Asi 100 diel tvorí pestré podoby úžitkových a umeleckých diel z priehľadného či farebného skla v precíznych geometrických aj iných tvaroch.
Autor TASR
Bratislava 10. novembra (TASR) - Najstaršia sklárska škola na svete Stredná umelecko-priemyselná škola sklárska (SUPŠS) v Kamenickom Šenove v Českej republike oslavuje svoje 160. výročie založenia výstavou Sklo a svetlo. Expozícia je v Dvorane Ministerstva kultúry SR v centre Bratislavy, kde potrvá do 30. novembra. Nad výstavou prevzala záštitu veľvyslankyňa ČR na Slovensku Livia Klausová.
Asi 100 diel tvorí pestré podoby úžitkových a umeleckých diel z priehľadného či farebného skla v precíznych geometrických aj iných tvaroch. Vo výbere je brúsená misa Matouša Voláka, maľovaná misa a váza Moniky Čermákovej, svietidlo Vesmír od Kataríny Fabiánovej, brúsená a tavená plastika Ruky Vojtěcha Starostu, rytý tanier Chobotnica Martina Nováka a rôzne iné objekty.
Nechýba ani nová tvorba z tohto a minulého roka. Vytvorili ju Karolina Kopřivová, Nikita Savelyev, Leoš Smejkal, Jiří Šujánek, Ilona Dragoeva, Nazerke Toleutay, Nikita Bogatyrev, Shynar Kalieva, Dmitrij Tsybenko, Irena Uhlířová, Petr Stacho a ďalší umelci. Je zastúpená tvorba riaditeľa školy Pavla Kopřivu a iných súčasných pedagógov, taktiež mnohých absolventov, medzi ktorými sú aj slovenskí už renomovaní umelci Drahomír Prihel, Palo Macho či Štěpán Pala.
"Škola bola založená v roku 1856, je najstaršia sklárska škola na svete a je právom rodinné striebro Českej republiky. Avšak v roku 2009 boli zo strany vtedajšieho námestníka hajtmana Libereckého kraja pre školstvo Radka Cikla snahy zlúčiť ju so Strednou školou v Novom Bore, a tým ju fyzicky zlikvidovať. To sa pre veľký odpor nepodarilo. Kamenickošenovská škola ma totiž vo svete obrovské renomé a jej absolvovanie je v zahraničí veľmi uznávané," konštatuje Josef Starosta, absolvent SUPŠS a člen Iniciatívy za jej zachovanie a rozvoj.
Školu sa podarilo zachrániť a podľa Starostu sa situácia rapídne zlepšila nástupom nového riaditeľa Pavla Kopřivu v marci 2014. K stabilizácii školy prispel hajtman Libereckého kraja Martin Půta, jeho nový námestník pre školstvo Petr Tulpa a ďalší zamestnanci. Tiež pedagógovia viacerých škôl a rôzni umelci.
Po Liberci, Novom Bore, Karlových Varoch a dvoch výstavách v Prahe je táto prehliadka umeleckých diel z rozbitného materiálu v Bratislave. Dopĺňa ju katalóg k 160. výročiu školy.