Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Banskobystrický kraj

Na záchranu Medeného hámra získali dotáciu, hľadajú ďalšie zdroje

Archívna snímka. Foto: TASR - Ján Krošlák

Dotácia pomôže pri realizácii projektovej dokumentácie na rekonštrukciu strechy objektu dielní a prípravnú dokumentáciu - diagnostiku drevenej konštrukcie krovov.

Banská Bystrica 11. októbra (TASR) - Mesto Banská Bystrica získalo z programu Obnovme si svoj dom dotáciu vo výške 20.000 eur na prvú etapu projektovej dokumentácie a statické posudky dvoch budov v areáli svojej najvýznamnejšej technickej pamiatky Medeného hámra. Výzvu vyhlásilo ministerstvo kultúry, radnica podala žiadosť vlani a celkovo žiadala 103.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Dotácia pomôže pri realizácii projektovej dokumentácie na rekonštrukciu strechy objektu dielní a prípravnú dokumentáciu - diagnostiku drevenej konštrukcie krovov. Súčasťou projektu sú aj statické posudky pre oba objekty s návrhmi opatrení na ich stabilizáciu. Pre ďalšie položky, ktoré dotácia nepokryje, sa budú hľadať iné možnosti financovania. Ide predovšetkým o hydrogeologický prieskum, posudky vlhnutia objektov, projektové dokumentácie sanácie vlhkosti objektov či rekonštrukcie strechy hiartov.

"Aj keď malými, ale konkrétnymi krokmi postupne smerujeme k záchrane tohto jedinečného priestoru. Máme presnú predstavu o tom, čo v areáli Medeného hámra chceme zo strany mesta realizovať. Do budúcna budeme zároveň hľadať mimorozpočtové zdroje na to, aby sme našu spoločnú víziu premenili na skutočnosť," konštatoval primátor Ján Nosko.

Juraj Havlík zo združenia ZA! Medený hámor, ktorý je zároveň poverený vedením pracovnej skupiny k Medenému hámru, označil za kľúčové zastabilizovať pamiatky a zabrániť ich ďalšej degradácii.

"Zároveň je nevyhnutné nájsť spoločnú víziu všetkých zúčastnených strán pre budúcnosť Medeného hámra, napríklad formou spoločnej urbanisticko-architektonickej súťaže pre celý areál. Dôležitá je tu vzájomná dôvera, ktorá sa môže posilňovať jedine pri otvorenom plánovaní, plnení spoločných dohôd a reálnych viditeľných krokoch," zdôraznil Havlík.

V lete minulého roka sa uskutočnila obhliadka hiartov a dielní za účasti odborníkov z Pamiatkového úradu SR, ktorí sa v rámci projektu Pro Monumenta zameriavajú na technickú diagnostiku nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok. Pre mesto následne spracovali odporúčania potrebné na stabilizáciu havarijného stavu mestských objektov. V máji tohto roka došlo k stabilizácii strechy na objekte hiartov.

Areál Medeného hámra tvoria štyri chránené objekty, z toho dve budovy sú vo vlastníctve mesta. Areál fungoval nepretržite 500 rokov, sídlila tam Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť. Išlo o druhý najstarší veľkovýrobný podnik na území Slovenska, ktorý bol vo svojej dobe svetovým unikátom. Spracovateľský podnik produkoval medené výrobky určené pre spotrebiteľov a obchodné trhy.