Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Bratislava

Budova na Karpatskej ulici nezmenila majiteľa ani po 2. kole dražby

Ilustračné foto Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Do dražby nehnuteľného majetku sa opäť nikto neprihlásil.

Bratislava 19. novembra (TASR) – Budova na Karpatskej ulici v bratislavskom Starom Meste nezmenila majiteľa ani po druhom kole verejnej dražby. To bolo v rámci exekúcie vyhlásené na piatok 18. novembra, avšak do dražby nehnuteľného majetku sa opäť nikto neprihlásil. Pre TASR to uviedla poslankyňa Národnej rady SR, staromestská poslankyňa a zároveň členka Dozornej rady Majáka nádeje Veronika Remišová (OĽANO-NOVA).

Podľa nej bola z jedného uhľa pohľadu dražba neúspešná, lebo sa do nej nikto neprihlásil. Z pohľadu samosprávy však bola dražba úspešná, pretože budove je stále v rukách neziskovej organizácie Maják nádeje. Ide pritom o budovu, ktorú miestna samospráva predala ešte v roku 2002 za symbolických vtedajších 100 korún neziskovej organizácii, avšak s predkupným právom zapísaným v katastri nehnuteľností a na liste vlastníctva. V rámci projektu pomoci týraným matkám s deťmi či obete domáceho násilia to mal byť majetkový vklad mestskej časti do uvedenej organizácie, kde jej partnerom je občianske združenie Priatelia, teda bývalá Nadácia Markíza.

"Kupec sa síce nenašiel, ale dražba bude pokračovať a možno sa bude znižovať dražobná cena," myslí si Remišová. Tá v rámci poslednej dražby bola stanovená podľa poslankyne na 750.000 eur. Opätovne pritom podotkla, že mestská časť nevidí dôvod, aby sa do dražby zapojila. "Nedáva to zmysel, aby sme mi kupovali budovu, na ktorú máme predkupné právo," tvrdí poslankyňa. Potvrdila tak niekdajšie vyjadrenia starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka na margo zaplatenia zábezpeky v rámci dražby. "Mestská časť financie nemá momentálne k dispozícii, resp. nevidíme dôvod, aby sme sa zapájali do dražby a uchádzali sa o majetok, ktorý považujem za náš. Na ktorý máme predkupné právo v cene 100 korún, čiže asi tri eurá," uviedol ešte pred prvým, septembrovým termínom dražby Števčík.

Poslankyňa Remišová preto opätovne žiada ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a ministra vnútra Roberta Kaliňáka o nápravu súčasného stavu a aby si súdy, polícia a prokuratúra plnili svoje povinnosti. "Od exekútorky by bolo minimálne korektné, keby sa s vypísaním ďalšieho termínu dražby neponáhľala, keďže sa v tejto veci začalo aj trestné stíhanie," podotkla Remišová.

To sa týka obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Znamená to, že neznámy páchateľ vystupujúci ako štatutárny orgán a riaditeľ tejto organizácie uzatvoril niekoľko neoprávnených zmlúv a svojím konaním spôsobil dlh vo výške 600.000 eur a následne udelil súhlas s exekúciou neziskovej organizácie. "Mestská časť prijala túto informáciu so zadosťučinením, nakoľko v auguste tohto roka podala už druhé trestné oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu," konštatoval minulý týždeň starosta Števčík na margo situácie a konania štatutára organizácie, ktorým je od mája 2015 Pavol Rusko.

Mestská časť pritom už v minulosti niekoľkokrát upozornila na údajne nezákonné hospodárenie s financiami, podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu, ako aj celkové fungovanie a poskytovanie sociálnej starostlivosti zo strany neziskovej organizácie. Porušenia zmluvných podmienok a povinností, napr. nedodržanie zákona o účtovníctve, zákona o rozpočtových pravidlách a zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele následne potvrdila aj kontrola, ktorú na podnet rezortu práce vykonalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR. V tejto súvislosti začalo ministerstvo konanie vo veci zrušenia akreditácie pre neziskovú organizáciu. Tá má v súčasnosti podlžnosti aj voči ÚPSVaR SR či Bratislavskému samosprávnemu kraju. TASR sa zatiaľ s Pavlom Ruskom skontaktovať nepodarilo.