Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Banskobystrický kraj

Vo Zvolene si pripomenuli spisovateľa a matičiara J. C. Hronského

Jozef Cíger Hronský Foto: TASR/Pavol Funtál

V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene si dnes pripomenuli 120. výročie narodenia tohto významného slovenského spisovateľa a matičiara.

Zvolen 26. februára (TASR) - V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene si dnes podujatím "Odkaz Jozefa Cígera Hronského dnešku" pripomenuli 120. výročie narodenia tohto významného slovenského spisovateľa a matičiara.

"Hronský sa narodil vo Zvolene a v tomto regióne aj pôsobil. Keďže bol významnou osobnosťou a v minulosti bývalým režimom neoprávnene zaznávanou, tak sme sa rozhodli, že spravíme takéto podujatie," priblížila pracovníčka knižnice Zlatica Brodnianska s tým, že podujatie pripravili v spolupráci s oblastným pracoviskom Matice Slovenskej (MS) vo Zvolene.

Jeho súčasťou bola prednáška Petra Cabadaja, vedeckého tajomníka MS, a premietanie dokumentárneho filmu o Hronskom. Keďže sa o dielach J. C. Hronského učia deti na prvom a druhom stupni základných škôl, ale aj na stredných školách, organizátori očakávali záujem o podujatie nielen zo strany verejnosti, ale aj študentov. "Nemýlili sme sa, na dopoludňajšom podujatí bola asi stovka študentov," podotkla Brodnianska.

Podľa jej slov sa organizátori snažili prihovoriť mladým pútavou a zaujímavou formou. V prednáške sa Cabadaj snažil poukázať na význam Hronského pre dnešok. "Aj dokumentárny film, ktorý bol premietnutý, je takým zhrnutím Hronského života. Od jeho narodenia až po jeho skon, dokonca sú tam aj zábery z jeho pohrebu v Argentíne. To bolo veľmi pútavé," dodala v tejto súvislosti.

J. C. Hronský sa narodil 23. februára 1896 vo Zvolene. Ako sa uvádza na internetovej stránke knižnice, aktívne sa zúčastňoval na tvorbe kultúrnych hodnôt, najmä zakladaním matičných časopisov a edícií lacného, ale umelecky hodnotného čítania pre slovenskú dedinu. Ako predseda Matice slovenskej priviedol túto vrcholnú národnú inštitúciu na nebývalý stupeň rozvoja a prosperity a naplno rozvinul jej vydavateľskú a výskumnú činnosť. Po skončení druhej svetovej vojny, z oprávnených obáv pred politickou perzekúciou, emigroval do cudziny.