Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Bratislava

Noc výskumníkov ukáže nadrozmerný 3D hologram ľudského mozgu

NOC VÝSKUMNÍKOV Foto: Facebook NOC VÝSKUMNÍKOV

Noc výskumníkov sa paralelne organizuje v 33 krajinách v Európe.

Bratislava 29. septembra (TASR) – Vidieť nadrozmerný 3D hologram ľudského mozgu a dozvedieť sa, čo sa v ňom deje, keď je človek v strese, keď spí, keď vypije alkohol alebo keď je zaľúbený. Aj to môžu vidieť návštevníci podujatia Európska Noc výskumníkov 2016, ktorá sa uskutoční v piatok 30. septembra v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Cieľom festivalu je priblížiť vedu laickej verejnosti a oboznámiť ju so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce. Na Slovensku sa toto podujatie uskutoční už po desiaty raz a okrem Bratislavy sa doň zapája aj Banská Bystrica, Žilina, Tatranská Lomnica, Poprad a Košice.

"Tohtoročné motto znie Výskumníci sú medzi nami. Cieľom je priblížiť vedu obyčajným, najmä mladým ľuďom. Ukázať, že vedec je obyčajný človek, ktorý má zaujímavú prácu a že veda nie je len abstraktná, ale môže ovplyvňovať náš každodenný život," uviedla na dnešnom brífingu Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku. Dopĺňa ju Eva Májková podpredsedníčka Slovenskej akadémie vied (SAV) pre výskum, podľa ktorej je veda normálnym živým organizmom a nie veža zo slonovej kosti, ku ktorej treba vzhliadať úctivo a v predklone. "Je to ale aj istá hračka. Je to vážna a namáhavá, ale aj zábavná vec a príbeh," podotkla.

V rámci bratislavskej časti celoeurópskeho vedecko-popularizačného podujatia čaká návštevníkov vyše 80 stánkov so stovkami vedcov a výskumníkov, ktorí si pripravili prezentácie a ilustrácie rôznych experimentov či prírodných zákonitostí. Záujemcovia si budú môcť napr. na 3D tlačiarni vytlačiť z biomateriálov svoj nos alebo ucho. V stánku Slovenskej technickej univerzity (STU) si budú môcť zasa vyskúšať ovládanie robotov prostredníctvom gestikulácie.

Chýbať nebudú ani rôzne panelové diskusie či prednášky. V rámci nich sa okrem iného predstaví lekárka Daniela Ostatníková z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, ktorá sa špecializuje na výskum autizmu či Michal Novák z Neuroimunologického ústavu SAV, jedna z najuznávanejších svetových vedeckých kapacít na výskum Alzheimerovej choroby. Jedným z ďalších lákadiel podujatia bude podľa organizátorov 3D hologram speváčky Liny Mayer, ktorá vystúpi spolu s reálnou speváčkou na pódiu. Rovnakou 3D hologramovou technológiou bude zobrazený aj moderátor Vlado Voštinár, ktorého tak návštevníci uvidia trikrát.

Noc výskumníkov sa paralelne organizuje v 33 krajinách v Európe. Tento rok ide o 11. ročník celoeurópskeho podujatia, ktorý vznikol v roku 2005. Vtedy sa doň zapojilo 15 krajín a navštívilo ho okolo 20.000 návštevníkov. V minulom roku si ho pozrelo už viac ako milión návštevníkov. Práve veda je jednou z dlhodobých priorít EÚ. Tá sa zaviazala do roku 2020 investovať do vedy, výskumu a inovácií tri percentá HDP.

V Bratislave ide tento rok o jubilejný desiaty ročník. "Je pre nás neuveriteľné, že predstavujeme 10. ročník Noci výskumníkov," skonštatovala Petra Lipnická, predsedníčka správnej rady občianskeho združenia Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA). Podujatie pred desiatimi rokmi podľa nej začínalo s 32 stánkami a pár desiatkami vedcov, v roku 2015 si už viac ako 200 expozícií s tisícou vedcov v šiestich slovenských mestách pozrelo vyše 166.000 ľudí, z toho okolo 90.000 v Bratislave.