Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Bratislava

Rača opäť poskytne príspevok na dieťa aj pre mnohodetné rodiny

Foto: Andrej Galica

O príspevok na dieťa, ktoré je staršie ako tri roky, však treba požiadať do 30. septembra.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Bratislavská Rača aj tento rok poskytne príspevok pre viacdetné rodiny a rodiny so zdravotne znevýhodneným dieťaťom. O príspevok na dieťa, ktoré je staršie ako tri roky, však treba požiadať do 30. septembra. Pripomína to mestská časť na svojom webe.

Finančný príspevok môže rodina použiť na náklady spojené s navštevovaním základnej umeleckej školy, jazykovým vzdelávaním, so záujmovou činnosťou či s účasťou na rôznych podujatiach. Rovnako tak na liečebné a rehabilitačné pobyty či špeciálne pomôcky pre dieťa so zdravotným znevýhodnením.

Príspevok na dieťa sa poskytuje rodine s najmenej tromi maloletými deťmi alebo s maloletým dieťaťom s ťažkým zdravotným postihnutím. Oprávnenou osobou v oboch prípadoch je zákonný zástupca dieťaťa, ktorý má rovnako ako maloleté dieťa trvalý pobyt v mestskej časti minimálne tri roky.

"Rača už tretí rok poskytuje príspevok na krúžky detí z viacdetných rodín," podotýka samospráva. Do počtu troch detí sa započítavajú aj malí súrodenci, príspevok však dostávajú iba deti staršie ako tri roky, ktoré už navštevujú rôzne krúžky. Mestská časť zároveň myslí aj na špecifické potreby detí so zdravotným znevýhodnením. "Dieťa v tomto prípade nemusí mať súrodencov a z príspevku môžu jeho rodičia dofinancovať okrem krúžkov aj špeciálne pomôcky alebo liečebný pobyt pre dieťa," dopĺňa samospráva.

Finančný príspevok poskytuje mestská časť v zmysle všeobecne záväzného nariadenia. Žiadosť môže oprávnená osoba podávať od 1. júna do 30. septembra. Žiadosti doručené po tejto lehote nie sú posudzované. Neúplné žiadosti sú automaticky vyradené.

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari bytu v bytovom dome na Kalinovskej ulici v Košiciach. Požiar spôsobil silné zadymenie spoločných priestorov, preto prebieha evakuácia obyvateľov z celého bytového domu.

- Na príprave sobotňajšieho pohrebu pápeža Františka sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.

- Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Úsek cesty v smere od krematória do Košíc je aktuálne neprejazdný. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Austrália si začne vytvárať zásoby kritických nerastných surovín a následne bude uzatvárať dohody o ich predaji „kľúčovým partnerom“, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Anthony Albanese.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili nad Montrealom aj v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na štvrtok triumfovali 3:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy vedú 2:0.

- Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas zverejnilo v stredu video s jedným z rukojemníkov, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy. Muž s izraelským a maďarským občianstvom vyzýva na skorú dohodu o prepustení rukojemníkov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu pripomenul Washingtonu jeho vyhlásenie z roku 2018, v ktorom odmietol ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym, a reagoval tak na predošlú kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Bosnianska štátna polícia SIPA sa v stredu pokúsila zatknúť lídra bosnianskych Srbov a prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, na ktorého bol v marci vydaný zatykač. Políciu však zastavili jednotky ministerstva vnútra RS a zatknutiu zabránili.

- Analytik americkej vojenskej spravodajskej služby Korbein Schultz bol v stredu odsúdený na sedem rokov odňatia slobody za poskytovanie citlivých informácií o národnej bezpečnosti Číne.

- Osobitný vyslanec prezidenta USA Donalda Trumpa pre Ukrajinu Keith Kellogg označil rozhovory so šéfom kancelárie ukrajinského prezidenta Andrijom Jermakom za pozitívne. Podľa britskej vlády sa na rokovaniach v Londýne dosiahol významný pokrok smerom k spoločnej pozícii.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjuahu v stredu pri príležitosti dňa pamiatky obetí holokaustu nazval Irán existenčnou hrozbou a varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, pokiaľ Teherán získa jadrové zbrane.

- Ukrajinské úrady vo štvrtok skoro ráno vydali varovanie pred „nepriateľským raketovým útokom“ na Kyjev. Z viacerých štvrtí hlavného mesta hlásia požiare a materiálne škody. Doposiaľ evidujú najmenej dve obete a 54 zranených.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov uspela vo svojom prvom zápase na MS v tejto vekovej kategórii.

- Rusko oznámilo, že zastupiteľský úrad afganského vládnuceho hnutia Taliban v Moskve povýši na veľvyslanectvo a Kábulu tak umožní mať v Moskve svojho veľvyslanca.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vníma plánovanú účasť predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve ako suverénne rozhodnutie premiéra suverénnej krajiny.

- Na Slovensku platia popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Tie by mali zasiahnuť najmä juh stredného Slovenska a východ krajiny.

- Finančná správa (FS) na svojom portáli sprístupnila aktuálnu daňovú kalkulačku pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb na rok 2025.