Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Takto zhodnotili prácu Druckera politici, aj komora lekárov a sestier

Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto: TASR - Michal Svítok

Podľa opozičných poslancov urobil súčasný minister počas svojho pôsobenia dobré aj zlé rozhodnutia. Druckerovu spoluprácu s lekármi hodnotí však šéf SLK pozitívne, sesterská komora jeho pôsobenie označila za rozpačité.

Bratislava 4. januára (TASR) - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) si do rezortu neprišiel nakradnúť, myslí si Jana Cigániková z SaS. Oceňuje to a je zvedavá, či dokáže presadiť potrebné zmeny. Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA) vysoko hodnotí Druckerovu komunikáciu so všetkými organizáciami v zdravotníctve. Považuje ho za dobrého ministra, prekvapila ho jeho rýchla schopnosť zorientovať sa v rezorte. Či je Drucker dobrým alebo zlým ministrom ukáže čas, povedala zase Zuzana Šebová zo Sme rodina. Páči sa jej však, že je v komunikácii s opozíciou ústretový a otvorený.

Cigániková, Šebová a Suchánek sú členmi parlamentného zdravotníckeho výboru a s Druckerom pravidelne komunikujú. Počas svojho pôsobenia urobil podľa nich súčasný minister dobré aj zlé rozhodnutia.

Obsadenie opozície do kontrolných orgánov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) hodnotia Cigániková, Šebová a Suchánek za správny krok. Suchánek a Šebová takisto chvália zákon o reexporte liekov či centrálny nákup CT prístrojov.



"Kladne vnímam aj plánované opätovné zavedenie objednávania sa na konkrétny termín," povedala pre TASR Šebová. Suchánkovi sa tiež pozdáva prísľub, že riaditelia nemocníc budú podliehať výberovému konaniu. "A takisto aj snaha o zriadenie dozorných rád v nemocniciach so zastúpením zamestnancov a člena, ktorý vyjde z výberového konania," uviedol pre TASR Suchánek. "Chválim pokus o diskusiu pri širšom stole ako len vládnom," povedala pre TASR Cigániková.

Poslankyňa za SaS Druckerovi vyčíta zníženie platby za poistenca štátu či zrušenie stropov pre zdravotné odvody. Minister podľa Suchánka nemá "úplne voľné ruky, čo vidno na niektorých jeho nomináciách". Šebová nechce byť k ministrovi ešte negatívna, pretože je podľa nej vo funkcii krátko. Treba mu dať ešte čas, myslí si.

Na snímke náhradníčka Jana Cigániková (SaS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VII. volebného obdobia 23. marca 2016 v Bratislave.
Foto: TASR - Michal Svítok


"Minister jednoducho prehral diskusiu so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom," povedala Cigániková na margo zníženej sadzby za poistencov štátu pod štyri percentá. Štát dá takto podľa nej menej peňazí do systému v čase, keď sa ekonomike darí. Drucker má slabé vyjednávacie schopnosti, mieni Cigániková. Má to podľa nej potvrdzovať aj zrušenie stropov pre zdravotné odvody. "Neverím, že on si reálne myslí, že toto opatrenie prinesie Slovensku viac, ako pre socialistickú vládu obľúbené potrestanie najšikovnejších," uvádza poslankyňa.

V zdravotníctve podľa Suchánka "stále cítiť vplyv Smeru-SD". "Čo vidieť napríklad na nominácii nového vedenia v Národnom onkologickom ústave," povedal Suchánek. Nerozumie ani menovaniu Jozefa Dolinského na post šéfa projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). "Ako doterajší šéf NOÚ, kde obchodovali s chemoterapeutikami, totiž zlyhal," uviedol Suchánek.

Alan Suchánek
Foto: TASR – Štefan Puškáš


Šebová nechce ešte na Druckerovi hľadať chyby. "Je ešte príliš krátko vo funkcii a rezort prevzal v katastrofálnom stave," vysvetlila. Politička nemá pocit, že sa ministrovi dostáva náležitej podpory zo Smeru-SD napriek tomu, že je jeho nominantom. "Teraz sa predsa premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír nemôžu tváriť, že zdravotníctvo sa ich netýka," myslí si.

Drucker by mal v tomto roku podľa Suchánka získať do zdravotníctva viac peňazí od ministra Kažimíra. Treba tiež podľa neho riešiť vysoký vek pracujúcich lekárov a sestier a nedostatok ich nástupcov. Cigániková mu radí "zbaviť zdravotníctvo politického vplyvu, ovládania skupinami zdravotníckych firiem a dať priestor merateľnej odbornosti". Za nevyhnutné považuje tiež odpolitizovanie VšZP a nemocníc a porovnávanie kvality zdravotnej starostlivosti.

