Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Banskobystrický kraj

V Telgárte obnovili kováčsku šmikňu, chcú oživiť ohrozené remeslo

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Marko Erd

Ako takmer v každej horehronskej obci, aj v Telgárte fungovala kováčska vyhňa či šmikňa, kde sa podkúvali kone a dobytok alebo vyrábali a opracovávali nástroje.

Telgárt 30. septembra (TASR) - V najvýchodnejšej obci Horehronia, v Telgárte, otvorili v pondelok obnovený objekt historickej šmikne, ktorá návštevníkom ponúka nevšedný zážitok spojený s dnes už vzácnym kováčskym remeslom. V živej kováčskej dielni si ho turisti budú môcť vyskúšať vlastnými rukami. TASR o tom informovala Veronika Aschenbrierová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

Ako takmer v každej horehronskej obci, aj v Telgárte fungovala kováčska vyhňa či šmikňa, kde sa podkúvali kone a dobytok alebo vyrábali a opracovávali nástroje. Stála pri potoku Zúber od prelomu 19. a 20. storočia. Objekt patril rodine kováčov Kršňákovcov, otcovi Štefanovi a synovi s rovnakým menom, ktorý bol uznávaným majstrom v podkováčstve a svoju dielňu mal aj v Muráni na Gemeri, kde sa rodina neskôr presťahovala.

"Obec Telgárt odkúpila chátrajúci objekt šmikne už v roku 2021 s cieľom jej záchrany, čo sa po troch rokoch podarilo vďaka spolupráci s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá poskytla prostriedky na jej rekonštrukciu. Záchrana šmikne znamená aj záchranu kováčskeho remesla v regióne," zdôraznil poverený zástupca starostu obce Vasil Černák.

Podľa neho tento projekt môže perspektívne slúžiť i ako priestor pre kurzy podkováčstva, kováčstva či umeleckého kováčstva pre tunajších občanov, keďže toto remeslo je ohrozené a postupne sa vytráca.

"Po značnej a neodkladnej rekonštrukcii objektu, oprave strechy a komína, ktorý sa postupom času zrútil a poškodil interiér dielne, bol obnovený aj pracovný stôl a sfunkčnená vyhňa - ohnisko. Náklady na rekonštrukciu strechy vrátane novej strešnej krytiny, komína a niekoľkých stavebných prvkov spolu s repasovaním pôvodného náradia, opravou pracovného stola i doplnením expozície predstavovali celkovo 43.253 eur," vysvetlila Aschenbrierová.

Z uvedenej sumy 19.137 eur tvorila finančná podpora Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v OOCR. Rekonštrukciu finančne podporila i OOCR Región Horehronie z dotácie ministerstva cestovného ruchu a športu, ako aj samotná obec.

"Pracovná dielňa je sama osebe hodnotnou expozíciou, keďže je zariadená v pôvodnom vyhotovení a vybavená zrekonštruovaným kováčskym náradím. Stále v nej cítiť ducha minulosti, akoby v nej ešte nedávno pracoval sám kováč. Projekt obnovy šmikne a oživenia vytrácajúceho sa kováčskeho remesla plánujeme doplniť mechanickým dúchadlom, dreveným vodným kolesom, ktoré bolo neodmysliteľnou súčasťou poháňania zariadení v dielni, ale i replikou skutočného koňa," doplnila výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie Petra Ridzoňová Hlásniková.

Návštevníci budú môcť priestor po včasnej dohode kedykoľvek navštíviť a dielňu preskúmať. OOCR pripravuje na budúcoročnú sezónu zážitkové workshopy s majstrom kováčom.