Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia A.Dubček, 95. výročie narodenia

ZÁBOJNÍK: Smrť Alexandra Dubčeka vyvoláva mnoho otáznikov

Václav Havel, Alexander Dubček a Juraj Zábojník v roku 1990. Foto: Archív J. Zábojníka

Svoj názor v súvislosti s nedožitými 95 rokmi Dubčeka povedal bezpečnostný analytik, bývalý šéf ochrankárov a plukovník v zálohe Juraj Zábojník.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Smrť Alexandra Dubčeka vyvoláva mnoho otáznikov. Vyslovil svoj názor v súvislosti s nedožitými 95 rokmi Dubčeka pre TASR bezpečnostný analytik, bývalý šéf ochrankárov a plukovník v zálohe Juraj Zábojník.

Alexander Dubček zomrel 7. novembra 1992 v Prahe na následky autohavárie, ktorá sa stala 1. septembra 1992, keď cestoval do Prahy za poslaneckými povinnosťami. Tragická udalosť sa odohrala na diaľnici Praha-Bratislava neďaleko Humpolca. Pohreb mal 14. novembra 1992 v Bratislave, pochovaný je na cintoríne v Slávičom údolí. Na sn. havarované auto Alexandra Dubčeka vyťahujú po autonehode z priekopy. Pri preverovaní prípadu okolností dopravnej nehody, pri ktorej došlo k vážnym zraneniam bývalého predsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR Alexandra Dubčeka, neboli zistené žiadne skutočnosti, ktoré by potvrdzovali záver, že úmrtie A. Dubčeka spôsobil trestný čin vraždy.
Foto: TASR/ČTK



Čítajte aj P.DUBČEK:BMW chcelo vyšetriť auto, v ktorom otec havaroval.Zakázali to


"Ako bývalý pracovník odboru osobnej ochrany Úradu ochrany ústavných činiteľov SR a neskôr riaditeľ tohto úradu, ktorý vždy patril ku zložkám so zvláštnym policajným poslaním v súvislosti s tragickou nehodou bývalého predsedu Federálneho zhromaždenia Alexandra Dubčeka, sa na túto smutnú udalosť pozerám cez optiku hodnotenia profesionálneho výkonu služby a celkového prístupu k nej. V prevažnej miere ak vo svete dôjde k násilnému úmrtiu chránenej osoby z najčastejšieho dôvodu, a to uskutočnenia atentátu ide toto pochybenie ako následok nezvládnutých bezpečnostných opatrení ochrannej zložky na hlavu osobných ochrancov," povedal Zábojník.

Podľa jeho slov sa len v ojedinelých prípadoch stáva, že zodpovednosť za úmrtie nesie osobný vodič chránenej osoby, ktorý by mal byť a musí byť profesionálom ovládajúcim služobné motorové vozidlo pridelené najvyššiemu ústavnému činiteľovi. "Ak hovorím o profesionálovi, chcem zdôrazniť, že ide o osobu, ktorá musí ovládať toto špeciálne motorové vozidlo za akýchkoľvek vzniknutých okolností na pozemných komunikáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť, či už z dôvodu samotného útoku na toto vozidlo alebo kolízie zapríčinenej poveternostnými podmienkami. Je to otázka dlhoročnej praxe profesionálneho vodiča, jeho osobných daností a predovšetkým talentu ovládať a krotiť stovky koní pod kapotou v krízovej situácii, do ktorej sa môže dostať. Preto sa vždy na túto prácu musia vodiči vyberať citlivo a nesmie existovať žiadna protekcia," zdôraznil ďalej bezpečnostný analytik.

Na snímke bezpečnostný analytik a plukovník v zálohe, bývalý riaditeľ Úradu ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misii Juraj Zábojník. V Bratislave 13. novembra 2016.
Foto: TASR/Archív



"Smrť Alexandra Dubčeka vyvoláva mnoho otáznikov. K tejto tragickej havárii som v médiách čítal za tie roky vyjadrenia mnohých ľudí a mám pochopenie i pre také tvrdenia, ktoré boli nielen emočné ale i konšpiratívne. V tomto prípade je to určite prípustné, tolerované a vôbec sa tomu nedivím, pretože išlo o významnú osobnosť v dejinách Slovenska," povedal ďalej Zábojník.

"Vrátim sa však k samotnej havárii. Na Slovensku v tejto dobe existovali dva subjekty zaoberajúce sa ochranou ústavných činiteľov. Jedným bol vysoko profesionálny Úrad ochrany ústavných činiteľov SR majúci svoju dlhoročnú históriu a druhým takzvaná expozitúra Federálnej ochrannej služby. Jej vznik bol veľmi rýchly na pokyn Prahy a pôsobenie veľmi krátke, pretože došlo ku vzniku samostatnej Slovenskej republiky a následne potom k jej zrušeniu," spomenul si ďalej bezpečnostný analytik.


"Počas existencie tejto zložky jej pracovníci zabezpečovali ochranu takzvaných federálnych ústavných činiteľov pri ich pobytoch na Slovensku. Ak hovorím o jej rýchlom vzniku, nedá mi nespomenúť, že v žiadnom prípade nemôže byť takáto služba šitá horúcou ihlou a jednotlivé procesy si vyžadujú určitý časový priestor, či už ide o výber ľudí, ich zapracovania sa a následne ich spoľahlivého výkonu služby. Na vedenie vozidla BMW 535, v ktorom sa viezol Alexander Dubček a ktoré bolo konštrukčne postavené na ľahkej karosérii so silným tri a pol litrovým motorom, v tej dobe bez vybavenia pohonu 4x4, musí mať vodič za sebou profesionálny, časový príbeh a mať ho v rukách ako Alexander Veľký svojho divého a temperamentného čierneho koňa Boukefalosa. Naschvál som použil toto prirovnanie, pretože viem o čom hovorím a čo si to vyžaduje udržať sa v ňom celé roky bez nehody, kde vznikajú nemalé tlaky na psychiku vodiča. Chránené osoby prevažne meškajú s odchodmi, majú časové sklzy v programoch, ale chcú byť na miestach podľa plánovaného programu. Ak do toho príde ešte nepriaznivé počasie a všetky tieto faktory, ktoré som uviedol sa zlejú do jedného, nemôže z toho nič dobré vzniknúť. Povinnosť pripútavania sa bezpečnostnými pásmi mnohí z nich opomínajú, hoci ide o ich vlastnú bezpečnosť," dodal mimo iného.

Pamätná tabuľa významnému slovenskému politikovi Alexandrovi Dubčekovi v katastri mesta Humpolec, ktorá bola slávnostne odhalená 30. augusta 1998.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


"To, že zahynul taký človek ako bol Alexander Dubček, je mi osobne veľmi ľúto, pretože som mal možnosť ešte v porevolučných začiatkoch ako mladý človek niekoľkokrát stáť pri jeho boku pri plnení bezpečnostných úloh, pokiaľ tieto úlohy plnil ešte Úrad ochrany ústavných činiteľov SR, potom už zodpovednosť za neho prevzali iní," zdôraznil na záver pre TASR Zábojník.

Na diaľnici D1 v blízkosti českého Humpolca približne 100 km od Prahy havarovalo 1. septembra 1992 auto vezúce Dubčeka na zasadnutie Federálneho zhromaždenia ČSFR. Dubček následne na poranenia zomrel.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.