Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Bratislava

Poslanci už nechcú zachovať celé PKO, uznesenie navrhnú zrušiť

Pohľad na budovu Parku kultúry a oddychu na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v Bratislave 8. februára 2011. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Štvorica bratislavských mestských poslancov za klub Bratislava Inak už nechce zachovať celý Park kultúry a oddychu (PKO). Uznesenie, kde zachovanie celého kultúrneho stánku schválili, chcú zrušiť.

Bratislava 11. februára (TASR) – Štvorica bratislavských mestských poslancov za klub Bratislava Inak už nechce zachovať celý Park kultúry a oddychu (PKO). Uznesenie, kde zachovanie celého kultúrneho stánku schválili, chcú zrušiť. Reagujú tak na fakt, že investor odstúpil od zmluvy o spolupráci pri búraní PKO a mestu dal pred vymáhaním škody posledný termín na dohodu. Poslanci chcú takto napomôcť rokovaniam.

Uznesenie o zachovaní celého PKO predkladal vtedajší poslanec a dnešných primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý). Poslanci ho schvaľovali v júni 2011 a mesto sa ho muselo pri rokovaniach s vlastníkom pozemkov pod PKO, spoločnosťou Henbury Development, držať. "Ak chceme pomôcť rokovaniam, toto uznesenie musíme zrušiť," vraví poslanec Marian Greksa z klubu Bratislava Inak.

Štvorica poslancov plánuje predložiť na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva materiál, kde požiada o zrušenie uznesenia a zároveň chce klub zaviazať Nesrovnala, aby vyrokoval pre mesto čo najlepšie podmienky pri prípadnej asanácii budovy. "Máme za to, že mesto nemá peniaze na rekonštrukciu PKO, ani na opätovné vyplatenie pozemkov, ani na jeho prevádzku a už vôbec nie na vyplatenie škody v takej obrovskej výške," hovorí predsedníčka klubu Katarína Augustinič. Poslanci tak dnes považujú situáciu okolo PKO za kritickú.

"PKO treba zbúrať a poďme sa baviť o tom, čo zmysluplné tam má stáť," reagoval pre TASR predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa. "Najlepšie niečo, čo vyhovuje funkcii, ktorá tam dlhodobo bola, teda kultúrnej," podotkol s tým, že tému treba rozdiskutovať teraz na začiatku volebného obdobia.

Šéf najväčšieho klubu, Bratislavského klubu, Ján Budaj však tvrdí, že on a zrejme ani jeho klub návrh kolegov nepodporí. "Ja osobne som proti. Vec je na súde a navrhovať poškodenie pozície mesta tým, že samotné mesto zničí svoj majetok, to nepovažujem za správne," zdôraznil.

Podľa predsedu Pravicového klubu Jozefa Uhlera treba nanovo otvoriť rokovania o PKO, či už o jeho čiastočnom alebo úplnom zachovaní. "Viem si predstaviť všetky varianty. Jedným z najväčších dôvodov je aj to, že nám hrozia vážne súdne spory, ktoré môžu nenávratne poškodiť mesto," povedal pre TASR Rastislav Žitný, šéf Klubu strany Most-Híd, zase tvrdí, že situáciu budú posudzovať tak, aby bola najlepšia pre Bratislavu. "Treba to určite riešiť," dodal.

Spoločnosť Henbury argumentovala, že odstupuje od zmluvy o búraní PKO, lebo mesto si záväzky z nej neplní. So samosprávou sa však chce ešte dohodnúť, a to na takom riešení, ktoré by umožnilo uskutočniť ich projekt Nové PKO. V závislosti od toho, aký bude mať dohoda obsah, by potom zvážila aj "uplatňovanie svojich ostatných nárokov", ktoré z porušovania zmluvy vyplývajú. "Výška nárokov spoločnosti Henbury vyčíslená k dnešnému dňu predstavuje viac ako 30 miliónov eur, čo je násobne viac, ako je hodnota budovy PKO," uviedli konatelia spoločnosti v liste z 8. decembra 2014.  

Spoločnosť však dáva mestu termín, dokedy by malo k uzavretiu dohody dôjsť. Chce to najneskôr do 31. marca tohto roku. "Uvedenú ponuku považujeme za poslednú možnú príležitosť na dohodnutie obojstranne prospešného riešenia danej lokality za spolupráce oboch zmluvných strán," pripomínajú konatelia.

Nesrovnal minulý týždeň reagoval, že s firmou sa chce stretnúť a rokovať. "Chcem, aby sme si vyčistili stôl a povedali si, čo chce mesto a čo chce investor. Aby to bolo férové a otvorené," dodal. Henbury Development pripomína, že po uplynutí lehoty bude spoločnosť pokračovať už iba v súdnom vymáhaní uplatnených nárokov na náhradu skutočnej škody, ujdeného zisku a bezdôvodného obohatenia.

 Zmluvu o spolupráci uzavrela spoločnosť a hlavné mesto ešte v roku 2006, neskôr k nej pribudli dodatky. Hovorí o tom, že spoločnosť a mesto si poskytnú všetku súčinnosť, ktorá bude potrebná na odstránenie stavieb. Henbury sa v nej rovnako zaväzuje na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce. 

O platnosti zmluvy o spolupráci vedú obe strany spor. Súdy rozhodovali o tom, či mestskí poslanci predajom pozemkov pod PKO rozhodli aj o zbúraní objektu a či tak mohol bývalý primátor Andrej Ďurkovský zmluvu o spolupráci pri búraní s Henbury uzavrieť bez ich súhlasu. Vlani v októbri bratislavský krajský súd rozhodol, že zmluva je platná. Naznačil však, že súhlas či nesúhlas poslancov s búraním by mohol definitívne vyriešiť Najvyšší súd SR. Mesto naň v novembri minulého roku podalo dovolanie, na výsledok sa čaká.