Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Banskobystrický kraj

V Stredoslovenskom múzeu sa ľudia dozvedeli o histórii kraslíc

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Od etnografky SSM Jany Nahálkovej sa návštevníci dozvedeli, že história kraslíc sa začala písať už v 14. storočí.

Banská Bystrica 21. marca (TASR) – Uplynulý víkend patril v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici krasliciam, veľkonočným zvykom a tradičným remeslám. Uskutočnil sa tam veľkonočný workshop pod názvom To vajíčko maľovanô. Návštevníci Thurzovho domu mohli spoznať najrôznejšie spôsoby a techniky výzdoby kraslíc a priamo od výrobcov si ich mohli aj zakúpiť.

Od etnografky SSM Jany Nahálkovej sa dozvedeli, že história kraslíc sa začala písať už v 14. storočí. Nielen maľovanie, ale aj spoločné jedenie vajíčok patrí k starodávnym zvykom Slovanov. Symbolizovalo súdržnosť rodiny, zabezpečenie zdravia, ochranu proti zlým silám, ako aj nádej spoločného stretnutia v kruhu rodiny o ďalší rok.

Podľa Nahálkovej kraslice predstavujú osobitnú časť ľudového umenia a patria medzi najstaršie a esteticky najpôsobivejšie umelecké prejavy. Odrážajú spôsob života ľudu, jeho tradície a odzrkadľujú úzku spojitosť človeka s prírodou.

"Tradícia obdarúvania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má na našom území hlboké korene. Historické pramene uvádzajú, že už v 14. storočí nazývali ľudia maľované vajíčka kraslicami. Názov údajne vznikol zo slovanského slova krasnyj, t. j. červený," vysvetlila Nahálková.