Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Bratislava

V Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava prečítajú mená obetí holokaustu

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zuzana Fialová, Martin Huba, Emília Vášáryová a ďalšie známe osobnosti prečítajú mená ľudí zo siedmeho transportného listu.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Osobnosti spoločenského, politického a kultúrneho života na Slovensku si v stredu 9. septembra o 18.00 h pripomenú v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave obete holokaustu. V deň 74. výročia prijatia protižidovských zákonov prečítajú do 350 mien ľudí, ktorí boli odvlečení do koncentračných táborov.

Zuzana Fialová, Martin Huba, Emília Vášáryová a ďalšie známe osobnosti prečítajú mená ľudí zo siedmeho transportného listu, ktorý tvorili ženy z okresu Poprad a v apríli 1942 boli odvlečené do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime. "Čítať budeme aj transportný list číslo osem. Bol to čisto mužský transport, ktorý smeroval v roku 1942 zo Žiliny do Lublinu," priblížila iniciátorka a organizátorka pietneho aktu Ľuba Lesná. V divadle sa zároveň na zadnej projekcii premietne všetkých 57.000 mien, ktoré sa zachovali z transportných listov, z prvej vlny transportov v roku 1942. So zážitkami sa prídu v stredu podeliť aj ľudia, ktorí holokaust prežili. "Tento rok príde pani, ktorá 4. augusta oslávila 100 rokov a prežila Auschwitz," podotkla Lesná.

Historik Ivan Kamenec tvrdí, že tragédia židov nezačala vtedy, keď ich nakladali do dobytčích vagónov. "Začala v čase, keď sa na nich poukázalo ako na nepriateľa, ktorého treba izolovať a odobrať mu hospodárske, sociálne, politické, občianske i ľudské práva. Vyvrcholilo to až do fyzickej likvidácie," povedal. Podľa historika sa odhaduje, že z vtedajšieho Slovenského štátu bolo deportovaných asi 70.000 židov. Väčšina z nich zahynula.

Pietnu spomienku, ktorá sa koná už od roku 2009, tento rok organizuje magistrát hlavného mesta, mimovládna organizácia Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ) na Slovensku, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) a Dokumentačné stredisko holokaustu. 

Deviaty september je pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Práve v tento deň v roku 1941 bolo na Slovensku prijatých 270 paragrafov, ktoré tvorili Židovský kódex. Ten ustanovil osobitné právne postavenie pre občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili svoje občianske práva. Do platnosti vstúpil 10. septembra 1941 a práve ním postupne začala deportácia židov zo Slovenska do koncentračných táborov.