Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Banskobystrický kraj

Na výskume a sanáciách na Pustom hrade sa podieľa vyše 50 ľudí

Na archívnej snímke 2. októbra 2014 je letný archeologický výskum na Dolnom hrade Pustého hradu nad Zvolenom. Foto: TASR/Jozef Poliak

Najintenzívnejšie sa bude na hrade pracovať od polovice júla do polovice augusta, počas medzinárodnej Letnej školy archeológie, keď prídu študenti aj zo zahraničia.

Zvolen 12. júla (TASR) - Viac ako 50 ľudí pracuje denne počas prázdnin na archeologickom výskume a sanáciách na Pustom hrade nad Zvolenom. V areáli národnej kultúrnej pamiatky robia desiatky stredoškolákov a vysokoškolákov z regiónu a tiež 13 nezamestnaní v rámci projektu obnovy kultúrneho dedičstva.

"Najintenzívnejšie sa bude na hrade pracovať od polovice júla do polovice augusta, počas medzinárodnej Letnej školy archeológie, keď prídu študenti aj zo zahraničia," uviedol pre TASR vedúci archeologického výskumu Ján Beljak.

Na Dolnom hrade sa realizujú archeologické sondy pri západnej línii opevnenia, pri takzvanom spojovacom múre a pri južnej stene kráľovskej obytnej veže. "Sonda pri západnej línii opevnenia, pod ktorou sa nachádza starší praveký val, nám pomôže spresniť informácie o dobe vybudovania opevnenia Dolného hradu aj staršieho kamenno-zemného opevnenia pod ním," priblížil práce Beljak.

Zároveň budú ich výsledky podkladom pre následnú stavebnú sanáciu. Sonda pri spojovacom múre overí spôsob jeho založenia a zistí aj funkciu a obdobie vzniku hlbokej jamy v jeho susedstve. Sonda pri kontakte severnej steny veže a západnej línie opevnenia overí možnú existenciu drevených stavieb v tomto priestore a ďalšie nálezové situácie, ktoré sa tam nachádzajú.

Už prvý mesiac výskumu na Dolnom hrade priniesol zaujímavé nálezy. "Objavili sme súbor veľmi pekne plasticky zdobenej keramiky badenskej kultúry z neskorej doby kamennej, kamennú industriu, keramiku zo stredoveku, hroty šípov, súčasti kuše a podobne," konštatoval archeológ.

Výskumníci sa plánujú presunúť na Horný hrad od polovice júla. Budú tam realizovať päť archeologických sond. Dve budú pri obytnej veži na najvyššej kóte, ďalšie dve pri druhej veži a jedna bude pri východnej línii opevnenia.

"Ich cieľom je získanie hnuteľných archeologických nálezov, ktoré nám napomôžu zistiť informácie o najstaršom stavebnom vývoji hradu. Budú sa skúmať stredoveké vrstvy a pod nimi sa nachádzajúce praveké a protohistorické. Vďaka vlaňajšiemu výskumu hradnej cisterny vieme, že objekty, ktoré sa v jej okolí nachádzajú, sú staršie, než sa pôvodne predpokladalo.“

Archeológovia totiž našli v cisterne artefakty z dreva, ktoré výstavbu cisterny posunuli jednoznačne na prelom 13. a 14. storočia. Doteraz jej vznik datovali do polovice 14. storočia.

Okrem výskumu sa na Pustom hrade realizujú aj stavebno-konzervačné práce. Na Dolnom hrade sa už začína stavebne stabilizovať hlavná vstupná brána. Na Hornom hrade sa aktuálne dokončuje zastrešenie hradnej cisterny. Strecha ju bude chrániť pred vodou, ktorej zamŕzanie v zimných mesiacoch poškodzovalo kvalitné stredoveké omietky na jej stenách.

Výskum, konzervačné práce a údržbu hradného areálu finančne podporuje mesto Zvolen už od roku 1992. Ďalšie financie sú z rôznych grantov. Od roku 2010 každoročne výskum a obnovu Pustého hradu podporuje Ministerstvo kultúry prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom.

Mzdy nezamestnaným sú refundované z eurofondov prostredníctvom úradov práce. Každoročne je tiež nápomocný Medzinárodný vyšehradsky fond, ktorý podporuje Letnú školu archeológie na Pustom hrade i na neďalekom hrade Peťuša. Na práce na hrade získali archeológovia aj grant z Banskobystrického samosprávneho kraja.