Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Banskobystrický kraj

Odborníci vytvorili infosystém náučných prihraničných lokalít

Ilustračné foto Foto: TASR

Vedúcim partnerom projektu bol Národný park Bükk (Maďarsko), prvým zahraničným partnerom Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň, druhým zahraničným partnerom obec Hajnáčka.

Zvolen 16. marca (TASR) - Vytvorenie počítačového informačného systému náučných lokalít v prihraničných slovensko-maďarských oblastiach bolo súčasťou projektu, ktorý v uplynulých mesiacoch zrealizovali slovenskí a maďarskí odborníci.

Ako pre TASR uviedol pracovník Slovenskej správy jaskýň Ľudovít Gaál, na maďarskej strane sa vybudovali náučné lokality v oblasti Baglyaskő v meste Šalgotarján a spracoval sa ich počítačový informačný systém, ktorý obsahuje aj slovenské lokality v prihraničnej oblasti.

Na slovenskej strane v oblasti Slovenského krasu bolo navyše vybudované oplotenie a plošina s výhľadom do 142 metrov hlbokej priepasti Malá Žomboj a tiež otáčacia trojjazyčná informačná tabuľa. Pri Jašteričom jazere bola obnovená váhadlová studňa, lavičky a informačná tabuľa. Tie sa postavili aj pri Silici, jazere Farárova jama, Silickej ľadnici a pri Babskej diere.

Pri jaskyni Peško pri Bretke sa vybudoval prístupový chodník so schodmi a zábradlím, pribudli tiež informačná trojjazyčná jaskyňa a lavičky.

V prírodnej rezervácii Hajnáčsky hradný vrch sa vybudoval prístupový chodník na hrad, očistili sa hradné múry, vyčistila sa hradná pivnica a zriadili sa oddychové plochy s drevenými stolmi, lavičkami a informačnou tabuľou.

Vedúcim partnerom projektu bol Národný park Bükk (Maďarsko), prvým zahraničným partnerom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR – Správa slovenských jaskýň (SSJ), druhým zahraničným partnerom obec Hajnáčka. Náklady na projekt zo strany ŠOP SR - SSJ činili 38.000 eur, za obec Hanáčka 35.000 eur.