Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Banskobystrický kraj

Niektorí bezdomovci zostávajú na ulici dobrovoľne, ďalší pomoc prijmú

Ilustračná snímka Foto: TASR - Oliver Ondráš

V Banskej Bystrici fungujú dve zariadenia dočasného bývania a útulok – Kotva II. a Kotva IV., ako aj útulky pre samostatne žijúce osoby - Prístav a Nádej-Šanca.

Banská Bystrica 25. decembra (TASR) – V meste pod Urpínom žije v súčasnosti okolo 350 ľudí bez domova. Vďaka kvalitne vybudovanej siete zariadení krízovej intervencie je o väčšinu z nich postarané. Približne 50 až 70 bezdomovcov zostáva na ulici dobrovoľne, pomoc odmietajú.

"Vo všetkých deviatich zariadeniach fungujúcich na území mesta poskytujeme pomoc 272 ľuďom. Tí, ktorí zostávajú na ulici, väčšinou nesúhlasia s pravidlami, čo platia v našich útulkoch či nocľahárňach. Aj vďaka mestskej polícii ich vieme lokalizovať, monitorovať a poskytnúť im informácie, kde a akú formu pomoci môžu dostať," priblížil Karol Langstein, vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie magistrátu.

V Banskej Bystrici fungujú dve zariadenia dočasného bývania a útulok – Kotva II. a Kotva IV., ako aj útulky pre samostatne žijúce osoby - Prístav a Nádej-Šanca. Banskobystrická Diecézna charita poskytuje službu stravovania a hygieny v Dome pre núdznych. Pre ľudí v ťažkostiach slúži i zariadenie dočasného bývania Slovenského Červeného kríža MANU. Je určené pre tých, ktorí majú dostatočný príjem na prenájom bytu, no z rôznych dôvodov sa k samostatnému bývaniu nevedia dostať. K ďalším strediskám patrí Dom sv. Vincenta, útulok Debora či Dom sv. Alžbety, určené pre matky s deťmi.

Podľa Langsteina v najbližšom období mesto plánuje zriadiť tzv. Štvorlístok, koordinovanú výdajňu oblečenia, obuvi, nábytku a bielej techniky pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Momentálne pre ňu hľadajú vhodné priestory.