Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Banskobystrický kraj

Okolie vysielača Suchá hora zveľadili

Na snímke nová informačná tabuľa pod vysielačom Suchá Hora na Skalke pri Kremnici, 20. septembra 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková

História vysielača siaha do 60. rokov minulého storočia, kedy bola vystavaná stará vysielacia veža.


Kremnica 20. septembra (TASR) - Vysielač Suchá hora na Skalke pri Kremnici je prvou zastávkou projektu Dobrý signál, ktorý si dáva za cieľ predstaviť verejnosti sieť vysielačov, prostredníctvom ktorých sa šíri signál do mnohých slovenských domácností a zároveň zveľadiť ich okolie.

V tomto duchu sa nesú aj aktivity iniciátorov projektu, ktorými sú spoločnosť Towercom a nadácia Ekopolis, na Skalke pri Kremnici. Pod vysielačom pribudla nová informatívna tabuľa, ktorá túto jednu z dvoch najvyšších stavieb Slovenska približuje širokej verejnosti. Vďaka projektu boli tiež zveľadené chodníky v okolí vysielača a známy Görgeiho tunel pochádzajúci ešte zo 14. storočia.

Ako priblížil Michal Šuran, marketingový manažér spoločnosti Towercom, obdobnú iniciatívu plánujú tento rok ešte aj na vysielači Kráľova hoľa. "Tam plánujeme tabuľu osadiť v priebehu najbližších dvoch týždňov. V spolupráci s miestnym turistickým klubom chceme zrevitalizovať chodníky. Na vysielači Kráľova hoľa sú takisto v príprave ďalšie projekty na rozvoj turizmu," dodal Šuran.

Podľa Šurana história vysielača Suchá hora siaha do 60. rokov minulého storočia, kedy bola vystavaná stará vysielacia veža. Aktuálne z nej ostal len základ, tzv. hríbik. "Počas 70. a začiatkom 80. rokov prebiehala výstavba novej veže," priblížil Šuran s tým, že obe veže stáli vedľa seba približne rok. Potom bola stará veža demontovaná. Celková výška novej veže je 302,44 metrov. Oceľová konštrukcia má priemer 2,2 metra a je kotvená v ôsmich úrovniach trojicou lán.

Zaujímavosťou je, že kým v počiatkoch svojej existencie bol vysielač pracoviskom desiatok ľudí, dnes ide o bezobslužnú prevádzku. "Celý objekt bol dimenzovaný aj ako obslužný objekt. Striedali sa tu turnusy v týždňových intervaloch, rádovo desať až 15 ľudí. Pokrokom doby, vplyvom digitálnych technológií nastal ten čas, kedy sa zo strediska stalo bezúdržbové stredisko ako všetky strediská našej spoločnosti," vysvetlil Šuran. Kým v minulosti vysielač šíril televízne aj rozhlasové vysielanie, aktuálne šíri len rozhlasové vysielanie. Podľa Šurana je však snahou spoločnosti vrátiť na vysielač aj televízne vysielanie.

Vysielač nie je najmä z bezpečnostných dôvodov prístupný širokej verejnosti. Výstup na jeho vežu však ponúka panoramatické výhľady na široké okolie. Z vrcholu veže je vidieť Malé Karpaty, Javorníky, Pilsko na poľských hraniciach, Kriváň vo Vysokých Tatrách, východný hrebeň Nízkych Tatier, Cerovú vrchovinu i maďarské pohorie Pilis. Stožiar s rovnakou konštrukciou sa nachádza aj na Dubníku na východnom Slovensku.