Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia

Diela sochára Jaroslava Gubrica skrášľujú kultúrny priestor Šurian

Akademický sochár J. Gubric pri prácii na soche Žofie Bosniakovej Foto: Mgr. Martin Gubric

Z množstva diel, ktoré vyšli z jeho ateliéru k najznámejším patria Hrádocká Venuša a socha Žofie Bosniakovej, ktorá je umiestnená na nádvorí Cirkevnej ZŠ



Šurany 12. septembra (TASR) - Šurany patria k menším mestám našej vlasti, ale nie k neznámym. Mesto má bohatú históriu i tradície, môže sa pochváliť viacerými významnými osobnosťami, ktoré svojim celoživotným dielom prispeli a aj v súčasnosti prispievajú k zveľadeniu mesta. Jedným z nich je aj akademický sochár Jaroslav Gubric, ktorý svojimi sochárskymi dielami napomáha kultúrnemu vzrastu a zveľaďovaniu mesta. Z množstva diel, ktoré vyšli z jeho ateliéru k najznámejším patria Hrádocká Venuša inštalovaná v Šuranoch – časť Nitriansky hrádok a socha Žofie Bosniakovej, ktorá je umiestnená na nádvorí Cirkevnej ZŠ.


Čo vás ovplyvnilo vo vašej umeleckej dráhe sochára?


Rád som tvaroval hmotu podľa vlastnej predstavy, či už hlinu, drevo, alebo kameň. Na strednej škole som modeloval z hliny zo šurianskej tehelne figurálne kompozície, kreslil portréty spolužiakov a pedagógov. Po štúdiu na strednej škole v Šuranoch som začal študovať na VŠVU v Bratislave. Vyštudoval som prípravu všeobecného sochárstva u prof. Kulicha a ukončil som štúdium diplomovou prácou v ateliéri reliéfneho sochárstva u prof. Rudolfa Pribiša.
akademický sochár J. Gubric vo svojom ateliéri
Foto: Mgr. Martin Gubric



Ktoré bolo vaše prvé významné dielo?


Vo svojich prvých sochárskych prácach som sa venoval priestorovým plastickým tvarom v kontinuite s vodou. Riešil som výtvarnú sochársku výzdobu termálnych prameňov v Turčianskych Tepliciach a v Brusne. Prvé významné dielo bolo riešenie plastickej výzdoby termálneho prameňa TJ1 a TJ2 v Turčianskych Tepliciach. Materiál bol biely mramor a meď.


Čo vás motivuje k výberu vašich diel?

Akademický sochár J. Gubric pri práci
Foto: Mgr. Martin Gubric

Motiváciou je príroda, a jej nekonečné inšpiratívne tvarové kontinuity.


Ktoré dielo vám osobne najviac prirástlo k srdcu?


Dielo, ktoré mi osobne najviac prirástlo k srdcu, je bronzová plastika Žofie Bosniakovej v Šuranoch. Vložil som do nej svoj citový pozitívny vzťah k rodnému mestu. Vo Vrábľoch som taktiež reštauroval dve kamenné plastiky v nadživotnej veľkosti sv. Petra a Pavla pred vstupom do rím. kat. kostola. Boli fragmentálne vo veľmi dezolátnom stave a bola to jedna z najkrajších, ale remeselne a odborne najnáročnejších.


Ako vás napĺňa práca so študentmi?

socha Žofie Bosniakovej
Foto: Mgr. Martin Gubric

Na pedagogickej fakulte UKF som zamestnaný od roku 1987 ako vysokoškolský pedagóg. To nekonečné množstvo študentov za čas mojho posobenia na UKF ma omladzovalo a inšpirovalo v tvorbe. Väčšina zo študentov je talentovaných a tých najlepších vediem v praktických diplomových prácach k pekným výsledkom.


Plány do najbližšej budúcnosti.


Venujem sa komornej tvorbe plastík z dreva a reliéfnych kompozícii. Tvorím sakrálne plastiky a venujem sa taktiež revitalizácii kamenných plastík. V budúcom roku chystám výstavu v Šuranoch a v Novozámockej galérii umenia.


Ako prezentujete vašu výtvarnú tvorbu na verejnosti.


Okrem monumentálnych umeleckých diel, ktoré sú súčasťou exteriéru a interiérov, ako vyše 20m dlhá vodná kaskáda v liečebnom areáli v Brusne, Turčianske Teplice, kúpalisko Vincov les, kúpele Lúčky, domy smútku v Štúrove a v Šuranoch, ktoré sa prezentujú samé a sú stálymi expozíciami, zúčastňoval som sa výstav v rámci katedry výtvarnej výchovy UKF, výstavy Socha piešťanských parkov a ďalších u nás a v zahraničí.
Okrem svojich hore uvedených činností sa venujem sochárskej portrétnej tvorbe, ako sú busta A. Bernoláka v Nových Zámkoch, pamätná doska psychológa a psychiatra L. Szondiho v Nitre, bronzová pamätná doska V. Záborský vo Vrábľoch, bronzový portrét na náhrobok P. Orémusa v Šuranoch, busta J. Šimo – Svrčeka do jeho rodiska a ďalšie.


Dielo, životný optimizmus a pracovné zanietenie akademického sochára Jaroslava Gubrica sú veľmi obdivuhodné. Tešíme sa na výstavy jeho diel, ktoré budú iste silným motivačným faktorom pre mladých ľudí, ktorí v sebe objavujú silnejšie puto k sochárskemu umeniu.

PaedDr.Helena Rusnáková, Obchodná akadémia Šurany

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Školy sa môžu do 28. apríla prihlásiť do vedomostnej súťaže Mladý Digitálny Európan.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.