Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Zúfalí Nepálčania utekajú z Káthmandu, počet obetí stúpol už na 3726

Na snímke rodinní príslušníci oplakávajú obete zemetrasenia počas pohrebu v Bhaktapure neďaleko Káthmandu v nedeľu 26. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Niektorí vládni predstavitelia sa obávajú, že najhoršie zemetrasenie v himalájskej krajine za posledných osem desaťročí si môže vyžiadať až 5000 ľudských životov.

Bhaktapur 27. apríla (TASR) - Počet obetí sobotňajšieho ničivého zemetrasenie v Nepále stúpol už na 3726. Informoval o tom dnes predstaviteľ ministerstva vnútra. Tento aktuálny počet je teda až o 500 vyšší oproti skoršiemu dnešnému údaju. Niektorí vládni predstavitelia sa obávajú, že najhoršie zemetrasenie v himalájskej krajine za posledných osem desaťročí si môže vyžiadať až 5000 ľudských životov.



Tisíce Nepálčanov dnes utekali z hlavného mesta Káthmandu, po dvoch dňoch prežitých v hrôze kvôli ďalším silným zemetraseniam, ktoré nasledovali po sobotňajšej obrovskej prírodnej katastrofe. Obyvateľov ženú preč aj obavy pred nedostatkom potravín a vody.

Cesty vedúce von z mesta, ktoré sa nachádza v horskom údolí a žije v ňom milión obyvateľov, boli úplne preplnené ľuďmi, mnohí z nich niesli na rukách bábätká. Snažili sa vyšplhať na autobusy alebo stopnúť si okoloidúce autá či kamióny a dostať sa čo najrýchlejšie preč.



Obrovské rady zúfalých ľudí sa vytvárali aj na letisku v metropole Káthmandu.

Mnohí tlačovej agentúre Reuters povedali, že od sobotňajšieho obrovského zemetrasenia spali pod holým nebom, lebo ich domovy boli zrovnané so zemou alebo sa jednoducho báli, že pri dotrasoch sa na nich domy zrútia.

"Utekáme odtiaľto," uviedol na cestnej križovatke stojaci Krišna Muktari, ktorý vlastní malý obchod s potravinami v Káthmandu. "Veď tu sa nedá žiť. Mám deti, nemôžu celú noc vybiehať von z domu," dodal.

Preťažené úrady sa snažia riešiť nedostatok pitnej vody a potravín, ako aj hrozbu chorôb a obnoviť dodávky elektriny.

Chorí a ranení ležia na otvorených priestranstvách v Káthmandu, v zničenom meste sa už nedajú nájsť voľné lôžka v nemocniciach. Chirurgovia zriadili operačnú sálu v stane na pozemku mestskej lekárskej fakulty.

"Žiadosti o záchranu a pomoc nás zavaľujú - prichádzajú z celej krajiny," povedal člen nepálskeho krízového štábu Deepak Panda.



Vysoko v Himalájach, v základnom tábore na hore Mount Everest, sú ešte uviaznuté stovky horolezcov. Aj tam zemetrasenie zabíjalo, keď strhlo lavínu, ktorá usmrtila 18 ľudí a mnohých zranila. Túto prírodnú katastrofu označujú za najhoršiu, aká kedy postihla najvyššiu horu na svete.

Záchranné tímy, ktorým pomáhalo dnes aj jasné počasie, používali vrtuľníky na prevoz množstva ľudí, čo uviazli vo väčších nadmorských výškach - odvážali ich vždy po dvoch.

Po celej metropole Káthmandu, ale aj mimo neho ležali vyčerpané rodiny na matracoch rozložených na uliciach a tiež v stanoch, ktoré ich chránili pred dažďom. Obyvatelia stáli v radoch na vodu, ktorú dostávali z pristavených kamiónov. Otvorených je stále aj niekoľko obchodov, ale takmer nič v nich na policiach nie je. Ľudia sa tlačili i v jednej lekárni, kde chceli získať lieky.

Detský fond OSN (UNICEF) informoval, že zemetrasenie kruto postihlo v Nepále takmer milión detí, a varoval aj pred chorobami šíriacimi sa vodou a nákazlivými ochoreniami.



V chrámovom meste Bhaktapur, východne od Káthmandu, sa zrútili stáročné staré budovy a tie, čo ešte stoja, majú praskliny. Tamojší obyvatelia sa stali bezdomovcami, žijú v stanoch v školskom areáli.

Jedia instantné rezance a ovocie.

"Nikto z vlády nám neprišiel ponúknuť ani pohár vody," dodala študentka manažmentu.

Katastrofa len zdôraznila žalostný stav nepálskych zdravotníckych zariadení. Nepál má iba 2,1 lekára a 50 nemocničných lôžok na 10.000 obyvateľov, ako uviedla v správe z roku 2011 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Máj ostáva chladný. Vystrieda ho horúci jún?

Až na 34,8 °C vystúpila teplota v Moravskom Svätom Jáne 30. mája pred dvadsiatimi rokmi.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.