Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Medzinárodný deň zriedkavých chorôb sa zameral na výskum

Ilustračné foto Foto: TASR/Jan Peter Kasper, Friedrich-Schiller-Universität Jena

Odrazilo sa to aj v slogane, ktorý v roku 2017 znie: S výskumom sú možnosti neobmedzené.

Brusel/Paríž 27. februára (TASR) - Hlavnou témou Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb sa stal výskum. Odrazilo sa to aj v slogane, ktorý v roku 2017 znie: S výskumom sú možnosti neobmedzené. Medzinárodný deň zriedkavých chorôb, ktorý začínal ako Európsky deň zriedkavých chorôb, pripadá na posledný februárový deň - na 28. februára, v priestupnom roku na 29. februára. V roku 2017 sa tento deň pripomína desiatykrát.

Nedostatok odborných informácií predstavuje najväčšiu prekážku v prevencii, diagnostike a liečbe zriedkavých chorôb. Odborné informácie môže priniesť v prvom rade výskum, preto sa organizátori Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb pri príležitosti jeho desiateho ročníka sústredili tematicky práve na výskum.

Preto v tomto roku je posledný februárový deň výzvou na jednej strane pre vedcov, lekárov, farmaceutov, univerzitné pracoviská či farmaceutický priemysel, ale zároveň aj pre tvorcov koncepčných riešení v zdravotníctve. Navyše, výskum je nádejou pre postihnutých s niektorou zo zriedkavých chorôb.

Na jednu z vyše 6000 zriedkavých chorôb trpí v Európe približne 30 miliónov ľudí. Na Slovensku podľa odhadov je to okolo 300.000 pacientov.

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb (SAZCH) sa aj v tomto roku pripája k podujatiam k tomuto dňu.

Zriedkavé choroby sú, ako naznačuje ich názov zriedkavé, ale pacientov trpiacich na ne na celom svete sú milióny. Medzinárodná spolupráca medzi pacientskymi združeniami, vedcami, odborníkmi a štátmi je nevyhnutná na to, aby sa proti zriedkavým chorobám účinne postupovalo. Preto sa počas Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb pripravujú podujatia, organizátormi ktorých sú na jednej strane pacientske organizácie, na druhej samotní odborníci sa usilujú upriamiť pozornosť širšej verejnosti na život a problémy pacientov so zriedkavými chorobami.

Jedným zo zámerov dňa je podnietiť spoluprácu medzi pacientmi a vedcami.

Aliancia európskych organizácií pre zriedkavé choroby (Eurordis) sa zasadzuje za to, aby pacienti či ich rodinní príslušníci poskytli svedectvá o prípadoch diskriminácie, nespravodlivosti a nepochopenia voči nim.

Medzinárodné konzorcium na výskum zriedkavých chorôb (International Rare Diseases Research Consortium, IRDiRC), založené v apríli 2011 so sídlom v Paríži a združujúce výskumné strediská, pacientske združenia, predstaviteľov farmaceutického priemyslu a zdravotníckych pracovníkov, si stanovilo cieľ poskytnúť do roku 2020 približne 200 nových terapií na zriedkavé choroby a diagnostické nástroje pre väčšinu z týchto patológií.

Po prvý raz sa podujatia pri príležitosti tohto dňa konali 29. februára 2008 v 34 európskych štátoch pod záštitou mimovládnej Aliancie európskych pacientskych organizácií. Eurodis sa označuje za hlas 30 miliónov ľudí trpiacich na niektorú zo zriedkavých chorôb a zastupuje vyše 614 pacientskych organizácií 58 krajín sveta.

Už dátum - 29. február - mal v roku 2008 naznačovať výnimočnosť tohto dňa. Neraz zriedkavé ochorenia nazývajú aj sirotskými.

Za zriedkavú sa z lekárskeho pohľadu považuje choroba, ktorá spĺňa základnú epidemiologickú charakteristiku zriedkavej choroby, a to je jej výskyt v populácii vo frekvencii 1:2000 a menej. Podľa Eurordis je väčšina zriedkavých chorôb nevyliečiteľná, 80 percent z nich má genetický pôvod.

Pacienti sú vystavení ťažkej psychickej záťaži. Chorobu im totiž neraz diagnostikujú neskoro; v istých prípadoch sa konečná diagnóza stanoví po predchádzajúcich mylných alebo neistých. Pacient môže mať dojem, že lekári mu neposkytujú primeranú starostlivosť.

Pôvodne Európsky deň zriedkavých chorôb presiahol hranice Starého kontinentu, keď už v roku 2009 sa ku dňu pripojili aj USA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznáva oficiálne posledný februárový deň ako Medzinárodný deň zriedkavých chorôb.

Poslanci naďalej diskutujú o novele zákona o mimovládkach

Koaliční poslanci odkázali opozícii, že vďaka novele bude lepšia informovanosť o vynakladaní verejných zdrojov. Pripomenuli, že niektoré mimovládky zasahujú do politického diania a sú platené účelovo.

- Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. V odvetnom semifinálovom zápase triumfovali na domácom ihrisku nad Slovanom Bratislava 4:2 po rozstrele z 11 m, zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:1.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer aj naďalej diskutujú o novele zákona o neziskových organizáciách. Rokovať o návrhu začali o 14.00 h a rozprava pokračuje aj po 20.00 h.

- Hokejisti HK Nitra zabojujú o majstrovský titul v Tipos extralige aj v ročníku 2024/25. Corgoni rozhodli o svojom postupe do finále play off v utorňajšom rozhodujúcom siedmom stretnutí série, v ktorom zvíťazili nad Žilinou 7:4 a v sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa ohradil voči slovám vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej, ktorá vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.