Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Ministerstvo plánuje urobiť poriadok s poplatkami u lekárov

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Štefan Puškáš

O potrebe úpravy poplatkov hovoria aj ambulantní lekári.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Pacienti sa môžu v ambulanciách lekárov stretnúť s desiatkami rôznych poplatkov, výnimkou nie je ani poplatok za klimatizáciu v čakárni. Ministerstvo zdravotníctva priznáva, že súčasná legislatíva je pomerne voľná a akýkoľvek poplatok, ktorý nesúvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a ktorý si súkromný lekár dá na cenník je v poriadku. Situácia sa však má zmeniť.

Ministerstvo chce začiatkom roka 2014 predstaviť víziu úpravy poplatkov v ambulanciách. "K následným legislatívnym krokom MZ SR pristúpi po dôkladnom vyhodnotení podnetov, ktoré vyplynú z verejnej diskusie. Aktivita MZ SR a zozbieranie podnetov z terénu nesmerovalo na kontrolu lekárov, alebo ich prípadnú perzekúciu, ale na zmonitorovanie problematiky poplatkov," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Štartovacím motívom mali byť najmä podnety od občanov.

Podľa ministerstva nie je jednoduché nájsť právne riešenie, ako obmedziť vyberanie poplatkov v zdravotníctve. "To, že vyriešenie tejto problematiky nie je jednoduché svedčí aj ten fakt, že doteraz sa usporiadať poplatky nepodarilo žiadnemu ministrovi zdravotníctva. Verím však, že naozaj na začiatku roka prinesieme prvé výsledky a začneme postupne riešiť aj túto tému," zhrnula Čižmáriková.

O potrebe úpravy poplatkov hovoria aj ambulantní lekári a podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislava Pásztora chcú v riešení tejto otázke predbehnúť ministerstvo. Asociácia v súčasnosti pripravuje vlastný zoznam odporúčaných poplatkov, ako aj spôsob ich cenotvorby. "Väčšinou pôjde o administratívne výkony, ktoré nie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Zásadný problém je, že občan si stále myslí, aj po toľkých rokoch zmeny, že všetko je v zdravotníctve zadarmo," skonštatoval pre TASR.

Šéf asociácie súkromných lekárov zároveň súhlasí s tým, že pacient by mal vedieť, za čo platiť má a za čo nie. "Malo by to byť aj správne cenovo regulované tak, aby nedošlo k prehnaným nárokom zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," doplnil Pásztor. Ako dodal na záver, aj asociácia cíti, že niektoré poplatky nie sú v poriadku, na druhej strane však poukazuje, že sú spochybňované aj tie, ktoré sú oprávnené.