Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Bratislava

Práce na električkovej trati na Špitálskej v Bratislave pokračujú

Snímka z opravy električkovej trate na Špitálskej ulici v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Dopravný podnik deklaruje záujem na pokračovaní opravy, a to z dôvodu možného vzniku kolapsu dopravy i zvýšeným energetickým zaťažením úseku od triangla Vazovova po triangel Námestie SNP.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Dopravný podnik Bratislava (DPB) začal od dnešného dňa so zabezpečovacími prácami na električkovej trati na Špitálskej, ktoré realizuje na základe ohlášky na Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Ich cieľom je obnovenie prevádzky tohto úseku. Informuje o tom DPB na svojom webe. Rekonštrukcia električkovej trate na Špitálskej musela byť pred dvoma týždňami zastavená. Požadovalo to ministerstvo dopravy, podľa ktorého nebola rekonštrukcia povolená v súlade so zákonom a v procese nastali vážne pochybenia.

"Stavebné stroje i pracovníci môžu od zastavenia prác opäť začať pracovať. V súvislosti s opravou električkovej trate však ide iba o zabezpečovacie práce, ktoré v sebe nezahŕňajú vybudovanie novoplánovanej zastávky na Mariánskej. Tá bude predmetom samostatných stavebných konaní v zmysle rozhodnutí správnych orgánov," informuje DPB. Ministerstvo dopravy TASR zatiaľ neodpovedalo, či môžu byť na trati realizované zabezpečovacie práce.

Dopravný podnik deklaruje záujem na pokračovaní opravy trate, a to najmä z dôvodu možného vzniku kolapsu dopravy, ale taktiež zvýšeným energetickým zaťažením električkového úseku od triangla Vazovova po triangel Námestie SNP. "DPB spolu s mestom urobia všetko preto, aby električkovú trať spustili čo najskôr a zamedzili tým vyhroteniu problému v električkovej doprave a poskytovali tak komfortnú a bezpečnú prepravu pre všetkých cestujúcich," informuje podnik.

Vedenie DPB podalo pre zastavenie rekonštrukcie aj podnet na prokuratúru. Generálny riaditeľ podniku Milan Urban uviedol, že sú nútení vzhľadom na vzniknutú situáciu podať čo najskôr žiadosť o nové stavebné povolenie. „Dovtedy budeme realizovať zabezpečovacie práce na základe ohlášky na BSK," avizoval Urban.

Podľa BSK je dôvodom, prečo práce ustali, plánovaná zastávka. Práve pre ňu podali sťažnosť obyvatelia dotknutého bytového domu na Špitálskej. Ak by sa vybudovala, tak ako sa plánovalo, bránila by im dostať sa s autami z dvora na ulicu. S autami by museli totiž prechádzať priamo cez zastávku, na ktorej by stáli ľudia. Obyvatelia podali dve odvolania voči dvom stavebným povoleniam. Prvé sa týka električkovej trate a jej rekonštrukcie. Druhé stavebné povolenie, voči ktorému sa odvolali, vydal magistrát a týka sa zastávky.

Ministerstvo dopravy si za svojím rozhodnutím zastaviť rekonštrukciu stojí. Vec sa podľa rezortu musí vrátiť na opätovné prerokovanie. "Je teraz úlohou DPB, magistrátu aj BSK, aby opravili chyby a čo najrýchlejšie zopakovali zákonné procesy potrebné na opätovné sprevádzkovanie trate," podotklo ministerstvo.

Rekonštrukcia za viac ako 2,5 milióna eur sa začala začiatkom augusta a podľa odhadov mala trvať tri mesiace.

BSK musí dozrieť na to, či práce na Špitálskej nie sú protiprávne


Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, ktoré je pri rekonštrukcii tejto trate odvolacím orgánom, pre TASR uviedlo, že je úlohou Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) dozrieť na to, aby sa na tejto trati nerobilo protiprávne a bez potrebných povolení.

BSK je totiž špeciálny stavebný úrad pre mestské dráhy. Ministerstvo listom požiadalo samosprávny kraj, aby s okamžitou platnosťou po právoplatnosti zrušenia stavebného povolenia zabezpečil zastavenie stavebných prác na tejto stavbe, nakoľko stavbu nemožno realizovať bez stavebného povolenia.

"Podľa akých ustanovení stavebného zákona mieni stavebník postupovať, aké práce mieni realizovať a či takýto postup bude v súlade so zákonom je potrebné posúdiť v každom jednotlivom prípade individuálne. Ministerstvo dopravy nemá podrobnejšie informácie o avizovanom postupe stavebníka," uviedol rezort pre TASR.

Ministerstvo spresnilo, že zabezpečovacie práce možno realizovať v osobitnom režime, ak je to nevyhnutné v dôsledku živelnej pohromy, havárie alebo inej mimoriadnej udalosti. Aplikačná prax vyplývajúca z judikatúry súdov podľa rezortu výrazne zužuje použitie takéhoto postupu na nevyhnutnú mieru tak, aby nedochádzalo k zneužitiu tohto inštitútu na riešenie snahy stavebníka urýchliť realizáciu stavby bez vyčkania na vydanie riadneho stavebného povolenia. "Je pritom potrebné skúmať najmä nevyhnutnosť okruhu prác, ktoré sa takto realizujú, ako aj preukázať existenciu živelnej pohromy, havárie alebo inej mimoriadnej udalosti," podotklo ministerstvo.

DPB deklaroval záujem na pokračovaní opravy trate, a to najmä z dôvodu možného vzniku kolapsu dopravy, ale taktiež zvýšeným energetickým zaťažením električkového úseku od triangla Vazovova po triangel Námestie SNP. Vedenie DPB podalo pre zastavenie rekonštrukcie aj podnet na prokuratúru. Generálny riaditeľ podniku Milan Urban uviedol, že sú nútení vzhľadom na vzniknutú situáciu podať čo najskôr žiadosť o nové stavebné povolenie. „Dovtedy budeme realizovať zabezpečovacie práce na základe ohlášky na BSK," avizoval Urban.

Podľa BSK je dôvodom, prečo práce ustali, plánovaná zastávka viedenského typu. Práve pre ňu podali sťažnosť obyvatelia dotknutého bytového domu na Špitálskej. Ak by sa vybudovala, tak ako sa plánovalo, bránila by im dostať sa s autami z dvora na ulicu. S autami by museli totiž prechádzať priamo cez zastávku, na ktorej by stáli ľudia.