Podľa Šebovej je ťažké určiť, s čím by mal minister tento rok začať. "Nemocnice sú v dezolátnom stave, pacienti nespokojní so službami, v rezorte je málo peňazí, dlhy nemocníc rastú, dlh VšZP je tiež rekordný...dovolím si tvrdiť, že tu nepomôže ani David Copperfield," uviedla.

Na snímke Zuzana Šebová (SME RODINA) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VII. volebného obdobia 23. marca 2016 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Správny minister má mať podľa Cigánikovej odvahu a rozvahu. U Druckera si zatiaľ nie je istá ani jednou z týchto vlastností. Oceňuje ale jeho manažérsky prístup a spôsob komunikácie. Šéf zdravotníckeho rezortu by sa mal podľa Suchánka vyznať v práve, ekonomike, za dôležitú označil aj schopnosť obklopiť sa správnymi ľuďmi. "Po každej tejto stránke je Drucker dobrý. Ak dokáže na posty riaditeľov nemocníc dosadiť schopných ľudí a nie len nanútených straníckych nominantov, tak splní nároky na kvalitného ministra," mieni Suchánek.

Šebová zatiaľ považuje Druckera za "v zásade dobrého oponenta". "Má veľký potenciál, je to mladý človek s množstvom skúseností s vedením firiem a ľudí, ja som zatiaľ spokojná," povedala politička.


Podľa Rašiho Drucker vzťah s médiami, Zelník kritizuje rozpočet



Minister Druckermá absolútne zvládnutý vzťah s médiami. Nikoho zatiaľ výraznejšie nedráždi, je empatický a trpezlivý, hodnotí jeho doterajšie vystupovanie bývalý šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).

Štefan Zelník (SNS) ministrov osobný marketing nechcel komentovať, chváli ho však za viaceré kroky, napríklad za obsadenie opozície do dozorných rád Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Kritizuje rozpočet pre zdravotníctvo. Zelník je predsedom parlamentného zdravotníckeho výboru a Raši členom, s Druckerom sa v parlamente stretávajú pravidelne. Priestor na hodnotenie ministra dostal aj podpredseda výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd), na otázky TASR neodpovedal.

"Zatiaľ neurobil väčšiu chybu a PR robí najlepšie zo všetkých doterajších ministrov," povedal pre TASR Raši. Kladne ho hodnotí za novelu zákona obmedzujúcu reexport liekov a za plánované posilnenie kompetencií zdravotníckych pracovníkov. Pozitívne vníma aj upokojenie situácie medzi rezortom a rôznymi zdravotníckymi organizáciami.

Richard Raši.
Foto: TASR - František Iván


"Zdravotníci ale majú pocit, že je stále tlačený Zajacovou skupinkou do filozofie, že zdravie je tovar a že trh všetko vyrieši. Ak by im podľahol, mohol by skončiť ako Rudolf Zajac (bývalý minister zdravotníctva - pozn. TASR)," odpovedal Raši na otázku, za čo by Druckera hodnotil negatívne. Súčasný minister by sa mal podľa neho v tomto roku sústrediť na to, "aby pre ekonomicky efektívne racionalizačné opatrenia neutrpel bežný pacient žijúci kdekoľvek na Slovensku".

"Pozitívne hodnotím viaceré personálne výmeny, tiež zastúpenie opozície v dozorných radách Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Všeobecnej zdravotnej poisťovne a takisto novelu zákona o reexporte liekov," povedal Zelník. Sklamaný je však z rozpočtu pre zdravotníctvo. Schválené finančné zdroje podľa neho nebudú stačiť.

"Chceme zavádzať DRG, eHealth, preventívne programy, poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť na úrovni doby. Dlh zdravotníckych zariadení je veľký a bude sa ešte prehlbovať, VšZP ohlásila rekordnú stratu," argumentoval Zelník potrebou väčšieho objemu peňazí v systéme.

Na snímke Štefan Zelník
Foto: TASR/Martin Baumann


Za najväčšiu hrozbu označil Zelník vnútornú zadlženosť rezortu, teda odkladanie investícií do obnovy budov a prístrojovej techniky. Vplýva to podľa neho na medziľudské vzťahy. "Kopí sa nervozita na pracoviskách a to sa následne odráža na prístupe k pacientovi," vysvetlil Zelník.

Upozornil tiež, že v systéme chýbajú zdravotné sestry, praktickí lekári a špecialisti. Na generačnú obmenu sa podľa neho dlhodobo nemyslí. "Je preto nutné spustiť rezidentský program aj pre špecialistov, urobiť poriadok a zadefinovať pevnú sieť poskytovateľov s výhľadom najmenej na 15 rokov," odporúča Zelník. Pacient aj praktický lekár musia podľa neho vedieť, kam môžu pacienta cielene odoslať na odborné vyšetrenie.

