Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na rakovinu krčka maternice zomiera ročne na Slovensku vyše 200 žien

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Rakovinu krčka maternice spôsobuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV).

Bratislava 22. januára (TASR) – Na Slovenku zomrie ročne na rakovinu krčka maternice vyše 200 žien. Každoročne sa diagnostikuje asi 600 nových prípadov. Spolu s rakovinou prsníka patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia. Kým rakovinu prsníka môže žena do značnej miery odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternica odhalí jedine preventívna prehliadka. Pravidelné skríningové vyšetrenie, ktoré je bezplatné, však absolvuje len 23 percent Sloveniek, čo SR radí na posledné priečky medzi krajinami OECD.

"Čísla sú negatívne preto, že slovenské ženy ignorujú naše odporúčania a nechodia na prehliadky, ktoré sú v iných krajinách samozrejmé," povedal na dnešnej tlačovej konferencii prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti na Slovensku Ján Danko. Od roku 2006 je na Slovensku dostupné očkovanie krčka maternice, ktorú využíva menej ako jedno percento 12-ročných dievčat. Jedným z dôvodov je aj to, že očkovanie sa prepláca len vo výške sedem percent z ceny vakcíny u 12-ročných dievčat. Očkovanie proti vírusu HPV je pritom bezplatné pre pacientky v susednom Česku, Rakúšania a Maďari ho zavádzajú v tomto roku. "Máme na čele rezortu ženu, očakávali sme, že bude počúvať naše slová, ale nič sa nepohlo," dodal Danko. S problémom preplácania vakcíny sa podľa vlastných slov obrátil na ministerstvo aj na poslancov.

"Ministerstvo zdravotníctva viackrát prezentovalo svoju snahu zlepšiť dostupnosť daných vakcín pre občanov SR, avšak snaha by mala rovnako pri cenotvorbe vyjsť aj zo strany výrobcov vakcín. Ministerstvo zdravotníctva by malo záujem zvýšiť úhradu týchto vakcín, ak by farmaceutické firmy, to znamená výrobcovia, boli ochotní znížiť ich cenu," uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Lidinská. Dodala, že cena vakcín je v súčasnosti pre ministerstvo neakceptovateľne vysoká.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podľa aktuálnych podmienok dáva príspevok na vakcíny dievčatám v 13. roku života, ak lekár rozhodne o tom, že treba očkovať proti infekciám, ktoré sú spôsobené onkogénnymi humánnymi papilomavírusmi. "Pre túto skupinu osôb je úhrada vo výške 6,80 eura za každú z troch dávok," spresnila Gašparíková.

Pre poistencov súkromnej poisťovne Dôvera sa výška príspevku na vakcínu odvíja od toho, ako dlho sú tam nepretržite poistení. "Dievčatám poisteným u nás dlhšie ako 10 rokov uhradíme 70 percent z ceny troch dávok vakcíny," povedala Monika Šimunová z Dôvery. Ak sú pacientky poistené nepretržite od 5 do 10 rokov, poisťovňa prispieva na 50 percent z ceny troch dávok vakcíny.

Union zdravotná poisťovňa zas poskytuje v rámci svojho benefitu dievčatám vo veku 13 až 15 rokov 50-percentný príspevok na dva typy vakcín, a to na všetky tri dávky. Od 1. januára 2014 dáva Union ZP podľa hovorkyne Judity Smatanovej tiež 50-percentný príspevok na jeden typ vakcíny chlapcom vo veku 13 až 15 rokov, u ktorých sa môže zabrániť vzniku rakoviny či vzniku genitálnych bradavíc. "Aplikácia vakcíny u chlapcov obmedzí obeh vírusu a zníži riziko nákazy," dodala hovorkyňa.

Rakovinu krčka maternice spôsobuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV). Predpokladá sa, že 50 až 80 percent žien sa počas života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi. Väčšina HPV infekcií spontánne ustúpi. Rakovina však vzniká, keď infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva.

Problém rakoviny krčka maternice je aj v tom, že postihuje ženy v produktívnom veku. "Oproti iným rakovinám postihuje ženy o 15 aj viac rokov skôr. Sú to ženy v produktívnom veku, nie takzvané babičky," uviedol hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje viac ako 17 rokov.

Týždeň od 19. do 25. januára je vyhlásený za Európsky týždeň prevencie rakoviny krčka maternice. Slovenská gynekologicko-pôrodnícká spoločnosť, Slovenská pediatrická spoločnosť, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť infektológov vyhlasujú rok 2014 za rok prevencie rakoviny krčka maternice na Slovensku. Cieľom je, aby sa verejnosť dozvedela viac o tomto ochorení a možnostiach prevencie.