Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Banskobystrický kraj

VIDEO: Zabudnuté Slovensko hovorilo o extrémizme, prišiel aj prezident

Na snímke účastníci verejnej diskusie Otvorene o extrémizme na Námestí SNP v Banskej Bystrici v pondelok 22. mája 2017. Foto: TASR - Branislav Račko

Stretnutie zamerané proti fašizmu, extrémizmu, xenofóbii a intolerancii, sa uskutočnilo na banskobystrickom Námestí SNP.

Banská Bystrica 22. mája (TASR) – Takmer trojhodinová verejná diskusia občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko, zameraná proti fašizmu, extrémizmu, xenofóbii a intolerancii, sa uskutočnila dnes na banskobystrickom Námestí SNP, aby len pár metrov od okien Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) upozornila na to, že extrémisti stav slovenskej spoločnosti nezlepšia. Naopak, šírením nenávisti vyvolávajú v ľuďoch negatívne emócie. To potvrdili viaceré známe osobnosti z oblasti kultúry či športu. Na záver najväčšieho protiextrémistického podujatia v ostatnom čase v meste pod Urpínom vystúpil prezident SR Andrej Kiska.



Na otázku, čo s voličmi, ktorí volia extrémizmus ako vzdor, ako s nimi diskutovať, Kiska reagoval osobnou skúsenosťou z besedy so študentmi, ktorým vysvetľoval, prečo si nesadne za jeden stôl s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom.

"V Prezidentskom paláci si s ním nesadnem za ten istý stôl, kde sedím s ľuďmi, ktorí boli priamymi účastníkmi SNP a bojovali proti najväčšiemu zlu. Nesadnem si za ten istý stôl s človekom, čo prehlasuje našu obrovskú udalosť, akou je SNP, ktoré vypuklo práve tu v Banskej Bystrici, že je najhorším dňom našej histórie. Nesadnem si za ten istý stôl s človekom, ktorý povie, že jeho nezaujíma osud 70.000 odvlečených a zabitých Židov zo Slovenska, lebo to nie je problém nás, keďže my sme národ slovenský. Toto som povedal študentom a čo bolo dôležité, mladí ľudia tak ako vy teraz spustili obrovský potlesk," povedal prezident.



Slovenský olympijský víťaz, chodec Matej Tóth prišiel diskutovať tiež a zdôraznil, že voči žiadnym skupinám obyvateľstva netreba mať predsudky. Je potrebné mať informácie z jednej i druhej strany a vytvoriť si svoj názor. Upozornil, že netreba dať na jednoduché myšlienky, s ktorými je možno ľahké sa stotožniť, ale nemusia byť úplne objektívne. Verí, že hoci kandidátov na šéfa BBSK je "možno až príliš, ale majú svoju kvalitu", väčšina obyvateľov po voľbách do samosprávnych krajov bude spokojná a kraj sa pohne dopredu.

"Treba diskutovať o veciach, či už príjemných, alebo nepríjemných. Extrémizmus sa šíri nielen u nás, ale aj po svete, a preto je každá diskusia veľmi dobrá," konštatoval hokejista Michal Handzuš, ktorý takisto nechýbal na pódiu Zabudnutého Slovenska.



Vo voľbách na predsedu BBSK nebude musieť voliť menšie zlo. "Pre mňa je kandidát číslo jeden pán Lunter, poviem to na rovinu. Je to človek, ktorý má príbeh, z ničoho vybudoval svoju firmu poctivou prácou a niečo dokázal. Ja mu verím," dodal pre TASR.

Na verejnej diskusii Otvorene o extrémizme na Námestí SNP v Banskej Bystrici nechýbal ani bloger Ján Benčík.