Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Banskobystrický kraj

V Banskej Bystrici si pripomenú bábkarskú legendu A. Anderleho

Ilusračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Na Anderleho bude o 17.00 h spomínať jeho dlhoročný priateľ Juraj Hamar, ktorý ho v rokoch 1987 až 1997 sprevádzal ako ľudový muzikant a asistent na predstaveniach.

Banská Bystrica 8. novembra (TASR) - Na počesť legendy slovenského ľudového bábkarstva Antona Anderleho ožijú v oknách viacerých domov na Námestí SNP v Banskej Bystrici jeho marionety. Bude ich možné vidieť aj v oknách budovy Lesov SR, historickej radnice či Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ľudový bábkar z Radvane by 20. novembra oslávil 80. narodeniny a presne v tento deň si ho mesto pripomenie sériou aktivít. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

"Dopoludnia budú pre deti prvého stupňa základných škôl pripravené v Robotníckom dome tvorivé dielne. Herec Viktor Sabo, ktorý sa venuje aj výrobe drevených bábok, im predvedie, ako sa dá bábka vyrobiť. Tvorivé dielne Od klátika k bábke budú pokračovať aj o 16.00 h, keď si návštevníci môžu pozrieť digitálnu výstavu bábok z Anderleho zbierky. Súčasťou podujatia je v našich priestoroch výstava S drôtom v hlave, ktorú pripravilo Literárne a hudobné múzeum," uviedla Zuzana Kohútová z Robotníckeho domu.

Na Anderleho bude o 17.00 h spomínať jeho dlhoročný priateľ Juraj Hamar, ktorý ho v rokoch 1987 až 1997 sprevádzal ako ľudový muzikant a asistent na predstaveniach. V roku 2008 napísal o ňom knihu Ľudové bábkové divadlo a bábkar Anton Anderle. Okrem neho prispeje svojimi spomienkami i herec Ivan Gontko z divadla Tyjátr, ktorý následne zahrá hru Don Šajn alebo Márnotratný syn na základe prepisu Anderleho pôvodnej rozprávky. Bábkarove poklady priblíži jednoduchá projekcia na Hodinovej veži, ktorá potrvá do 19.00 h.

"Rôzne artefakty zo zbierky tejto legendy slovenského ľudového bábkarstva zdobia už niekoľko rokov i vstupnú chodbu radnice. Ďakujeme jeho rodine, ktorá nám vychádza v ústrety a bábky nám ochotne zapožičala," dodal primátor Ján Nosko.

Anderle patril medzi najvýraznejšie osobnosti domáceho i európskeho ľudového bábkarstva. Jeho Dona Šajna, Doktora Fausta, Herkulesa či Gašparka dodnes poznajú generácie doma i vo svete. Prianím majstra bolo, aby deti oživovali bábky a dostávali sa tak bližšie k tajomstvu a kráse rozprávok.