Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Banskobystrický kraj

Bohato zdobenú radnú sieň v Novej bani sprístupnili pre návštevníkov

Na snímke je radná sieň v Pohronskom múzeu v Novej Bani. Miestnosť zdobí bohatá dekoratívna výmaľba s portrétmi uhorských panovníkov a hodnostárov. Nová Baňa, 9. júna 2017. Foto: FOTO TASR - Jana Vodnáková


Nová Baňa 9. júna (TASR) - Bohato zdobenú radnú sieň v Pohronskom múzeu v Novej Bani po rokoch opäť sprístupnili verejnosti. Okrem nástenných malieb z 18. storočia tu môžu návštevníci obdivovať aj významné artefakty z mestskej histórie.

Ako pre TASR priblížila riaditeľka Pohronského múzea Katarína Konečná jedným z najvýznamnejších je kniha mestského práva, kde boli zaznamenané všetky mestské zákony, nariadenia, meštianske a služobné prísahy. "Kedysi bola súčasťou bývalého novobanského archívu - fondu mestského magistrátu. Potom sa na dlhé roky stratila a podarilo sa nám ju opäť nájsť," priblížila Konečná s tým, že sa v nej napríklad nachádzajú vzorové prísahy novobanského richtára z 19. storočia.

Múzejníci do expozície, ktorú chcú v budúcnosti rozširovať aj ďalšími exponátmi týkajúcimi sa histórie mestskej správy, zaradili aj najdôležitejšie mestské pečate. "Vybrali sme pečate z rôznych období, sú tam latinské, nemecké, maďarské a všade sa opakuje motív historického erbu Novej Bane," priblížila Konečná.

Okrem exponátov však môžu návštevníci obdivovať aj bohatú dekoratívnu výzdobu miestnosti s portrétmi uhorských panovníkov a hodnostárov. Konečná priblížila, že tomu tak nebolo vždy. "Pred rokom 2005 boli v miestnosti viditeľné iba samotné portréty panovníkov, dekoratívna výmaľba bola zamaľovaná už v 19. storočí, čiže viditeľná nebola," uviedla.

V roku 1972 maľby reštauroval akademický sochár Juraj Maták. Ten síce o dekoratívnej výmaľbe na základe sondáží vedel, no aj tak nebola priznaná. Dôvodom bolo nariadenie od pamiatkarov, ktorí kázali priznať v miestnosti výmaľbu z 19. storočia. V roku 2005 však v miestnosti vznikol od elektrického vedenia požiar, steny boli začadené a maľby si opäť vyžadovali reštaurovanie.

"Mesto, ktoré sa medzičasom stalo vlastníkom budovy po vydaní reštitučného zákona, požiadalo ministerstvo kultúry projektom o dotáciu na reštaurovanie. Znovu oslovilo Juraja Matáka, ktorý už poznal miestnosť a on so svojím tímom realizoval v niekoľkých etapách toto reštaurovanie," dodala Konečná s tým, že dokončené bolo v roku 2012.

Radnú sieň už potom čakali len posledné úpravy ako položenie novej podlahy, zakrytie radiátorov či nasvietenie. Tieto práce boli ukončené len nedávno a tak radnú sieň pre návštevníkov sprístupnili počas Stretnutia baníckych miest a obcí Slovenska, ktoré sa v Novej Bani konalo v máji tohto roka.

Podľa Konečnej chce múzeum v budúcnosti pripraviť projekt, ktorý ráta s digitalizáciou výmaľby a osadením dotykovej obrazovky v expozícii. Prostredníctvom nej by sa návštevníci dozvedeli o maľbách viac. "Mohli by s tam zväčšovať detaily. Dali by sme tam postup reštaurovania, ako vyzerali maľby pred a po požiari, a ako vyzerali aj v jednotlivých etapách reštaurovania," dodala Konečná. Návštevníci by tu tiež našli základné informácie o budove, ktoré v súčasnosti sprístupňujú návštevníkom len slovne.