Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. február 2025Meniny má Perla
< sekcia News in English: Attack on Prime Minister

Ondrus: Pellegrini Called for Calming Down of Society Even Before...

Na snímke Branislav Ondruš. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ondrus: Pellegrini Called for Calming Down of Society Even Before Election.

Bratislava, May 28 (TASR) - The Slovak political scene is ripe to an extent for the defusing of tension and this is perceived by Voice-SD as its main mission, seeing as party leader Peter Pellegrini called for the calming down of society already before the attempt on Prime Minister Robert Fico's (Smer-SD) life and it was one of the key messages of his presidential campaign, MEP candidate Branislav Ondrus (Voice-SD) told TASR TV on Tuesday.

In Ondrus' view, Pellegrini rightly estimated even before the 2024 presidential election that one of the main problems bedevilling the Slovak society is its excessive polarisation and too much political tension. "I feel that there is a consensus on the Slovak political scene that the attempt [on Fico's life] is the result of unsustainable and unacceptable radicalisation in the language used by politicians and the way they present their messages to public," he stated.

Donald Trump oznámil miesto stretnutia s Vladimirom Putinom

Po telefonáte s Putinom v stredu Trump bezprostredne hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Prezident USA Donald Trump v stredu večer vyhlásil, že jeho prvá schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od nástupu do úradu sa uskutoční v Saudskej Arábii.

- Poslanecká snemovňa českého parlamentu vydala opozičného poslanca a predsedu hnutia SPD Tomia Okamuru na trestné stíhanie.

- Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Španielska v stredu na stretnutí v Paríži zdôraznili, že akúkoľvek mierovú dohodu na Ukrajine nemožno dosiahnuť bez účasti Kyjeva a jeho európskych partnerov na rokovaniach.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf Bieleho domu Donald Trump spolu v stredu telefonovali o príprave dokumentu týkajúceho sa bezpečnostnej a hospodárskej spolupráce oboch krajín.

- Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump spolu v stredu telefonovali a zhodli sa na okamžitom začatí rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.

- V Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji treba od stredy večera počítať s tvorbou poľadovice.

- Americký prezident Donald Trump v stredu vyzval na zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed).

- Hlavný podozrivý z vraždy 11-ročného francúzskeho dievčaťa Louise sa v stredu priznal k spáchaniu činu, informovali tamojší prokurátori.

- Kompletný online prístup k aktuálnym listom vlastníctva v katastri by mali obnoviť koncom februára. Do polovice marca by sa mali naplno rozbehnúť služby pre banky a notárov a potom aj služby pre mestá a obce. Premiér Robert Fico o tom informoval na sociálnej sieti.

- Opoziční poslanci za PS a SaS iniciujú odvolávanie šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) v Národnej rade (NR) SR. V stredu podali návrh na vyslovenie nedôvery ministerke.

- Vedenie mesta Košice oceňuje rozhodnutie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku postúpiť podnet týkajúci sa možného zlučovania mestských častí (MČ) na Ústavný súd (ÚS).

- Nemecká vláda podľa svojho hovorcu neočakáva, že by Mníchovská bezpečnostná konferencia (MSC) mohla viesť k významnému prelomu, pokiaľ ide o ukončenie vojny na Ukrajine.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) by mal v Národnej rade (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Opozícia odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Tá by sa mala podľa rokovacieho poriadku zvolať do siedmich dní od podania návrhu.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike. Tzv. lex atentát, ktorý schválil parlament vlani v júni, napadla na ÚS skupina opozičných poslancov.

- Členské krajiny Severoatlantickej aliancie podľa generálneho tajomníka Marka Rutteho prekonali svoj vlastný cieľ pomoci Ukrajine a jej hodnota prekročila 50 miliárd eur.

- Na Ukrajine v stredu zatkli vysokopostaveného predstaviteľa Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU), ktorý údajne pracoval pre Rusko.

- Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu ukončil svoje pôsobenie v najvyššej ústavnej funkcii, ktorú bude do májových volieb dočasne zastávať Ilie Bolojan, informovala agentúra Agerpres, píše TASR.

- Sankcie EÚ voči Rusku v energetickom sektore by sa mali zrušiť. Vyhlásil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii po stretnutí so spolupredsedníčkou strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovou v Budapešti.