Biologický materiál sa však ďalej vyšetruje na prítomnosť vírusu chrípky typu B.
Ako ďalej TASR informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová, výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) v Banskobystrickom kraji oproti minulému týždňu opätovne stúpol. "V medzitýždňovom porovnaní je vyšší o 13,2 percenta. Z ARO sa však vyvinulo o 6,6 percenta menej prípadov chrípky, ako tomu bolo predtým," uviedla.
V desiatom kalendárnom týždni je o desať percent menej respiračných ochorení a o tretinu menej chorých na chrípku ako v rovnakom kalendárnom týždni v roku 2013. V sledovanom kalendárnom týždni však bola v Banskobystrickom kraji pre zvýšený výskyt ARO či chrípky prerušená prevádzka v Základnej škole Čakanovce v okrese Lučenec, kde sa pre 78-percentnú chorobnosť začne učiť až po 11. marci.
Epidemiológovia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, evidujú v absolútnych číslach v hodnotenom týždni takmer 5658 prípadov ARO, čo je chorobnosť 1719 prípadov na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z toho je chrípke podobných 517 ochorení, čo predstavuje chorobnosť 157 na 100.000 osôb. Počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v desiatom kalendárnom týždni najvyšší v okrese Veľký Krtíš (784 chorých), kde sa ako v jedinom z 13 okresov Banskobystrického kraja vyskytujú lokálne epidémie. V počte chorých na ARO nasledujú okresy Lučenec (619), Rimavská Sobota (579) a Žiar nad Hronom (525), ale aj okresy Brezno, Revúca a Žarnovica. Čo sa týka chrípky, najviac pacientov je v okresoch Lučenec, Banská Štiavnica, Žarnovica a Revúca. Napriek klesajúcemu výskytu ochorení na chrípku však zachovávajú epidemiológovia prísnu epidemiologickú bdelosť, hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu AH1N1.
V rámci hygienicko-epidemiologickej situácie za desiaty kalendárny týždeň v Banskobystrickom kraji hlásil RÚVZ Rimavská Sobota za okres Revúca potvrdené ochorenie ikterickej (prítomné zožltnutie pacienta) formy vírusovej hepatitídy typu A. Ide o 28—ročného neočkovaného muža, ktorého hospitalizovali v lučeneckej nemocnici. Ochorenie pravdepodobne súvisí s epidemickým výskytom vírusovej hepatitídy typu A v Jelšave, zaznamenaným v októbri až decembri uplynulého roka. V rámci protiepidemiologických opatrení bola rozhodnutím orgánu na ochranu zdravia nariadená imunizácia (očkovanie) priamych kontaktov v rodine i zamestnaní.