Druckerovu spoluprácu s lekármi hodnotí šéf SLK pozitívne



Minister Drucker ako prvý šéf rezortu akceptoval požiadavky lekárov byť pri tvorbe programového vyhlásenia vlády. "Korektne vníma spoluprácu so stavovskými organizáciami. Som presvedčený, že tento dialóg bude naďalej pokračovať a jeho výsledkom budú zásadné zmeny, ktoré zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje a s napätím očakáva," povedal pre TASR prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Doterajšiu komunikáciu s ministrom vníma rovnako ako lekárska komora pozitívne. "Komunikujeme pravidelne a snažíme sa riešiť všetky problémy, ktoré tu sú. Nie je však v záujme komory hodnotiť komunikáciu s ministrom, ale jeho kroky a výsledky v záujme lekárov a pacientov. Kto iný ako pacienti a kolegovia lekári môžu dostatočne kvalifikovane posúdiť, či minister zdravotníctva robí svoju prácu odborne a kvalitne," skonštatoval Kollár.

Na archívnej snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marián Kollár.
Foto: TASR/Andrej Galica


V tomto roku by mal minister podľa jeho slov venovať pozornosť stámiliónovým dlhom nemocníc, predraženým nákupom, zlým vzťahom na pracoviskách i potrebe zmeniť vzťah pacient - lekár. "Tento problém nebol nikdy tak vypuklý a komplikovaný, ako je dnes," poukázal.

Najdôležitejšie bude však presadiť zásadné zmeny v  zdravotníctve, upozornil Kollár. "Napríklad v čo najkratšom čase uviesť do života novú legislatívu pri zabezpečení a prevádzke novej LSPP, zmenu financovania zdravotníctva ako takého, stratifikáciu nemocníc, optimalizáciu siete, zmenu poisťovacieho systému ako celku, urýchliť výstavbu novej nemocnice a mnoho ďalších úloh. Z pohľadu SLK je dôležitá zásadná zmena nastavenia novej legislatívy stavovských organizácií nielen s povinnosťami, ale k tomu aj prislúchajúcimi kompetenciami," zhrnul.

Druckerovo pôsobenie je skôr rozpačité, hodnotí sesterská komora



Pôsobenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera v roku 2016 bolo podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) skôr rozpačité. "Nevidíme zatiaľ žiadne radikálne zmeny, okrem výmeny niekoľkých predstaviteľov zdravotníckych inštitúcií, pričom tieto personálne výmeny sú často iba kozmetickou obmenou," povedala pre TASR prezidentka komory Iveta Lazorová.

Pozitívne hodnotní, že sa minister snaží nájsť finančné zdroje, či už formou zlepšenia efektivity nemocníc, spotreby liekov, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, respektíve fungovania záchraniek a zdravotných poisťovní. "Je však otázne, na aký účel budú tieto ušetrené finančné zdroje určené. Či sa použijú na zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o občanov, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, respektíve opätovne sa dostanú mimo systému zdravotníctva k rôznym finančným skupinám," poznamenala Lazorová.

Na snímke prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Sestry ešte vlani v auguste na stretnutí s ministrom pomenovali kľúčové problémy v ošetrovateľstve na Slovensku, za najzávažnejšie problémy považovali zlé pracovné podmienky a nedostatočné odmeňovanie. "Veľmi nás teší, že predstavitelia sestier dostali priestor participovať na projektoch, ktorých cieľom je zlepšiť sústavné vzdelávanie, aktualizovať špecializačné študijné programy, pomenovať kompetencie, či navrhnúť odmeňovanie podľa zásluhovosti, avšak zásadné otázky zlého fungovania zdravotníckeho systému, na ktoré sme poukázali, sa tým nevyriešia," doplnila Lazorová.

Komunikácia s Druckerom je podľa člena Rady a Prezídia (SKSaPA) Milana Laurinca v súčasnosti „vlažná“. Ocenil však, že má snahu komunikovať, čo malo byť pri predchádzajúcich ministroch ojedinelé. "Pre nás sú však dôležité výsledky a jeho rozhodnutia, ktoré nás ovplyvňujú. Pozorne budeme sledovať jeho rozhodnutie, ako naloží s Vyhláškou o kompetenciách zdravotníckych asistentov, kde sme opakovane žiadali o jej stiahnutie a prípravu spolu s kompetenciami ostatných povolaní," uviedol Laurinc. Práve postup pri vyhláške označil za najväčšie mínus minulého roka.

Sestry od šéfa rezortu zdravotníctva v novom roku 2017 očakávajú prvé návrhy na riešenie nedostatku sestier či možnosti motivácie, prečo by ľudia mali pracovať v povolaní sestra a pôrodná asistentka. Komora tiež chce presvedčiť ministra, aby sa problémy rezortu riešili systémovo, nie iba čiastkovo. "Je najvyšší čas, aby sme urobili radikálne zmeny v ponímaní akútnej a dlhodobej, chronickej starostlivosti. Nemocnice sú určené na akútne riešenie problémov pacientov, na špičkovú diagnostiku. Musíme vedieť oddeliť tieto formy starostlivosti," upozornila Lazorová.