Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Bratislava

Piloti vzdušných síl cvičili zásah pri páde lietadla do vody

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súčasťou bola teoretická časť zameraná na fyziológiu ľudského tela na vode a pod vodou, ako aj vplyv chladnej vody na človeka a telesné reakcie súvisiace s prežitím.

Bratislava 24. júla (TASR) - Piloti Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR absolvovali trojdňový výcvik zameraný na zvládnutie krízových situácií pri páde lietadla alebo vrtuľníka na vodnú hladinu a jeho následného pretočenia pod vodnou hladinou. Uskutočnil sa na jazera Guláška na Seneckých jazerách. Do cvičenia bol v rámci simulácie zapojený aj vrtuľník Mi-17. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Vojaci zo vzdušných síl si postupne nacvičovali činnosti pri zatopení kabíny vrtuľníka a tiež rôzne plavecké a záchranné techniky špecifické najmä pre plávanie s výstrojom, teda značnou záťažou. Pripravený pre nich bol tiež špeciálne vytvorený trenažér na simuláciu pretočenia v kabíne, použitie núdzového prístroja na dýchanie, techník na vyslobodenie a vyplávanie na hladinu vrátane použitia núdzových prostriedkov," priblížila hovorkyňa.

Pri simulácii s vrtuľníkom Mi-17 bolo úlohou cvičiacich sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie dostať k plavidlu, ktoré slúžilo ako záchranný prostriedok, nalodenie sa, použitie signalizačných prostriedkov, ale tiež zabezpečenie vody a stravy. Súbežne s pilotmi si svoje spôsobilosti podľa Kovaľ Kakaščíkovej precvičili aj vojenskí potápači. Išlo o techniky zoskoku z vrtuľníka a následné doplávanie k pilotovi, jeho záchranu a vytiahnutie na palubu.

Ako uviedol riaditeľ odboru špeciálneho výcviku Centra výcviku Lešť Juraj Antol, ide o pilotný projekt tohto typu prípravy. Súčasťou bola teoretická časť zameraná na fyziológiu ľudského tela na vode a pod vodou, ako aj vplyv chladnej vody na človeka a telesné reakcie súvisiace s prežitím. Podľa iniciátora projektu Miroslava Dupaľa výcvik následne absolvovalo tucet pilotov – príslušníkov 46. krídla Kuchyňa a 51. krídla Prešov, a to vrátane praktickej časti priamo vo vode.