Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 10. jún 2025Meniny má Margaréta
< sekcia Banskobystrický kraj

Steny Tihányiovského kaštieľa zdobia najlepšie výtvarné práce detí

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Základným cieľom súťaže je podporovať u detí predstavivosť a rozvíjať zručnosti v zvládnutí rôznych maliarskych techník pri tvorbe výtvarných diel, vysvetlila Beata Zimnikovalová z hvezdárne.

Banská Bystrica 13. apríla (TASR) - Milovníci vesmíru a detskej kreativity môžu do 25. apríla v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici obdivovať najlepšie výtvarné práce detí z Banskobystrického okresu, ktoré sa zapojili do celoslovenskej súťaže Vesmír očami detí. Výstavu pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM) v spolupráci s Hvezdárňou v Banskej Bystrici. TASR o tom informovala PR manažérka múzea Dana Kurtíková.

„Základným cieľom súťaže je podporovať u detí predstavivosť a rozvíjať zručnosti v zvládnutí rôznych maliarskych techník pri tvorbe výtvarných diel. Má vzbudiť záujem nielen o astronómiu, ale aj o príbuzné prírodné vedy, čo následne podporuje záujem o návštevu hvezdární, múzeí a galérií,“ vysvetlila Beata Zimnikovalová z hvezdárne.

Súťaž Vesmír očami detí organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami už 40 rokov. Je určená deťom v piatich kategóriách od materských a základných škôl až po základné umelecké školy.

„Tak ako po minulé roky, aj tento rok je pre nás radosť spolupracovať s banskobystrickou hvezdárňou. Naša úspešná spolupráca funguje niekoľko desiatok rokov nielen pri výstavnej činnosti, ale i pri spoluorganizovaní prednášok, seminárov a spoločenských podujatí k výročiach vzniku hvezdárne. Kaštieľ nám aj vďaka hvezdárni opäť ožil farbami a kreativitou detí, jeho steny zdobia práce plné fantázie a umenia. Je úžasné, koľko prác sa aj tento rok do súťaže zapojilo. Je to dôkaz toho, že deti neustále fascinujú veci, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre,“ konštatoval riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Prezident v utorok na Slovensku privíta španielskeho kráľa Filipa VI.

Kráľ Filip VI. pricestuje na Slovensko v utorok, podvečer ho Pellegrini slávnostne prijme v Prezidentskom paláci.

- Na maďarskej diaľnici M3 narazil v utorok poľský autobus do vnútorných zvodidiel. Autobus viezol 48 ľudí, z nich 42 boli deti.

- Komisia OSN v utorňajšej správe označila izraelské útoky na školy, náboženské a kultúrne objekty v Pásme Gazy za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a obvinila ho zo snahy vyhladiť Palestínčanov.

- Izraelský futbalový tréner Ran Ben Šimon mal pred utorkovým prípravným zápasom proti Slovensku na svojho nadchádzajúceho súpera len slová chvály. Mužstvo Francesca Calzonu podľa neho v posledných rokoch urobilo veľký progres.

- Pri viac ako trojhodinovom meškaní letu môže cestujúcim vzniknúť nárok na finančnú kompenzáciu, pričom výška náhrady sa pohybuje od 250 do 600 eur v závislosti od dĺžky letu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok ráno informoval, že Rusko počas noci na Ukrajinu zaútočilo 315 dronmi a siedmimi raketami, z toho dvoma severokórejskej výroby.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali v utorok tretí rokovací týždeň aktuálnej 35. schôdze diskusiou o Výročnej správe o pokroku Slovenskej republiky 2025. Ide o pokračovanie rozpravy, ktorá začala už v piatok (6. 6.).

- Rusko v noci na utorok zostrelilo nad svojím územím celkovo 102 ukrajinských dronov. Pre útoky museli svoju prevádzku dočasne pozastaviť letiská v Moskve a Petrohrade.

- Obyvateľov a návštevníkov Žiliny čakajú v najbližších dňoch v súvislosti s organizáciou futbalových Majstrovstiev Európy (ME) do 21 rokov dopravné obmedzenia.

- Prezident Peter Pellegrini privíta od utorka do stredy (11. 6.) na Slovensku španielskeho kráľa Filipa VI. Ide o prvú oficiálnu návštevu španielskeho monarchu na Slovensku po viac než dvadsiatich rokoch.

- Americký hokejový útočník Robby Jackson získal Cenu Borisa Sádeckého za najkrajší gól extraligovej sezóny. O jeho triumfe rozhodli svojím hlasovaním fanúšikovia, ktorých najviac zaujal Jacksonov gól z rozhodujúceho 7. finálového zápasu play off HC Košice - HK Nitra.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok počas telefonického rozhovoru s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom povedal, že Washington predložil Teheránu „rozumnú ponuku“ na obmedzenie iránskeho jadrového programu.

- Kenská polícia v pondelok zasiahla slzotvorným plynom proti aktivistom, ktorí sa vydali na pochod k sídlu polície v hlavnom meste Nairobi, aby tam protestovali proti smrti blogera. Alberta Ojwanga našli mŕtveho v policajnej väzbe.

- Primátor Kyjeva Vitalij Kličko v utorok v skorých ranných hodinách oznámil, že Rusko podniká „masívny“ dronový útok na ukrajinskú metropolu Kyjev.

- Hokejisti Floridy zvíťazili nad Edmontonom vysoko 6:1 v treťom finálovom zápase play off NHL. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 2:1.

- Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok uviedol, že al-Amal - jedna z mála fungujúcich nemocníc v Pásme Gazy - je prakticky mimo prevádzky.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že by podporil zadržanie kalifornského guvernéra Gavina Newsoma pre možné marenie migračných opatrení jeho administratívy.

- Za „škandál“ a „hanbu“ označil v pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macron humanitárnu blokádu Pásma Gazy zo strany Izraela. Súčasne vyzval na znovuotvorenie humanitárnych koridorov, pokoj zbraní a prepustenie francúzskych členov posádky lode Madleen.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že nové kolo americko-iránskych jadrových rokovaní sa bude konať vo štvrtok.

- Chorvátski futbalisti si v pondelkovom šlágri L-skupiny európskej kvalifikácie MS 2026 poradili s Českom hladko 5:1, keď o triumfe rozhodli štyrmi gólmi v druhom polčase. Bronzoví medailisti z MS 2022 tak majú po druhom vystúpení na konte šesť bodov.