Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Banskobystrický kraj

Chrípka má v Banskobystrickom kraji klesajúcu tendenciu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Počas týždňa evidoval RÚVZ celkovo 1414 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť 516 osôb na 100.000 obyvateľov.

Banská Bystrica 23. júla (TASR) – Aktuálny 29. kalendárny týždeň bol v Banskobystrickom kraji (BBSK) v znamení klesajúceho počtu respiračných a chrípkových ochorení, čo predstavuje zmenu v porovnaní s minulým týždňom, ktorý sa vyznačoval ich zvýšeným výskytom. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, podľa ktorej v medzitýždňovom porovnaní klesol výskyt akútnych respiračných ochorení (CHPO) síce len o 1,5 percenta, výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) je však nižší o viac ako polovicu.

„V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva BBSK takmer totožný. Lekári v regióne neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia, ani iných typicky letných ochorení,“ priblížila hovorkyňa.

Počas týždňa evidoval RÚVZ celkovo 1414 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť 516 osôb na 100.000 obyvateľov. CHPO sa vyskytli v 30 prípadoch, čo je chorobnosť 11 osôb na 100.000 obyvateľov. „Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Lučenec, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Zvolen a Žarnovica. Čo sa týka CHPO, najvyšší počet pacientov je v okresoch Banská Bystrica a Lučenec,“ konkretizovala Tolnayová s tým, že z hľadiska veku postihujú ochorenia najviac vekovú skupinu seniorov, o polovicu menej chorých je medzi ekonomicky činným obyvateľstvom.

Odborníci upozorňujú, že napriek pomerne nízkemu výskytu nemožno chrípkové ochorenia podceňovať. „Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Chrípka je totiž iniciátorom ťažkých komplikácií, ako bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky,“ zakončila hovorkyňa.