Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Banskobystrický kraj

Colníkov prekvapila kontrola auta: Toľko exotických vtákov nečakali

Na ilustračnej snímke andulky. Foto: TASR - Milan Kapusta

Prepravca k tovaru nevedel predložiť žiadne potrebné doklady o pôvode a spôsobe nadobudnutia všetkých operencov.

Banská Bystrica 27. januára (TASR) - Až 136 exotických vtákov objavili banskobystrickí colníci v spolupráci s kolegami z Košíc pri kontrole motorového vozidla na parkovisku motorestu v Uľanke, časti Banskej Bystrice. Podľa tvrdenia prepravcu malo ísť o 20 kusov vtáctva (andulky a korely), ale vykonaná fyzická kontrola ukázala, že ich je v aute mnohonásobne viac. TASR o tom dnes informovala Katarína Podhorová, hovorkyňa Colného úradu Banská Bystrica.

"Prepravca k tovaru nevedel predložiť žiadne potrebné doklady o pôvode a spôsobe nadobudnutia všetkých operencov. Nakoľko colníci mali podozrenie, že ide o chránené jedince, bol k ďalšiemu konaniu prizvaný pracovník Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorý identifikoval operencov a zaradil ich do príslušných príloh. Po odkontrolovaní dokladov a vykonaní procesných úkonov bol prípad postúpený na ďalšie konanie na SIŽP z dôvodu podozrenia porušenia predpisov týkajúcich sa dohovoru CITES," konštatovala Podhorová.

Uvedený dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín sa netýka len živých organizmov, ale aj ľahko rozpoznateľných častí ich tiel alebo výrobkov z nich. Napríklad slonovina, kože, kožušiny, kabelky, peňaženky, hodinkové remienky, obuv z krokodílej či hadej kože a tiež lieky obsahujúce druhy CITES, ktoré používa predovšetkým tradičná čínska medicína.

"Na Slovensku je oprávnené vydávať povolenie ministerstvo životného prostredia. Colníci kontrolujú, či exempláre prechádzajúce cez štátnu hranicu sú sprevádzané platným dokladom na dovoz, vývoz, opätovný vývoz alebo tranzit a či obsah zásielky, najmä druh a množstvo, zodpovedá údajom uvedeným v povolení alebo v oznámení o dovoze. Obchodovanie s chránenými a ohrozenými živočíšnymi a rastlinnými druhmi je zakázané, a preto nelegálne," vysvetlila hovorkyňa.

Colníci odporúčajú cestujúcim, ktorí plánujú dovoz alebo vývoz takého tovaru, aby sa riadne informovali o obmedzeniach pre dovoz či vývoz tovaru neobchodného charakteru.

Podľa Podhorovej pomerne častým opakujúcim sa javom je dovoz "suvenírov" z tretích krajín, ktoré podliehajú dohovoru CITES, ako napríklad koraly, niektoré druhy kaviáru, lastúr, schránok morských živočíchov, výrobky z kože, niektoré živé zvieratá a rastliny. Ak si človek nie je istý, taký suvenír by radšej nemal kúpiť. Informácie sú zverejnené aj na oficiálnej webovej stránke www.financnasprava.sk.