Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Banskobystrický kraj

Fiľakovo zamýšľa revitalizovať podhradie hradu

Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. V popredí opravená Bekekova bašta. Foto: TASR - Ján Siman

Podľa primátora by sa mesto čoskoro malo dopracovať k stavebnému povoleniu, následne by sa chcelo uchádzať o podporu z maďarsko-slovenského cezhraničného programu Interreg.

Fiľakovo 14. októbra (TASR) – Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese. Pre TASR to uviedol primátor mesta Attila Agócs, podľa ktorého samospráva v súčasnosti dokončuje projektovanie podhradia.

Plánujeme riešiť prístupové cesty, pešiu zónu na Podhradskej ulici, parkovisko s toaletami, malú vežu mestského opevnenia, ako aj ozdobnú bránu hradu s priestorovou grafikou, vínny domček v podhradí či zastrešenie delovej veže pod Bebekovou baštou, na ktorej chceme tiež vymeniť strechu. Čoskoro by sme sa mali dopracovať k stavebnému povoleniu, následne by sme sa chceli uchádzať o podporu z maďarsko-slovenského cezhraničného programu Interreg,“ konkretizoval primátor.

Dodal, že samospráva už uzavrela partnerstvo s Národným parkom (NP) Bükk v Maďarsku, s družobným mestom Bátonyterenye a s obcou Šiatorská Bukovinka, ktorá vlastní hrad Šomoška. „NP Bükk chce riešiť lokality okolo hradísk, ktoré má v správe, vybudovať parkoviská a sociálne zázemie. Bátonyterenye sa chystá zrekonštruovať niekdajšie byty služobníctva pri miestnom kaštieli a adaptovať ich na prezentáciu ľudových tradícií. Šiatorská Bukovinka chce opraviť cestu vedúcu z obce k parkovisku hradu“ doplnil.

Ak všetko pôjde dobre a v grante budú úspešní, práce by sa podľa Agócsa mohli začať v lete budúceho roku a podhradie by bolo dokončené v roku 2018. „Keďže dlhoočakávaná grantová výzva vyšla s veľkým oneskorením, čaká sa, že výsledky spoznáme len o pol roka. Navyše, skoro na všetky objekty sú tam predpísané archeologické výskumy, ktoré tiež zaberú nejaký čas. Ako bývalý riaditeľ Hradného múzea by som ani nedovolil, aby sa to robilo bez nich, pretože by sme mohli prísť o cenné artefakty a nenahraditeľné znalosti o našom hrade,“ zakončil.