ukrajiny, informovala agentúra UNIAN.

Kyjev 17. marca (TASR) - Ukrajinský parlament začne dnes prerokúvať návrh zákona o osobitnom štatúte území v oblasti bojových operácií na východe Ukrajiny, informovala agentúra UNIAN.

Pôvodne sa schôdza mala začať už dopoludnia. Po opakovanom presune začiatku zasadania napokon podpredsedníčka parlamentu Oksana Syrojedová oznámila, že schôdza sa začne až o 16.00 h miestneho času. Časť poslancov na jej vyhlásenie reagovala výkrikmi: "Hanba!"

Prvý podpredseda parlamentu Andrij Parubij dnes dopoludnia informoval, že príčinou odkladu začiatku schôdze je pretrvávajúca diskusia o jej programe.

Podpredseda poslaneckého klubu Bloku Petra Porošenka Ihor Kononenko však uviedol, že koalícia nemá spoločné stanovisko k otázke osobitného štatútu pre územia na východe Ukrajiny.

Ukrajinské agentúry upozornili, že na konzultáciách s vedením koaličných frakcií sa zúčastňuje aj tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov.

Politický predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) v kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny Denis Pušilin dnes upozornil, že zmeny v zákone o osobitnom štatúte niektorých regiónov Donbasu budú "bodom, odkiaľ už nebude návratu k minským dohovorom", informovala agentúra RIA Novosti.

Rovnaký názor prezentoval aj predstaviteľ samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Vladislav Dejnego.

Líder DĽR Alexandr Zacharčenko sa zasa domnieva, že príslušné uznesenie ukrajinského parlamentu by malo byť prekonzultované aj s predstaviteľmi DĽR a LĽR.

Agentúra pripomenula, že ukrajinský prezident Petro Porošenko predložil parlamentu celý rad zákonov vrátane návrhu na vypracovanie zoznamu regiónov, na ktoré sa bude vzťahovať osobitný štatút, či pozmeňujúcich návrhov k zákonu o osobitnom štatúte Donbasu, predpokladajúce vypísanie volieb v regióne.

Pušilin však dnes podľa doneckej tlačovej agentúry DAN upozornil, že dohody uzavreté v Minsku nepredpokladajú možnosť robiť zmeny v návrhu zákona o štatúte Donbasu. Porošenkove návrhy podľa neho spôsobia, že "zákon prestane byť životaschopný".

Ukrajinské úrady začali v apríli minulého roka na území Donbasu vojenskú operáciu proti proruským separatistom, ktorí neuznávajú legitimitu nového vedenia krajiny, a to aj napriek tomu, že medzičasom sa na Ukrajine uskutočnili parlamentné i prezidentské voľby spĺňajúce obvyklé medzinárodné štandardy.

Posledným pokusom o obnovenie mieru na východe Ukrajiny, kde v konflikte zahynulo už vyše 6000 ľudí, boli vo februári rokovania v Minsku, ktoré sa skončili podpísaním dohodu o spôsoboch urovnania situácie.

Súčasťou dohody bolo aj vyhlásenie prímeria, ktoré platí od 15. februára a vo všeobecnosti sa dodržiava. Dohoda rátala okrem iného aj s odsunom ťažkých zbraní z demarkačnej čiary, čím sa mala vytvoriť nárazníková zóna, i s výmenou zajatcov.