Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Banskobystrický kraj

V Bystrici žije 1200 cudzincov, najviac Ukrajincov, Rusov a Srbov

Mesto Banská Bystrica v uplynulom období realizovalo opravu Hodinovej veže na Námestí SNP. Na snímke pohľad z Hodinovej veže na Námestie SNP. Banská Bystrica, 8. augusta 2014. Foto: TASR/Branislav Račko

Z krajín, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, pochádza 507 príslušníkov. Vyplýva to zo zdrojov Medzinárodnej organizácie pre migráciu a cudzineckej polície.

Banská Bystrica 27. mája (TASR) – V meste pod Urpínom žilo začiatkom marca tohto roka 1187 cudzincov. Z krajín, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, pochádza 507 príslušníkov. Vyplýva to zo zdrojov Medzinárodnej organizácie pre migráciu a cudzineckej polície. U Banskobystričanov však často voči nim prevládajú predsudky, dezinformácie zvyšujú neznášanlivosť a xenofóbne prejavy. Magistrát sa preto rozhodol zorganizovať informačný deň Vitaj cudzinec v Banskej Bystrici, ktorý sa uskutoční v piatok (29.5.) v Cikkerovej sieni historickej Radnice. Jeho cieľom je spoznať štátnych príslušníkov z tretích krajín a zvýšiť povedomie o ich živote v meste.

"Nie každý mal možnosť žiť nejakú dobu v zahraničí a spoznať tak inú kultúru. Veľakrát v názoroch ľudí prevláda obraz migrantov ako utečencov alebo cudzincov, ktorí sú ekonomickou záťažou pre štátny rozpočet. Verejnosť ich často vníma ako ľudí šíriacich pohlavné choroby alebo ako zlodejov, ktorí berú Slovákom prácu. Cieľom informačného dňa je zvýšiť povedomie o ich živote a rušiť predsudky, ktoré sa vytvárajú," uviedla Mária Filipová, vedúca odboru sociálnych vecí banskobystrického magistrátu.

Banská Bystrica je jedným zo siedmich pilotných miest, ktoré pripravia stratégiu integrácie imigrantov na lokálnej úrovni. Ako Filipová dodala, narastajúci počet zahraničných migrantov prináša pre mestá a obce mnohé výzvy, ale aj pozitívne impulzy a ľudský potenciál. Informačný deň poukáže na aktivity, ktoré bude mesto realizovať v rámci projektu Budovanie kapacít na úrovni miestnej a územnej samosprávy v oblasti integračnej politiky.

"Pre nedostatok informácií a zriedkavý kontakt s migrantmi nemajú ľudia možnosť zmeniť tradičné stereotypy a predsudky. Vytvárajú sa tak dezinformácie, ktoré zvyšujú neznášanlivosť a xenofóbne prejavy k prisťahovalcom v našom meste. Mnoho ľudí si spája cudzincov s kriminalitou, ilegálnym statusom, chorobami, nezamestnanosťou a ďalšími sociálnymi problémami, ktoré im bránia v úspešnej integrácii a zaradení sa do spoločnosti," doplnila Adriana Tupá, koordinátorka komunitných aktivít mestského odboru sociálnych vecí.

Najpočetnejšiu skupinu pod Urpínom tvoria občania Ukrajiny, nasleduje Ruská federácia, Srbská republika, Čínska ľudová republika, USA, Vietnamská socialistická republika, Bosna a Hercegovina, Irán, Pakistan a Turecko.